kopiluwak

  • dünyanın en pahalı kahvelerinden biri olarak bilinen, endonezya’daki yaban hayatının bir parçası olan luwak isimli etobur bir minsk kedisinin doğal yetileriyle en kaliteli kahve çekirdeklerini bulup yiyerek hiç öğütmeden, midesinde fermantasyona uğratarak dışkılaması ile elde edilen ‘boktan’ bir kahve türüdür.

    ilginçtir ki uzmanlar, bu boktan kahvede diğer kahve çekirdeklerine oranla daha az bakteri bulunduğunu tespit etmişlerdir.

    yıllık gerçek üretimi yaklaşık 400 kg civarında olmakla birlikte burada önemli bir detay vardır. gerçek, yani luwakların kendi doğal yetileriyle bulup tükettiği en kaliteli kahve çekirdeklerinin dışkı olarak toplanmasından elde edilen kopi luwak kahvesi ile sahtesini ayırmak gerekir. çünkü insanoğlu, elinin değdiği her şeyde olduğu gibi bunda da çakallığını göstermiş, özel kurduğu çiftliklerde aç bıraktığı luwaklara önlerine koyduğu berbat çekirdekleri yedirerek dışkılarından kahve üretmeye başlamıştır. halbuki ikisi arasında dağlar kadar fark vardır. doğada gezen bir yaban hayvanının izini sürüp, onun doğal yeteneğiyle bulduğu enfes kahve çekirdeklerinin fermantasyona uğramış halini elde edebilmek için dışkılarını toplamak insan için etik bir davranışken, hayvanları yakalayıp adeta işkence ederek g.t kadar kafeslerde yaşatıp, ucuz kahve yedirip sıçırtmak ve bu bokun peşine düşmek aşağılıkça bir davranıştır.