kitab-ül hiyel

 • ihsan oktay anarın bir kitabı.
  "işte realistler de gerçeği ve dünyayı kopya ediyorlar; ama masalcılar, aslında gerçekleşmiş bir hayal olan Dünyayı örnek alıp, onu ve üslubunu taklit ederek yeni hayaller yaratıyorlardı."
  evet ben de bir masalcıyım.
 • Türkiye'nin en özgün ve başarılı yazarlarından biri olan ihsan Oktay Anar ' ın kitaplarından biri. Tarih ve mühendislik iç içe masalsı ve sürükleyici bir anlatım. Puslu Kıtalar Atlası'ndan sonra bana göre en güzel kitabı
 • 2017 yılında okuyacaklarım listesinde olan bir ihsan oktay anar kitabı. Umarım ki Puslu kıtalar atlası kadar iyi bir kitaptır.
 • İhsan Oktay Anar'ın hayal gücünü en iyi kullandığı romanlarından biridir Kitab-ül Hiyel. Osmanlı döneminde yaşayan 3 hiyelkarın hikayesini konu alır.

  --- spoiler ---
  Kitabın ilk kahramanı Yasef Çelebi, bir denizaltı yapma hayalini ile yanıp tutuşur. Mühendisliğe olan meraklı sayesinde denizaltını tasarlar. Siz de yaşadıklarına sayfaları çevirdikçe tanıklık edersiniz.

  İkinci kahramanımız Calüd ile tanışmamıza vesile olanda Yasef Çelebidir. Calüd'ü köle olarak satın alır ve tüm bilgisini ona aktarır. Calüd'ün hayali ise bir devri daim makinesini yapmaktır. Fakat Yasef Çelebi gibi ince düşünemez. Aç gözlü ve kibirli bir karaktere sahiptir. Bu da onun sonunu getirir.

  Kitabı noktalayacak olan kişi ise Üzeyir'dir. Calüd'ün yetimhaneden sahiplendiği Üzeyir üzerinden, yazar derin göndermeler yapar. Üzeyir oldukça ağır bir imtihandan geçer. Tek yoğunlaştığı konu olan hiyel üzerine düşünmesi son bulur ve beynindeki o ince ipin koptuğuna tanıklık edersiniz.
  --- spoiler ---