kajra vaveyla

 • sözlüğe geri dönmesi iyi olmuş. yeni yazılarını bekliyoruz.
 • haksızlık fark edilmiş, tekrar dönmüş. hoş gelmiş :)
 • Sözlüğe geri dönen yazar.
 • İnanç hakkında bir yorum yapamıyorum birkaç gün önceden yazmam gerekiyordu bunu ama nedense yazmak istemedim. İnsanların inançlarına göre kimseyi suçlayacak değilim ki olaya da şahit olamadım. Ama kendisi kurgularım hakkında çok yardım etti ve fikir verdi. O yüzden kötü bir Düşünceye sahip değilim. Umarım müzisyenlik hayatında başarı daim olur...
 • Bir uçurulma hikayesine konu olan blog sözlük yazarıydı.

  Her şey (bkz: Geceye bir ayet bırak) başlığı ile başlıyor. Esasında bu başlığın olması bir bataklık. Çünkü bazı ayetler vardır ki; tek başına okunduğunda -bizim anladığımız kadarıyla- bir anlam ifade etmez. Ya içinde bulunduğu sure ya da başka bir -önündeki, arkasındaki- ayetle/ayetlerle yorumlanmalıdır. Buraya tek başına yorumlanamayacak ayetler “çelişki” anlamında bırakılmamalı. Bunun ayrımını yapabilen yazar arkadaşlar hali hazırda bu hususa dikkat ederek bu başlıkta paylaşım yapıyorlar. Ama yazar arkadaşlardan birkaçı, bu başlığı, tek başına okunduğunda “çelişki” olarak yorumlanabilecek ayetleri özellikle “cımbızlayarak” seçerek paylaştı. Suyun amaç dışında göllenmesiyle oluşan bataklıklar, ayetlerin amaç dışında kullanılmasıyla burada da hasıl olmuştur. Tabi ki bir şekilde bataklığın kurutulması gerekiyor.
  Bahse konu örnekler; necm 21, ahzab 53, nisa 34.
  Edit: örnekler eklendi.
 • sözlüğe birkaç gündür çok giremiyorum. sanırım banlanma sebebi olan entry silinmiş, o yüzden konuyla ilgili bir bilgim yok. uçurulduğunu öğrenince de çok şaşırdım. kendisini şahsi tanımam. sadece bir konu üzerinde ufak bir sürtüşme yaşadık. tek konuşmamız o. ama yazdıklarını, fikirlerini beğeniyordum genelde. uçurulmasına üzüldüm açıkçası.

  nick altına girilen entrylerini okudum ve sanırım yanlış bir fikir beyan etmemiş. sadece olanı paylaşmış. neden uçurulduğunu anlayamadım o yüzden. ki fikir beyan etse bile şahsi fikridir, kimseyi fikrine inanmaya zorlamadığı sürece bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum. eğer bir saygısızlık yaptıysa da uçurulmadan önce uyarılmalıydı. kullandığı argüman yanlış ise uyarıldıktan sonra bunu anlayıp düzeltebilecek bir arkadaştı bence.

  insanlar fikirleriyle güzel, özel. sırf farklı düşündüğü için birinin ifade özgürlüğünü elinden almanın doğru olduğunu düşünmüyorum. neyse, arkadaşımızın yolu açık olsun.
 • (bkz: ölünün arkasından konuşmak)
  Ulan adam buradayken nickaltı var mıydı onu bile bilmiyom. Şu an herkes 4 gözle buraya bakıyo... allah bizi napmasın.. tam bir türk özelliği kxmdmxm
 • İnsanı şüpheye düşüren ayetler başlığıyla girdiği entry yüzünden uçurulmuş yazardır. Yazarın kaliteli entryleriyle de karşılaşmıştım. Blog sözlüğün; bu gece konu olan o entrye, yazılan ayetlere ve başlığa karşı cevap niteliği taşıyan entryler girebilecek güçlü kalemleri olan yazarlara sahip olduğunu biliyorum. Fark edemediğim/edemediğimiz birçok ayrıntıya da bu şekilde ulaşabilirdik.
  'Yanılmalara saygı duyunuz, onlar olmasaydı gerçekleri nasıl ortaya çıkarabilirdiniz.'
 • fotoğraf nasıl paylaşılıyor bilen biri yardımcı olabilir mi?
 • Yahu, burdan ülke insanlarının atatürke yaraşırlığını sorgulamak, yani fazla mı kisilleşiyor olay acaba?
 • Günlerdir bu sözlükte kendi bilgimi, Görgümü, tavrımı yansıtan entryler payladiyorum. Yeri geldi yapılan yorumları, saygısızca üsluptaki konuşma dilini, bana göre oldukça basit ve sıradan sohbetleri okudum, kimine sinirlendim kimine gülüp geçtim sonrasında. Ama bugün , sadece yazdıklarından tanıdığım bir arkadaşa yapılanların çok büyük haksızlık olduğunu düşünüyorum. Ortada ne bir hakaret ne de bir küfür vardı, kaldı ki kendisini açıklamaya fırsat verilmemiş üstüne üstlük belge niteliğindeki yazdıkları silinip arkasından konuşulmaya devam ediliyor.
  Bizim dinimizin en güzel yanı "allah la kul arasına kimse giremez" dolayısıyla biz fanilerin kimsenin inancını, kimsenin günahını sevabını da sorgulamaya hakkı yoktur.
  İçinde yer aldığım bu topluluktaki herhangi birine yapılmış bir haksızlık bana da yapılmış varsaydigim için artık yazılarıma devam etmememe kararı aldım. Umarım atamın kurduğu bu güzel ülkemin insanları ona yaraşır seviyeye gelir ve ben de bu günleri görebilirim. ..
 • Tanım: insanı şüpheye düşüren ayetler adında bir başlık açarak banlanan yazar.
 • yazdığı entrynin ekran görüntüsünü alamadım ama entrysini hatırladığım kadarıyla peygambere ensest ilişkinin serbest olduğunu iddia eden ve bunu da amca kızı, teyze kızıyla açıklayan bir yazar. o zaman doğudaki vatandaşlar komple ensest yapıyor. önce kavramları öğrenmesi gerekiyor arkadaşın.

  (bkz: beyefendiye vikipedi gönderelim)
 • sürekli olarak dinin ve allah'ın olmadığını kanıtlamaya çalışan insanlardan biri. tamam da neden? ben mesela ineklerin kutsal olmadığını kanıtlamaya çalışmadım hiçbir zaman. adamlar ineğe tapıyor lan bana ne? bu tipler bir tutturmuş kuran'da şu var da bu var da. inanmıyorsan bak işine güzel kardeşim. sana mı kaldı ateizmin imamlığını yapmak?
 • Sözlükteki radikal taraflardan biriydi. Radikal başka bi tarafa getirdiği haksız eleştiri sonucu uçurulmuştur. Karşı taraf olan sözlük yönetimine radikal ithamında bulunmamın sebebi sözlükte zibiylon tane yanlış bilgi varken sadece böyle bi paylaşımdan ötürü birini uçurup ona provakatif diyorsanız bence radikalsiniz. Belki gerçekten de bilmiyordu ayetlerin olmadığını ve bi kastı yoktu?
  Uçurulma sebebi girdi ve başlığı da görmedim sadece yazılanlardan anladığım kadarıyla yaptığı eleştiri veya tespit yanlışmış kuranda olmayan bi şeyi var olarak yazmış.
  Yani sonuç olarak hakaret vs. Başka bi ihlal içermiyorsa bence uçurulması yanlış olmuş.. hayırlısı olsun. İyi bi renkti
 • Harbiden ne goygoy yaptınız lan ateistler. Gidin ekşi'de dilediğiniz gibi atınızı koşturun. Daha yok incilde şu da bu... Ehh eytere bea

  Edit : ateyizler ne çok eksilediniz. Umrumda mı? Safımız belli olsun yeter elhamdülillah
 • Özgürlüğünüz başkasının özgürlük sınırını aşana kadardır. Olmayan şeyleri varmış gibi yazıp insanları provoke etmek, olay çıkartmaya çalışmak ilgi budalalığından başka bir şey değil.

  Tanım: mabadından laf söz uyduran, uçuk yazar. *
 • sanırım kuran'dan alıntı yaptığı için uçurulmuş yazar.
  entryde yorum ve kaynaksız ayet yoktu. sadece ayetin kendisi yazılmış ve kaynak linki bırakılmıştı. blog sözlüğü seviyordum lakin burada hak yendiğini düşünüyorum. eğer uydurma olduğunu düşünüyor olsaydınız gerçekten bunu mesaj atarak veya altına entry girerek düzeltirdiniz.

  ve tüm samimiyetimle soruyorum, incil'de kadına şiddetle alakalı kısımlardan alıntı yapsam beni de uçurur musunuz?
 • Ayetleri kaynakları ile yazmış olsa da sonlarına kendince ifadeler ekleyerek olmayan yargılar sunmuştur. (örneğin bir ayette peygamberin evliliğine izin verilen amca kızı, dayı kızı gibi evlilikte sakınca olmayan kişiler için sonrasında peygambere ensest ilişki izni verilmiş burada yorumunu yapmıştır.)

  Benim gibi düşünmek zorunda değil kimse fakat saygı kavramı var olmak zorunda. Bu sözlükte benim fikrimi paylaşmayan yüzbinlerce entry var ve hiç birisine karşı böyle bir tavır sergilemedim, sergilemem de. Buradaki varlık amacım moderatörlük ve sadece bunun gerektirdiği şeyleri yapıyorum. Sözlükte sadece işimi yapıyor ve sessiz sakin dolaşıyorum. Aksine kanıt olabilecek bir hal ve tavrım yoktur. İlk kez bir üyeliğe son veriyorum. Bunu da bilinçli bir okuma ile gerçekleştirdim. Hiç kimseyi özel mesaj ile sözde kendi doğruma yöneltme, yukarıdaki bir entrynin tabiri ile tövbe ettirme görevim de yok. Buradaki doğru benim doğrum değil, saygı duyulması gereken bir inanç tüm diğer inançlar gibi. Bendeniz sadece görevimi yaptım.
 • kajra vaveyla kullanıcı adlı arkadaşın paylaştığı ayetlere ''adamkarga'' var olmayan provoke amaçlı yazılar demiş. paylaştığı hadislerin hepsi devletin resmi diyanet sayfasından alıntılanmıştır. bunlar nasıl var olmayan ayetler oluyor merak ediyorum. ayrıca yazdıklarında hiçbir hakaret ifadesi yoktu. hangi somut delile dayanarak bu uçurulma kararına vardınız merak ediyorum. sizin gibi düşünmeyen herkes provokatör mü oluyor?
/ 2