laptopu şarja takılıyken kullanmak

8 entry daha

 • normalde birçoğumuz biliriz ki laptop bilgisayarlar devamlı şarja takılıyken kullanılmaz, çünkü batarya ömrü azalır.
  evet bu düşünce doğru ama günümüz li-ion pilleri için değil. yeni teknolojiyle üretilen bataryalar(li-ion), şarja takılıyken bilgisayarı kullandığımızda bu batarya için daha sağlıklı oluyor. Şöyle ki; li-ion bataryaya sahip laptop, şarja takılıyken kullanıldığında, batarya dolana kadar gücünü bataryadan sağlar. batarya %100 dolduğunda ise ihityaç duyduğu enerjiyi pirizden çeker. yani bataryayı devre dışı bırakır. çünkü li-ion pillerin sık sık doldurulup boşaltılması bu bataryaların ömrünü azaltır.

  günümüzde bir teknolojik aletin ortalama 2 yıl tam verimli kullanılıp, sonrasındaysa düşük performansla kullanıldığını düşünecek olursak, batarya ömrü meselesini ne kadar göz önünde bulunduracağımız da tartışılır.
  (bkz: batarya ömrü)
 • Bilgisayarımın bozuk olması sebebiyle mecburen yapmak zorunda olduğum hede.
  Edit: o artık yok.
 • genellikle bataryayı bir kere doldurup çıkartır ve laptopu prize takılı kullanmaya devam ederim. bir yere giderken şarj dolu oluyor ve hazırlıklı bulunuyor kenarda.
 • laptoplarda kurulu gelen power managent programıyla bataryanın korunması sağlanabilir. %20'nin altına düşünce şarj olacak şekilde ve %80'e kadar dolacak şekilde ayarladım. Yani bataryayı kullanmadan elektrikten kullanıyorum. Ayda bir deşarj ederek bataryanın ömrü uzatılabilir.

  http://www.hizliresimyukle.com/images/2017/02/04/batarya.md.png

 • üzerinde çok durulmaması gereken eylem.

  enerji depolayan araçların fiziksel yapısını anlamak gerekiyor. tüm piller tüketim malzemesidir ve asla sonsuza kadar kullanılamazlar. birkaç gün önce 2 adet şarj edılebilir kalem pil aldım ve alırken de 100 defa şarj etsem yeter diye düşündüm. evet o pilleri en fazla 100 defa kullanabileceğimi biliyorum ve hesabımı buna göre yapıyorum. 2012 yılında satın aldığım asus marka dizüstü bilgisayarımda 5 yıl içinde 3. bataryayı kullanıyorum.

  aynı zamanda dronlar ile ilgilendiğim için özellikle lityum polimer (li-po) piller hakkında detaylı bilgim var. örneğin bir lipo pilin ömrünün daha uzun sürmesi için alabileceğiniz bazı tedbirler vardır fakat 100-150 kullanımdan sonra artık o pili kullanmak güvenli değildir.
 • Ulan bunu da yanlış yapıyormuşum
 • şu an da dahil olmak üzere yaptığım eylem.
  laptopumun bataryası sabit, oyunları oynarken* şarja takılı oynamazsam kasma oluyor lakin şarja takılıyken mis. bu sebeple şarja takılı kullanmaya alıştım, arkadaşlarımla film izlemelerimiz haricinde kendi masasında kendine ait yerinde şarja takılı olarak kullanıyorum.
  mevcut bataryasının yapısı gereği şarja takılı olup-olmaması pil ömrünü de etkilemiyormuş, bu da güzel bir durum.
 • Yanlış yaptığımı tecrübeyle anlamama sabep olmuş eylem. Senelerce böyle kullandık ve şu an prizden çıkarınca 20 dakika kadar idare ediyor. Bataryayı çıkardık şarjda kullanıyoruz. Tabi 7 senelik bir laptop olduğunu düşünürsek normal olabilir ama madem yanlışmış bilgisayarı yeni olanlar yazık etmesin.
 • batarya şarj tutmamaya başladığında mecburen yapılan eylem
 • eyer kediniz varsa eyer, gelir üstüne yatar, hem hayvan ısınır, hem siz ortamlarda takınılabilirsiniz.
 • Çok tehlikelidir arkadaşlar zorda kalmadıkça bunu yapmayın.

  prizlerden yayılan elektromanyetik dalgalar laptop yada telefonunuz aracılığı ile metabolizmanıza geçer.

  bu da sinir bozuklukları, yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı şeklinde kendini belli eder.

  en uzak ihtimalle bu em. Dalgalar kansere bile sebep oluyor(muş)

  bir de bataryanızın ömrünü de azaltır.

  (bkz: yine de siz bilirsiniz) (*swh)
 • (bkz: aaa ikisi birbirinden ayrılıyor muydu? ben bütün sanıyordum.)*
8 entry daha