mars

 • önümüzdeki yıllarda bir koloni kurmak için uzay aracı gönderilmesi planlanan kızıl gezegen.
 • gözümle görmediğim şeye inanmam diyen ateistlerin inandığı bir gezegendir.
 • güneş battıktan sonra gözle görülebilen bir gezegendir.
  tıpkı venüs, satürn ve jüpiter gibi.
 • Gidicem bir gün oraya bakalım ordan dunya nasil gözüküyor. Eğer orası dünyada olduğu gibi yarış yoksa orda kalacağım.
 • gitmeyi kafama koyduğum gezegen.
 • önümüzdeki 50 senede gidebileceğimizi sanmadığım gezegen.

  dünyadan kalkan roketlerin %4 patlama riski var.
  mars yolculuğu ve marsa yerleşmek için gereken yükümüzü onlarca roketle ancak uzaya taşırız.
  uzayda o kadar yükün kenetlenip tek gemi olması konusu başlıbaşına sorun.
  gemiyi dünya yörüngesinde inşa ettik diyelim, uzun sürecek yolculuk boyunca yerçekimsizlik ortama insan vucudu alışamıyor. uzay istasyonunda hergün hayvan gibi egzersiz yaptıkları halde dünyaya dönen astronotlar haftalarca fizik tedaviden sonra normal yürür hale gelebiliyor.

  yapay yerçekimi için bir diskin kendi etrafında dönmesi tekniğini uzay filmlerinden görmüşünüzdür. işte o diskin en az 400 metre çapında olması lazımki dönmeden dolayı sağlık sorunları ortaya çıkmasın. 400 metre çapında gemide devasa ağırlık demek.

  yolculuk esnasında güneşten gelecek radyasyondan korumak için 400 metre çapında uzay gemisini 10 cm kurşunla kapatmak gerekiyor. sadece kurşun onbinlerce ton tutar, bu kadar ağırlığı uzaya göndermek için binlerce roket lazım. roketlerin %4 ihtimalle patladığını düşününce elimizde rokette kalmayacak.

  diğer bir sorun marsa iniş. mars atmosferi çok hafif. uzayda 20km/saniye ile giden gemiyi hava sürtünmesi ile yavaşlatmanız dünyda mümkün ama orada değil. zaten NASA dışında hiçkimsenin mars yüzeyine robot gönderememesinin sebebide bu. hemen hepsi marsa inerken hızı düşüremedikleri için çakılıyorlar. paraşüt ve hava freni ile marsa inebilecek en büyük kütle 1 ton ağırlığında olabiliyor. buda insanlı bir yolculuk için komik derecede az bir rakam. o zaman ters yönde roket yakarak hızı düşürmen gerekecek, bunun içinde yüzlerce ton belki daha fazla extra yakıtı yanında götürmen gerekiyor.

  toplamda bize roketlere alternatif bir uzaya malzeme gönderme fikri lazim. roketlerle bu iş zor.
 • National Geographic tvnin (NatGeotv) pazar günleri 20:00 da yayınladığı belgesel. Bir grup insan Marsa gidiyor Marsta su* buluyor ve orada koloni kurmaya başlıyor. Yeni bir sürü bilim adamı gidiyor ve yerleşiyor. Güneş enerjisini kullanıyorlar, kendi yiyeceklerini üretmeye bile başladılar.

  Harika bir belgesel olmuş. Aslında belgesel gibi de değil dizi gibi izliyorsun. Normalde 2030lardan sonra geçiyor bölümler ama flashbackler ile 2016'a geri geliyorlar.

  İzlerken 2016 yılına geldiğinde belgesel olduğunu hissediyorsun.
  Ben büyük bir zevkle izliyorum. Mars'ı anlatması oradaki bilimsel çalışmalar bir tarafa bir grup dünyanın en önde gelen bilim insanlarının yaşama mücadeleri, birbirleri ile olan ilişkilerini izlemek müthiş güzel.

 • (bkz: Kızıl gezegen)
 • demir elementinin, kendisinden dünyaya meteorlar sayesinde -veya eski zamanlardaki gelişmiş medeniyet- geldiği iddia edilen gezegen.
 • abdli ünlü çikolata üreticisi.
  (bkz: snickers) (bkz: twix) gibi çikolataların üretici firmasıdır.
 • veronica mars dizisinde bahsi geçen bir dedektiflik bürosu.
 • tavlada geçen bir ifade olsa da, gezegen ismiyle bilinir ve geçen günlerde gündeme gelen (bkz: mars bileti) olayından esinlenen bir youtuber, elim değmişken işi ileri bi noktaya taşıyım demiş ve astronomi videosu hazırlamış. gayet de güzel olmuş, rover aracı biraz gezsin gelsin oralarda. güzelse çoluğu çocuğu toplar gideriz.

  astronomi ve uzaya ilgisi olanlar için detaylar burada ► https://www.youtube.com/watch?v=ln1xYTBzlKo
 • yüzeyinin panaromik fotoğrafını şu adresten görebileceğiniz kızıl gezegen.