leyla ile mecnun

 • trt'de 2011-2014 seneleri arasında yayınlanmış absürt komedi türündeki tv dizisi.

  yayınlandığı zamanlarda ilgimi çekmezdi hatta sevmezdim de. fakat yayından kaldırıldıktan sonra birkaç bölümünü izledim ardından sıkı bir LM izleyicisi oldum. günde 3-4 bölüm izlediğim oldu. ve dönüp baktığımda diziyi birkaç defa bitirdiğimi görüyorum.

  lm candır.
 • ismail abiiii - hoop repliğini sevdiğim absürd komedi diziydi, dizi izlemeyi sevmeyen biri olan ben leyla ile mecnun saatini kaçırmazdım. İyiler pek fazla yaşamaz bu alemde.
 • 2011 ayının sonlarına doğru mahallemde çekilmeye başlamış olan dizidir. Bende çok büyük bir değeri,etkisi ve önemi vardır. düşünüyorumda ne kadar şanşlıymışım. İlk olarak mahallemize geldiklerinde bir sahne çekip gidicekler sanmıştık. birgün öğrendim ki arkadaşımın evini (dizide mecnunun evi) dizi ekibi güzel bir ücrete kiralamak istemiş. dizinin trt'de yayınlanacak yeni bir dizi olduğunu, devamlı çekimlerinin mahallemizde olacağını akabinde öğrendim.ilk zamanlar mahallemde çekildiği için merak edip 20-25 dk izlediğim sonra çok sıkılıp "bu ne uyduruk bir dizidir arkadaş 10'uncu bölümü göremez kaldırırlar bunu" diye ön gördüğüm bir diziydi. çekimlerinin mahallemde olduğu için nerdeyse hiç kaçırmamıştım ve ilk bölümler çekilirken set ekibi "biz deneyelim, yaptığımız işten keyif alalım, eğlenelim 10-15 bölüm sonra olmazsa olmaz önemli değil" gibi değelendirmeler vardı. 10 bölüm sonra kaldırılması kesin gözüyle bakılan dizi, nasıl oldu takip edemedim bir süre sonra 25-30 bölümleri gördü ve bir izleyici kitlesi elde etti. izlenme oranları (reytingleri) gayet başarılı bir seviyeye geldi. facebookta, twitterda fan sayfalarının açıldığına, her pazar günü mahallemize istanbulun değişik semtlerinden akın akın gelen insanları gördüm. sonrasını biliyorsunuz, fenomen oldu. tam bu aralarda banada birşeyler oldu galiba tekrar bir izleyim derken benimde en sevdiğim dizi olmakla birlikte hayatımın bir parçası oldu. bu süreçle tabi daha ilgili oldum diziye karşı. erdal bakkalından, yavuz hırsızın ve set çalışanına kadar tanıştım, muhabettler ettim, fotoğraflar çektim. hatta bir bölümde figuran olarak saniyelik bir oyunculuk deneyimim oldu. aslında çok fırsat olmuştu figuranlık için utanıp, katılamamıştım :)

  diğer bilinen konularda leyla ile mecnunu size anlatsaydım sayfalar yetmezdi. ben kendi açımdan, görünmeyenleri ele aldım. leyla ile mecnun kocaman bir aileydi. siyaset yapmak istemezdim ama "malum bir düşünce" bu aileyi dağıttı. erdal bakkalın ağzıyla ''Bakkal mahallenin kalbidir. Mahallenin kalbini alıp sökmek istiyorlar. Bizi biz yapan değerlerle oynuyorlar. Bizi hayata küstürmek istiyorlar.'' demesi benimde demek isteklerimi buarada özetler.

  çok özlüyorum leyla ile mecnunu.

  o gemi gelecek birgün.
 • (bkz: kireçburnu çakalları)

  Erdal bakkalin önünde bi kaç pozum var hatiralik
 • çayın erdal bakkalda içildiği yerdir.
 • Bir daha gelmez böylesi dediğim nadir dizilerden.
 • yayından kaldırıldıktan sonra bile izleyici kazanmaya devam eden tivi dizisi.
 • (bkz: çay erdal bakkal'da içilir)

  Edit: yazım
 • gözlerimden yaşlar akarken bir anda beni güldürebilen dizi.
 • Mecnunuyla ismail abisiyle hatta bütün oyuncularıyla efsane bir diziydi. Bir daha gelmez leyla ile mecnun gibisi
 • Şu ülkede yabancı dizilerin bazılarından aldığım tadı bulduğum nadir dizilerden biriydi. Sonu olan her şey gibi o da bitti. Hem de karambole bitti, ona yanıyorum...
 • Büyük anısı olan, içimi paramparça eden, bir o kadar da ısıtan, gelmiş geçmiş en güzel Türk dizisi. o geminin bir gün çıkıp geleceği umuduyla yaşıyoruz işte ismail abi.
 • Zannımca Türkiyede yapılmış en iyi dizidir.Yayınlandığı ilk gün ne anlatıldığını bilmeden izlemiştim hatta 4 kardeş oturup izlemiştik, o günden sonra da bizim dizimiz oldu zaten. Herkese önerip izleyin diyodum, aşk dizisi falan sandıklarından heralde takmıyolardı beni. Şimdi onların hepsi gemi edebiyatı yapıyo.
  (bkz: Hayat ne tuhaf vapurlar falan)
 • Arap edebiyatından edebiyatımıza girmiş bir aşk hikayesidir. Mesnevi nazım şekliyle yazılır. Edebiyatımızda en güzel örneğini (bkz: fuzuli) yazmıştır.
  Tabi bizde leyla çok olunca mecnun da eksik olmamıştır toplumdan. :)
 • Mecnûndur esîr-i dâm-ı leylî
  Leylî kime salmış ola meyli

  (bkz: fuzuli)
 • Taş baboli taş
 • Türk televizyon tarihin gelmiş geçmiş en iyi dizisi. Aksini iddia eden izlemiştir.

  O gemi gelecek birgün!
 • bir çok absürt komedi izlemişimdir. çoğu yabancı. yerli olanlarda ise bizden bir şeyler yakalamak pek de mümkün değil. ancak leyla ile mecnun öyle bir dizidir ki her bölümünde kendini yalnız hissetmezsiniz. evin ortamı olsun aile diyalogları olsun her ayrıntısında kendi hayatınızdan parçalar bulursunuz. bu da dizinin vazgeçilmez ve özel yanlarından biridir. diziye başlayacaklar için finali "bende özledim " adlı bir başka dizinin 1.bölümünde hüzünlü bir şekilde verilmektedir.
 • vakti zamanında neşet ertaş'a da selam göndermiş dizidir.

  --- spoiler ---

  mehmet erdem'i kaçırdığı iddiasıyla nezarete atılan Hidayet;

  "Ben adam kaçırsam mehmet erdem'i kaçırmam, ben şahsen Neşet Ertaş'ı kaçırırım. Zaten o da kalender adam. Rica etsen kendi gelir, çalar söyler dinlersin."

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---
  tamam tamam inandım inandım tamam
  --- spoiler ---
/ 2