kitap alıntıları

53 entry daha

 • bu tarz alıntılar isteyen kişinin seçim yapmasında bir tür fragman görevi üstlenerek, kişinin kitap seçmesinde kolaylık sağlayabilir.

  "insanoğlunun kendini mutsuzluktan daha fazla adadığı pek az şey vardır. eğer kötücül bir tanrı salt acı çekelim diye bizi yeryüzüne yerleştirmiş olsaydı, görevimizi bu kadar büyük bir coşkuyla yerine getirdiğimiz için kendimizi kutlayabilirdik. umutsuz olmamız için pek çok neden var: bedenlerimizin kırılganlığı, aşkın kaypaklığı, toplumsal yaşamın sahtelikleri, dostluklarda verilen ödünler, kişiyi yavaş yavaş öldüren alışkanlıklar. insanlara musallat olan bu belalar dikkate alındığında doğal olarak şunu varsayabiliriz: bizler hiçbir şeye, kendi yok oluş anımıza baktığımız kadar kesin gözüyle bakmayacağız.".

  (bkz: proust yaşamınızı nasıl değiştirebilir).
 • (bkz: kitaplardan güzel alıntılar)
 • Bir sefer mutfakta tencere tava arasında ağlarken görmüştüm onu. Alakasız yerlerde ıstırap çekmek ıstırabı ikiye katlar.
 • "sizin için allah vergisi, doğuştan kader olan şey, benim için bilinçle yapılmış bir seçimdir." der kırmızı saçlı kadın
 • Anlamsız kelimelerden cümleler kuruyor aklım ,kalbime inince hepsinin üzerini çiziyor kalbim ortaya bir harf atıyor "O" ve kenarı çekiliyor.

  Kalbimin tozlu raflarından bir alıntı yaptım size ileride bu tozlu rafımı temizleyip kağıda dökersem bir isim verim sizinle paylaşıcam
 • " yaralar vardır hayatta, ruhu cüzam gibi yavaş yavaş ve yalnızlıkta yiyen, kemiren yaralar." ...
  " Lakin tek korkum: yarın ölebilirim kendimi tanıyamadan."
  Sadık Hidayet - kör baykuş
 • Bağladığınız zincirin anahtarını ele geçiremiyorsanız zinciri suçlamaktan vazgeçin!
  iskender pala-efsane
 • Fikrimi çalmaları mühim değil,asıl mühim olan kendi fikirlerinin olmaması.
  Nikola tesla/varolmanın dayanılmaz ağırlığı/74
 • '' okuyorum : ' insanların büyük çoğunluğu yüzme öğrenmeden yüzmek istemez.' Ne anlamlı söz değil mi? Yüzmek istememeleri doğal, çünkü karada yaşamak için yaratılmışlar, suda değil. Ve düşünmek istememeleri de doğal, çünkü yaşamak için yaratılmışlar, düşünmek için değil ! Evet, kim düşünürse, kim düşünmeyi kendisi için temel uğraş yaparsa, bunda ileri bir noktaya ulaşabilir ; ne var ki, karayla suyu değiş tokuş etmiştir böyle biri ve bir gün gelir suda boğulur. ''
  Bozkırkurdu - Hermann Hesse
 • Aşk bütün kötü özellikleri, çirkinlikleri, rezillikleri biçimlendiriyor, erdeme çeviriyor. Boşuna dememişler aşkın gözü kördür diye! Bir aşık, olup biteni değil, görmek istediğini görür... Aşığın kanatları vardır ama gözleri kördür... Yoluna çıkanlara aldırış etmeden aceleyle kafasına estiği yere kanat açar...
  Bir Yaz Gecesi Rüyası, William Shakespeare
 • daha çok siyasetçilerin kullandığı kelimeler diyebiliriz.
 • şimdi yatakta yatarken eski bir şarkı mırıldanıyor ona.
  "Anlamaz oldu dünya beni" diye eşlik ediyor usulca, "Ben ona bunca zamanımı harcadıktan sonra"
  (bkz: Değersiz Bir Hayat- HANYA YANAGIHARA)
 • Bitiyor;
  Yeni bir hayat
  Yeni arkadaşlar
  Yeni yaşamlar...
  Çok özlüyorum
  Ama ne yaparsam yapayım başladığım yere geri dönüyorum
  Ve hiçbir şey bitmiyor
  Her şey yeniden başlıyor.
  (Bkz: Yalnız Adamın Günlüğü - yıldırım Beyazıd)
 • Acısıyla tamamen yalnız olduğunu bilmesi umutsuzluğunu daha da artırıyordu.Yaşadığı her şeyi anlatabileceği,ona yüksek bir memur,bir sosyete üyesi olarak değil,acı çeken basit bir insan olarak acıyabilecek tek bir insan yoktu.
  Anna Karenina, Lev Nikolayeviç Tolstoy
 • Hava mum kokuyor. Rüzgar, dalga dalga getiriyor alev kokusunu. İstese, fitillerin cızırtısını, dua edenlerin mırıltısını bile duyabileceğim buradan...


  troya'da ölüm vardı
 • Bazen her şey yorar insanı, dinlendirici olanlar bile. Yorucu olduğu için yoranlar; bir de dinlendirmesi gerekirken, sırf bunun için uğraşmayı düşünmek bile yorucu olduğu için yoranlar.

  Huzursuzluğun Kitabı / Fernando Pessoa
 • "Vitamin sözcüğünün kökeni kadim Latincedeki ”Vita”, ”Yaşam” sözcüğüne dayanır. Sözcük anlamındaki gibi bazı vitaminler yaşamsal öneme sahiptir. Besin yolu ile vücuda alınan vitamin ve mineraller ile ruh sağlığımızın arasındaki bağ pek çok bilimsel araştırmanın konusu olmaktadır."

  Kim korkar sosyal fobiden!
 • Seni hayata bağlayan,” dedi bana, “ne var ki? Aşkın seni istediği yok, şan peşinden koşmuyor, kudret ise yanına bile uğramadı. Miras aldığın ev bir harabeydi. Sana bırakılan toprakların ilk ürünlerini çoktan don vurmuş, güneş ise vaatlerini çoktan yakıp kavurmuştu. Bahçendeki kuyular hep kördü. Havuzlarındaki yapraklar sen daha göremeden solup gitmişti. Ayrıkotları ağaçların altını, hiç yürümediğin patikaları, yolları kaplamıştı. Gecenin mutlak hükmündeki benim imparatorluğumda ise teselli bulacaksın, çünkü umudun olmayacak; unutacaksın, çünkü arzulardan uzak duracaksın; huzur bulacaksın, çünkü hayatsız kalacaksın.”
 • Çünkü görebildiğim kadarıyla sizin sakin ve soğukkanlı bir yaradılışınız var, oysa tartışmak için heyecanlı olmak gerekir.
  Babalar ve Oğullar
 • yabancı bir devletin koruyup kollayıcılığını kabul etmek insanlık vasıflarından yoksunluğu, güçsüzlük ve miskinliği itiraftan başka bir şey değildir. gerçekten de bu seviyesizliğe düşmemiş olanların, isteyerek başına bir yabancı efendi getirmelerine asla ihtimal verilemez.

  halbuki türk'ün haysiyeti, gururu ve kabiliyeti çok yüksek ve büyüktür. böyle bir millet esir yaşamaktansa yok olsun daha iyidir!...

  o halde, ya istiklal ya ölüm!

  d: mustafa kemal atatürk, nutuk (ankara: yöntem yayınları, 2017), 27.
53 entry daha
/ 3