kamp yapmak

 • gerçekten çok sevdiğim bir eylemdir. (son 2 sevgilimle de kamptan hemen sonraki gün ayrılmış biri olarak kamplara küsmemem de takdire şayan)

  izmir karagöl de kamp yaptım. temmuz ayında aşırı soğuktu gecesi. kamp alanıydı o yüzden zorluğu yoktu, tuvalet, duş , elektrik hepsi mevcuttu. kamp alanlarının çoğunda olan ateş yakma yasağı burada da vardı ve o yasağı biz delmiştik işin aslı.

  izmirde yine hipokamp diye bir kamp alanında yaptım. orasını çok severim ama daimi kalan, yerli dediğim insan grubu çok fazla mevcut ve size ne bok yemeğe geldiniz der gibi davranıyorlar. o yüzden kamp alanlarında uzun vadeli kalanların olmaması gerektiğine inanıyorum. maksimum bir hafta konaklansın. ki buna rağmen yine de 3 kez gittiğim kamp yeridir. deniz ve ormanın bir arada olduğu güzel bir yer.


  muğla akyakada kamp yaptım. ve orası tam manasıyla şahane bir yer. gündüz azmak nehri üzerinde tekne turuyla taçlandırılırsa daha da güzel olan bir yer.

  aydın kuşadasında, rasgele deniz kenarında yaptığım kamp bok gibi geçmişti işin aslı. aşırı sıcak bir gündü. fazla sıcak havada da kamp güzel olmuyor.

  ama genel manada kampı severim. fakat kamp alanı ücretleri malesef günümüzde otellerle yarışıyor. yani iki kiş,i 160 lira vermiştik hipokampa. otelde de kalınabilecek bir fiyat. doğa tabiki tercih edilen olur ama kamp ücretlerinin daha uygun olması lazım.
 • Kamplar şöyle 4-6 kişi olunca muazzam zevki çıkıyor. Ateş başında alkol, sigara, müzik, dans... Karanlıkta ve ateşte yemek pişirmek, kafa lambanı takıp etrafı keşfetmek falan, muazzam şeyler..
 • Mükemmel aktivitedir. Corona bitse de blog sözlük kamp zirvesi yapsak*
 • tarifi mümkün olmayacak kadar keyifli bir aktivitedir.
  ilkini bir ormanda (bkz: iğneada) yaptığım. bir yanda sağanak yağmur, gök gürültüsü, tuluma işleyen toprağın soğukluğu, diğer yanda kapkaranlık ufak bir çadırın verdiği güven hissi. bakınız daha doğaya ve manzaraya değinmiyorum bile.
 • Bugüne kadar yaptığım en güzel aktivitelerden birisidir. Tek olumsuz tarafı temizlik için uygun ortam olmayabiliyor.
 • Bu zamana kadar yapmayı çok istediğim ama henüz gerçekleştiremediğim eylemdir. Arkadaşlarımla kamp yapmadan bu dünyadan göçersem, gözüm açık giderim diye düşünüyorum. Başlığı açan ve gittiği çeşitli kamp yerleri hakkında bilgilendirme yapan yazar arkadaşa teşekkür ediyor, kamp yaptığı insanlarla ilgili bahtsızlığının son bulmasını diliyorum.
 • Tazelenmek için bir yol yöntem arıyorsanız kamp bunun için biçilmiş kaftan .

  İzmir karagöl'de haziran başı kamp yapmıştım. ama gecesi çok soğuktu ve ateş yakmak zorunda kalmıştık. Ateşin başında gece oturmak ve o ateşte çubukta Marshmallow kızartmak paha biçilemezdi.

  Temmuz ayında da Foça'daki sazlıca camping e gitmiştim. giriş ücreti biraz fazlaydı, fakat yaz sıcağında içeceklerimizi soğuk tutmak acısından buzdolapları olmasını sevmiştim. Buz gibi biranızı yudumlayıp ardından coss diye denize atlamak bütün stresinizi alacaktır.
 • Ya tek yapacaksın ya da olayı kavramış, Bilgili şartlar değiştiğinde değişmeyen tahammül edilebilir bir arkadaş ile o zaman keyif alınabilir bir hal alır
 • hayatımda bir kere deneyimlediğim güzel mi kötü mü tam emin olamadığım etkinlik. kamp atmakta deniyor. ben; kamp malzemeleri satan bir müşterimizin düzenlediği kamp etkinliğinde deneyimlemiştim. ben evden çıkmayı seven bir adam değilim; yatağım, odam, yorganım benim için önemli şeyler. bunların, kendi kişisel alanımın olmadığı yerleri genelde sevmem. ilk sorun buydu. 50'nin üstünde katılımcı, 10 kişilik ekip içinde kendi çadırımda kalmama rağmen; çadır, kamp matı, uyku tulumu vs bana göre değil.

  ikinci sorun soğuk oldu. daha doğrusu gece-gündüz arası sıcaklık farkı. temmuz ayında bolu çepni yayla'sında düzenlediğimiz etkinlikte gündüz gayet sıcak olan hava gece dondurucuydu resmen. hadi ayaktayken, ordan oraya koştururken pek bişi anlamadık. ama çadırın içinde; üstüm ne kadar kalın olursa olsun mat ve tulum pek korumadı. kar için uygun çadır, tulum vs değillerdi tabi ama kalitesiz ekipmanlarda değildi. kemik iliklerime kadar donduğumu hissetmiştim. ama sabah güneşin açıp, toprağın yavaş yavaş ısınmasıyla santim santim hücre hücre ısındığımı hissetmek güzeldi yine de :)

  üçüncü sorun tuvalet sorunu idi. ama bu da kişisel alanla ilgili bir durum. arkadaşının evinde tuvalete, banyoya giremeyen adamım ben. askerde bile alışana kadar neler çektim ben bilirim.

  bunlar dışında güzeldi ama. geceleri çalışmamız bitince; alkol-ot-müzik ve yıldızlarla yalnız kalmak çok güzeldi. gündüz çalışmak zorunda kaldığım için pek bir şey anlamamıştım. kendimde karabüklü olduğumdan coğrafyayı tanırım, bilirim. ama neresi olursa olsun öyle bir ortamda uyanmak, bütün gün o doğanın içinde gezmek, mangal yakmak, temiz hava güzel olur, isterim yani. arkadaş ortamıyla çok daha güzel olacaktır diye düşünüyorum.

  keyif için yapıldığında eğlenceli ve güzel olabilir diye düşünüyorum ama bir daha iş harici ne zaman yaparım bilemiyorum altan..
 • kamp yapmak isteyenler için

  İlavelerinizi yoruma yazarsanız memnun olurum.
 • Her yıl bir kış bir yaz kampı olmak üzere iki defa yaptığım eylem.
  Eğer ekipmanınız iyiyse mükemmellik mertebesinde süren fakat kritik ekipmanlarınız yetersiz kalıyorsa çok zorlayıcı bir süreç ve konfor eksikliği verebilir. Onun dışında güzel bir ateş başında oturup ev yapımı şarap içerken kitap okumak, hamakta uyumak, ormanda gezmek ve gece sadece yanan odunun çıkardığı sesi duymak çok hoş bir histir.
  Bir kaç defa kamping alanlarına gittim fakat orası çok kamp gibi olmuyor biraz daha yalnızlık lazım kamp için en fazla 4 kişi olmalı susmanız gereken yerde susmalı ve ormanı,denizi ve ya kendinizi dinleye bilmelisiniz. Güzel bir yıldız manzarasının verdiği varoluş sorgulamaları içinizde büyük şeylerin başlangıcı olabilir.
  Doğadan kaçmayın dostlar doğaya kaçın.
 • hiç yapmadım, yapılacaklar listesinde duruyor
 • Orta asyadan, göçebelikten gelindiği söylenen türklerin bu günkü torunlarının, çok da bilmediği, öğrenmek , yaşamak için de herhangi bir eğilim göstermediği,
  Kişiye özgürlük duygusunu derinlemesine yaşatan, eşsiz etkinlik ...
 • aşırı yapmak isteyip yapmaya fırsat bulamadığım bir aktivite.
 • hep istediğim fakat olmayan hayalim
 • Bana lüx lerimi verin. Kamp hayatı sizin olsun. İzleyici olarak bile katılmak istemeyeceğim aktivite.
 • doğayı anlamaya, doğamızı keşfetmeye yarayan, terapi niyetine yapılan bir etkinliktir. ilk şartı doğayı bulduğunuz gibi bırakmaktır. kamp yapan kişi doğada misafir olduğunu unutmamalı.
 • Tam 28 gün küçücük bi çadırla otostop turu yaptım. Hiç otelde ya da apartta kalmadım. Hayatımın en harika günleriydi çünkü nerede uyuyacağımı da her gün,her an ben belirleyebiliyordum. Daha çok yer görmek,kendimi de dertleeimi de daha az önemsememe sebep oldu,dünya dertleri ve güzellikleriyle daha çok ilgilenmeye başladım,hayatta da o yolda karşıma çıkabilecrk iyiye kötüye karşı nasıl tedbirli ama kabul içindeysem öyle olmaya çalışmayı öğrendim,şikayet etmek o yolda ancak yerimde saydırırdı. Ve eve dönmenin de yola çıkmak kadar güzel olduğunu anladım en azından kendim için.
  Zeytinli rock festivaline gitme niyetim yokken müsait diye festivalden önce çadır kurup,sonra param bitti siye dönecekken festivalin hem kurulumunda hem organizasyonunda çalışabilmiştim,insanlar içeri girmeyi beklerken beni işaret edip "kız girmiş ağaca yıkadığı donları asıyor,bizi hala içeri almıyorsunuz kaç saat oldu" dediklerinde çok gülmüştüm,hem sıra beklemeden her yere girdim çıktım,hem çalılıp paramı alıp akşamları takıldım ama zeytinli kesinlikle kamp için uygun değil. Tek bir ağaç olmadığı gibi üst üste çadırlar, çadırdaki insanların kafasına basarak ilerleyen ergenler,ve ergenler ve daha çok ergenler,festival bitmeden kaçmıştım.
  En sevdiğim kamp alanı Kaş kampingti,keşke yine gitsek Kaş'a.
 • Bisikletle çıktığım turda 15 gündür canımı okuyan ama bi o kaddar da keyifli olan eylem. Gün boyu pedallayıp şehirlerle insanlarla denizlerle tanışıp akşam üstü o çadırı kurunca sanki bütün yorgunluğu gidiyor insanın.
  Ah bi de toplayıp bisiklete yüklemek olmasa sabahları..
 • Şu hayatta gerçekten yapmayı sevdiğim iki şeyden birisidir. Diğeri için (bkz: cokgezgin). Yeni kazandığım alışkanlık ile yapmış olduğum kamplar hakkında bilgilendirici yazılar yazmayı da sevmeye başladım. Yakın bir süre içerisinde gezi liste adresinde içeriklerim yer almaya başlayacak.
/ 2