kitap kapaklarının kıvrılması

 • 1 aydır yaptığım gözlemler neticesinde anladığım kadarıyla soğuk odada bırakılan kitapların başına gelen akıbettir.
  Sıcak odada bıraktığım kitaplarda herhangi bir değişim olmazken soğuk odada bıraktığım kitapların boşta kalan kapakları alaaddinin ayakkabıları gibi geriye doğru kıvrılıyor. Nemle alakalı olduğunu düşünüyorum. Sıcak odada nem olmuyor ama soğuk oda ziyadesiyle nemli oluyor.
  Peki nem nasıl bir etkide bulunup buna sebebiyet veriyor?
 • aşırı nemden meydana geliyor bu durum.
 • kitabı aceleyle çantaya koyarken kapağın katlanıp, gün boyu öyle kalması sonucu hiçte hoş olmayan bir görüntünün ortaya çıkması.
 • çok çok üzen mesele. özellikle de çantaya koyunca gerçekleşmekte.
 • internetten kitap söylememe sebebim.
 • kitaplarını bebekleri gibi sevenlerin başına çok sık gelmeyene ve çözüm olarak kitap kılıfları bir nebze işe yarayacaktır. deri kılıf mesela..
 • Şeffaf yapışkanlı asetatı tavsiye ederim. İlk zamanlar kaplama yaparken zorlanırsınız ama sonradan alışıyorssunuz. yanına kesme matı ve kretuar ile birlikte alırsanız kaplama yaparken kullanışlı olacaktır. kredi kartı ya da benzeri bir şey de yardımcı olur.
 • her kitaba olmasa da, aldığım ve çok beğendiğim -gerek kapak tasarımı, gerek kitabın mahiyeti- kitapların her bir kenarını bant ile bantlarım ki, kenarları kıvrılmasın.
  bu kitaplara çok değer vermemden kaynaklanmakta. kitapların çağımızın ilaçları olarak görmekte olduğum için; ilaçlarımı serin, kuru ve temiz bir ortamda saklamaktayım. hatta bazı zamanlar oluyor ki, kapak tasarımındaki renkler hasar almasın diye renkli renkli kartonlar ile kaplamayı da düşündüm ama o zamanda kapak tasarımının ne anlamı kalır diye düşünüp geri bıraktım kartonları ve onlardan da "origami" yaptım.
  kitaplara o kadar çok değer verdiğim zamanlar oluyor ki, belki tozlanmıştır diye her gün temizleme kararı alıyorum. her gün temizlenen şeylerin nasıl olur da tozlanlanma ihtimali düşünmeden.
  kitaplarıma, hiç olmayan çocuklarım gibi bakıyorum.
  kitaplarıma baktığım zaman ben, ben değil. ben kitabın ta kendisi oluyorum!