kıskançlık

 • Her ne şekilde olursa olsun, düzeyi ne olursa olsun temel güven duygusundaki az ya da çok bir eksiklikle ilgilidir.

  Tek argümanı "seven insan kıskanır" olanlar kıskançlığı, sevgi gösterme/ sahiplenme biçimi sanan hastalıklı zihinlerdir. Kıskançlığın Normal veya doğal kabul edilmesi mümkün değil. Her insanın ötekinin arzusunda var olmaya duyduğu ihtiyaç düşünüldüğünde anlaşılabilir belki ama normal diyemeyiz.

  Kamil insan Hiçbir zaman ötekiyle tam olamayacağını bilir. Ancak kişi bunu anlayamayacak kadar primitifse, kıskançlık patalojik bir hal alabilir.

  (bkz: Othello sendromu)

  kader değildir. Akıllarını başlarına alıp tedavi olmalarını salık veriyorum sözkonusu dertten muzdarip olanlara.
 • o benim. aşırıya kaçmam tabi ama gerektiğinde kıskanabilirim. ancak sahiplenirsem o zaman benden korksun.
 • Fazlasıyla rahatsız edici tutum/duygu. Sahip olmaktan nefret ettiğim halde önüne geçemediğim berbat his. Yazar arkadaş güvensizlik temelli olduğundan bahsetmiş. Gerek ideallerime benden yakın olan insanlara karşı gerekse sevip saygı duyduğum insanların beğendiği kişilere karşı davranışım/fikirlerimi düşününce... Sanırım haklı. Her kıskanç davranışımın üzerinde düşünce sağlam bi özgüven eksikliği ile sarsılıyorum. Nasıl aşacağımı bilmiyorum ama her gün bu saçma duygunun pişmanlığını yaşamaktan yoruldum. Sürekli vazgeçileceğim, terk edileceğim, sevilmeyeceğim, dışlanacağım korkularımla herkesi sıkmaktan da yoruldum. Farkında olarak böyle bi gerilimi yaşamak. Gerçekten bataklık gibi.
 • sakınmak için duyulan kıskançlık ile hasetlik için duyulan kıskançlık olarak ikiye ayrılır. ikincisi bizden uzak olsun
 • Yeri gelir ocaklar söndürür. Evlerden ırak
 • küçük küçük yapılan kıskançlıklar beni aşırı tatmin ediyor, ilişkiye renk katıyor bence, eğer konu aşk ise. ama abartılan, kural koymaya kayan saçma sapan kıskançlıklar net olarak kişinin kendine olan güvensizliğinden kaynaklanıyordur. konu tartışmaya kapalıdır bu arada.
  bir de kişinin onda olmayan bir şeyi başkasında olduğunu görünce ortaya çıkan bir kıskançlık vardır. kıskançlıktan çok nefret içerir.
  umarım kimse kural koyulan bir ilişkinin içine girmez ve umarım kimse bu denli küçük şeyler yüzünden daha çok nefretin olduğu kıskançlıklar yaşamaz.
 • imrenme düzeyinde olduğunda olumlu sonuçlar doğurabilir. haset boyutuna ulaştığında o kişiden uzaklaşın.
 • "ben asla kıskanmam" diyenin bile içinde zerrelerini taşıyabileceği karmaşık duygu durumudur.
 • Sakınmakla hasetlenmek durumunun birbirine karıştırıldığı duygudur. Kimine göre zarar getirir kimine göre sevgi. İlginç bir duygudur.
 • Bende fazlaca var olan ancak kontrol edebildiğim duygudur.
  Azı karar çoğu zarardır.
 • İkili ilişkilerdeki kıskançlık olarak düşünürsek,
  Kadınların konuşurken asla tasnif etmediği, ilişkinin başlangıç dönemlerinde yapılmasindan keyf, yapilmamasindan rahatsızlık duyulan.
  Orta ve ileri dönemlerinde ise kıskançlık yüzünden ilişkisini bitirecek seviyede bir davranış bozukluğudur...?

  Bu arada bu davranış bozukluguna sahip birisi olarak
  Bunları yazıyor olmamda enteresan ama
 • Fazlası insana hayatı zehir eder, huzur birakmaz. Aman ha.
 • bir canlıyı en gaddar şeye dönüştürebilecek tek huy budur , daha ilerisi yok bunun.
 • en en en sevmediğim huyum. dozunda bıraksam neyse, ama öyle yapamıyorum. yine de büyük yol kat ettim. zamanla bu takıntıdan kurtulacağıma inanıyorum, kendime zarar çünkü. hem kendimi hem sevdiklerimi üzmeye ne gerek var.

  zaten ülke olarak ruhsal çöküşteyiz.
 • sevdiğini kıskanmak iyidir. nasıl her şeyin fazlası zarar azı karar ise bu konuda da öyle. Dozunda olduğu zaman her şey iyidir. İlişkinin tuzu biberidir.

  Kıskançlığın bir diğer varyasyonu olan hasetlik ise bir an önce gıptaya çevrilmeye çabalanmalıdır bence.
 • kıskanç olarak, dört kez acı çekerim:
  kıskanç olduğum için,
  kıskançlığımdan dolayı kendimi suçladığım için,
  kıskançlığımın ötekini incitmesinden korktuğum için,
  bir bayağılığın beni tutsak etmesine boyun eğdiğim için: dışarıda bırakıldığım, saldırgan olduğum, deli olduğum ve sıradan olduğum için acı çekerim.
  barthes
 • kıskançlığa ne sebep olmaktadır acaba?
  kişinin özgürlüğe değer vermememesi mi,
  kişinin, kıskanılan kişiyi çok sevmesi mi?

  kıskanmak bir yerde pranga vurmaktır kanımca, "onla şunu yaparsın şöyle olur. bunla oraya gidersen böyle olur" gibi emirler kişinin hürriyetini daraltmaktadır zannımca. özgürlük, zaman ile bize bahşedilmiş veyahut tanınmış bir şanstır, büyük bir talihtir. başka herhangi bir kişiyi kıskanmak ve aynı zamanda gelen kısıtlamak eylemi, değer verdiğiniz bir insanı, her ne kadar altından bir kafese koyduğunuzu göstermektedir, kafes gene kafestir ve kuş uçmak ister. özgürlüğü sever.
  çirkin bir eylemler bütünü.
 • İyi huylusu var ama bunun aşırı olduğu durumlarda var ve bir tür rahatsızlık. Doğurduğu sonuçlar ölüme kadar gidiyor, hayatınıza aldığınız insanları iyi seçin .
 • Dozunda olanı makbulümdür. Kıskanılmayı severim partnerimin hala beni arzuladığını algılarım. Gerçi dominant karaktere aşık olduğum için bu durumun aksi mümkün olmuyor.
 • özellikle erkeklerde sevgilisinin ondan önce başka bir arkadaşı ile ya da dostu çık sıkı sıkıya bağlı olduğunu söylediğinde sevgili olmasalar bile onu kardeşim diye tabir ederken ortaya çıkan en sinir bozucu cümledir.
  yaşayan bilir:/