son 48 saatte ekşi sözlük'ten aramıza 108 kişi katıldı, sen de çaylaklıktan kurtulup yazar olarak bize katılmak ister misin?
şimdi üye ol

lol

 • lots of laugh (çok güldüm) öbeğinin baş harflerinden oluşturulmuş "çok güldüm kanka"nın ingilizcesi.
  ayrıca "league of legends" adlı moba türü bilgisayar oyununun kısaltması
 • laugh out loudly'nin kısaltması olarak aklımda kalan hede.
 • league of legends olarak aklımda kalan kısatlma
 • Severek oynadığım, çizimlerine hayran kaldığım league of legends oyunun kısaltılmış ismi.
 • 3 yıldır oynadığım son zamanlarda pek girmediğim online oyunlar içinde bir numara league of legends'ın kısaltması.
 • bir dönem büyük hevesle başladığım, kısa sürede soğuduğum oyun
 • league of legends kısaltması olup eskiden sevgiliyle skypetan oynandığında aşırı eğlenceli olan takımların savaştığı oyundur. darius ve evelynn favori karakterlerimdir.
 • bir hahahaha etkisi yaratmadığı kesindir.
 • İlk defa oynadıktan sonra bir süre farenin sol tuşu yerine sağ tuşuna basmama sebep olan bilgisayarım olsada indirsem dediğim oyun.
 • türkçede "ve lel" diye devam ettirerek kullandığımız kısaltma.
 • ön not: bu notu "dipnot" olarak düşmek istemedim en baştan şu soruya açıklık getireyim; "kategori bu kadar önemli mi ya hu? el-cevap: evet önemli, burası sözlük ise, eğer bir de blog kullananlar tabanlı açılmış, okuyan-yazan bir sözlük ise, önemli'den daha önemli, zira siz dilinizi bilmezseniz, konuştukça insanları da bilgisizleştirirsiniz.

  dünyada 1.8 milyar kişi "ingilizce" konuşuyor. bunun başlıkla ne ilgisi var diyecekseniz, deyin bakalım, zenco açıklıyor:
  dünyada bu denli yaygın olan dildeki belki 1000 yıldan fazladır da kullanılan "lol" kısaltmasının yerine başlık "oyun" kategorisinde kabul görüyor. 2-3 yıldır popüler olup çok da yüksek olmayan yaş kitlesi tarafından oynanan oyun, 1000 yıldan fazla kökenli "dil"i geçiyor.
  neden mi böyle uzun konuşuyorum, çünkü sitemim var.
  5n 1k'ya da cevap olsun diye söylüyorum, ilgili kimse anlayacak kapasitesi yoksa açıkça hedef de vereyim, bu kategoriyi kabul eden moderatör kardeşimiz.
  şimdi sen dili ezdin geçtin önemsizlikte nirvana olan şeyi üste taşıdın belki yaşın o kadarına müsaittir, bunu anlarım, tupac shakur'da da müzik olarak beğenmemiş ama birçok popçu dansözü müzik'e kabul edilmesine de göz yummuştun. (şu anda mevzubahis şahıstan başka bir ilgili, müzik'i reddedilmesine rağmen kabul etti ama konumuz bu değil.) bunları da geçtim; 500 yıllık parfüm formülünü "moda" kategorisine kabul ederken bu yaşına kadar sözlük kullanmayıp nasıl blog sözlük moderatörü olmayı kabul etme cüreti gösterdin? bu soru sözde soru cümlesi, şimdi cevaplamak istersen zahmet etme, dipnot düşeyim de ilkokulda dersi dinlememiş olabilirsin.
  ---- bu arada bu 3 olayı yapan farklı moderatörler de olabilir aynı moderatör de olabilir, burada bunu her kim yapıyor onu da inanın bilmiyorum, ki kim olduğu çok mühim bir mesele de değil, meselemiz kişilerle değil düşüncelerle çok şükür. ----
  "moda" denilen kelam 6 aylık süreçte popüler olan şeyler için kullanılır, haydi sizin güzel hatrınıza 1 yıl olur fazlası olmaz, ancak bir parfüm yıllarca o ismiyle aynı şekilde üretilip markalaşır. yani bir parfümü moda başlığına koyacağınıza spor başlığınıza koysanız bile iq seviyeniz ayakkabı numaranızı geçecektir ama moda kategorisi belki 4-5 yaşlarında bir çocuğun tercihi olabilirdi, o zaman saygı duyulabilir, çocuktur olur öyle.
  iyi günler. lol. *

  tanım: lol = laugh out loud , türkçe'de sesli güldüm'e karşılık gelen kısaltma.