koronavirüs

 • bilimsel adı covid-19 olan bulaşıcı virüs.
  mart 2020 itibariyle dünya üzerindeki ülkelerin büyük çoğunluğunda vaka görülmüş ve bunların bir kısmında ciddi ölümler yaşanmıştır.

  virüs ülkemizde de mart 2020 itibariyle görülmeye başlanmıştır. umre ziyaretinden memlekete dönen on binin üzerindeki vatandaşımızın tamamının topluma karışacak olması düşüncesiyle oluşan tedirginlik ve sonrası, yetkili ağızların açıklamaları ekteki linkte: dezenfekte edilmiş link. rahat rahat tıklayın.
 • her ne kadar önlem aldık öyle oldu böyle oldu densede artık ülkemizide vurmuş hastalıktır. Malesef hasta sayıları hergün 3'e katlanarak gidiyor. her ne kadar bakan beyin kendisinin açıklama yapmasını o süper mükemmel bakan filan deseler de açıklamalar pek arkaası boş yapılıyor.
  berlinde hastalananların mahallelerine kadar nereden geldikleri vs açıklanıyor şeffaf şekilde.
  ha bizde açıklansa insanlar gidip saldıracak yer ararlar oda ayrı mesele .. anlamadığım diğer konu ise sürekli gece 12 de açıklama yapması . gündüzler çuvalaa mı girdi bakan bey ?
 • Korona virüs belirtileri ve korunma yöntemleri
 • Virüs tatilinde evde yapılabilecek hobiler
 • koronavirüs takıntısını bırakın.
 • damn virus covid 19 whats next
 • bilimsel adı covid-19 değildir; sars, mers, covid-19 gibi tehlikeli türleri de içeren virüsün zaten bilimsel olan ismidir. (bkz: coronavirus)
  birçok türü yıllardır bilinse de hayvanlarda görülüp insanlara bulaşmadığından, bulaşan türleri de insanlarda nezleden öteye bir durum oluşturmadığından bugüne kadar bu denli gündeme oturmamıştı. ancak covid-19 adı verilen, yani koronavirüsün 2019 versiyonu, insanlara bulaşabilen ve yayılma hızı çok yüksek olan, ileri yaşlarda ölüm riski olan türüdür.
  isimlendirme faslını geçersek, tüm dünyada yayılma hızından kaynaklı bir tedbir furyası başladı ve insanların bunu ciddiye alıp takip etmesi önem arz etmekte. çünkü henüz aşısı bulunamadı ve biraz tıp bilginiz varsa virüs hastalıklarının yakalanıldıktan sonra tedavisinin çok zor olduğunu biliyorsunuzdur, genelde etkileri azaltmaya çalışıp vüdunuzun savaşmasına yardımcı olunmaya çalışılır ve hastalığı atlatmanız umulur. bu sebeplerden; hastalığa hiç yakalanmamak herkesin önceliği olmalı, gerekli olmadıkça insanların olduğu ortama girilmemeli ve eller sık sık yıkanıp asla yüze dokunulmamalı.
  covid-19 türü ile ilgili çok fazla bilgi etrafta dolaştığı için bilgileri sadece sağlık kuruluşlarından ve resmi organlardan almak en sağlıklısı olacaktır, çünkü çok fazla bilgi çöplüktür ve özellikle bu günlerde çöplüklerden uzak durmak faydanıza olur. şu an için who (dünya sağlık örgütü) 2021 bahar ayına kadar aşısının bulunacağını öngörüyor, inancımız daha erken bulunması yönünde lâkin her ihtimalde tedbirli ve temiz kalmak panik olmak yerine tercihiniz olmalı. haberleri twitter, instagram veya çeşitli stream uygulamalarındaki yayıncılardan değil; resmi kuruluşların açıklamalarından takip etmek önemli, ayrıca güncel olan bilgileri de takip önemli zira her gün virüsle ilgili bir aşama kaydediliyor ve durum saate bağlı olarak bile değişebiliyor. sizin normal bir vatandaş olarak yapmanız gereken; azami düzeyde temizliğinize özen, evde kalmak ve panik yapmamak/yaptırmamak.

  sağlıklı kalın!
 • virüs takıntısı yapanları ve salgın takıntısı yapanları linç edelim.
 • koronavirüs takıntısı yapanları hemen linç edelim.
 • Ülkemiz dünyada en hızlı vaka artış oranına sahip ülkelerin başında geliyor !
  Corona Yayılım Haritası
 • Sözlüğe eklenen yeni özellik sayesinde anlık verilerine ulaşabileceğimiz illet.
 • an itibari ile 14 günlük karantina altındayım. testlerim negatif çıkmasına rağmen sağlık ocağı tedbir amaçlı 14 gün evde kalmamı söyledi. yasak koydu. ben şimdi evde 14 gün napacam olum?
 • (bkz: corona)
  (bkz: covid-19)
  (bkz: koronavirüs)
 • Sürekli yeni belirtileri ortaya çıkmaktadır. Gözden kaçabilecek güncel veriler için corona belirtileri incelenebilir.
 • blog'un çok göz yoruyor.
 • dünyanın ocağına incir ağacı diken meret virüs..
  senin yüzünden 9 aydır evdeyim, psikolojik olarak bittik.. bize verdiğin zararları burda anlatarak yoramayacağım kendimi, kötüsün.. Allah en yakın zamanda selanı versin. Amin.