kimyasal hadım

 • Kimyasal kastrasyon olarak da adlandırılan, önümüzdeki günlerde ülke gündemini meşgul etme potansiyeli yüksek ama genel beklentiyi karşılamayacak olan cezalandırma yöntemidir.

  toplumdaki genel beklenti, tecavüz eden kişinin (ki genellikle erkek olduğu düşünülerek) bütün cinsel kimliğinin ortadan kaldırılması yani (bkz: iğdiş) edilmesi yönündedir. Fakat habertürk tv nin yaptığı röportarjda soruları yanıtlayan adli tıp uzmanı prof. dr. Şevki Sözene göre kimyasal hadım, sadece kişinin cinsel dürtülerini azaltıcı birtakım ilaçların kendisine verilmesidir.

  yani sadece testosteron azaltıcı bir takım ilaçların ömür boyu kullandırılmasını sağlamakmış. Buna karşı suçluların aldığı önlemler ise, verilen ilacı baskılayıcı ilaçlar kullanmak ya da testosteron seviyesini yükselten ilaçlar kullanmak şeklinde oluyormuş.

  ayrıca ilaç kesildiği anda testosteron seviyesinde ciddi bir artış da oluyormuş.

  etik boyutlarıyla ilgili ise;

  1)"Ama burada kafamıza takılan soru işaretleri var. Birincisi bu bir tıbbi yöntem. Bir tıbbi yöntemin uygulanması, kişinin vücut dokunulmazlığının bir şekilde bozulmasıdır. Bunu nasıl yapacağız? Bunu cezalandırma yöntemi olarak mı kullanacağız yoksa kişiye bir seçenek mi sunacağız? Kişi kendi rızasıyla mı tercih edecek? kendi rızasıyla tercih ettiği takdirde biz onun cezasında indirime mi gideceğiz dışarıda ceza almaksızın... Bunlar kafa karıştırıyor. "

  2)"Bir pedofilin gerçekten pedofil olup olmadığının tanısını nasıl koyacağız? Kim koyacak ve koyduktan sonra vereceğimiz cezanın gerçekten bu eylemleri yapan kişilere caydırıcılığı olacak mı? Bunlar önemli..."
 • Caydırıcı olacağını düşünmüyorum.
  Ödül mü veriyoruz ceza mı belli değil
 • Şahsi araştırmalarıma göre, adil ve kesin bir çözüm olacağını düşünmediğim cezalandırma yöntemidir. Dürtülerine engel olamayan birine verilecek en büyük ceza, o dürtüleri hayal bile edemeyeceği hala sokmak olurdu o kişiyi. Bu duruma göre kimyasal hadım teoride tam olarak uysa da, pratikte sektelere uğrayacaktır. Gönlümden fiziksel hadım geçse de, milyon kez ağırlaştırılmış hapis cezası daha makul duruyor şu anda.
 • Bu şeyin kişinin cezasının sadece bir kısmını kişinin tercihine bağlı olarak azaltacak olduğunu okumuştum bir yerde, yani diyelim ki kişi 30 yıl ceza aldı son 5 yılını kimyasal hadım olarak silebiliyor gibi. tabii bana yine de hafif bir uygulama gibi geldi daha fazla ne yapılır onu da bilmiyorum her ceza hafif kalıyo, bence cezalardan çok bu tür olayları nasıl yok edebiliriz konusu üzerinde yoğunlaşmamız gerekiyo.
 • yetmez ama evet dedirten ceza türüsür
 • Doğru olmayan uygulama. Doğru bulduğum tek şey toplumun ahlaklını geliştirmek. Yoksa ceza ne verirseniz verin önüne geçilmez artık görün bunu.