kader

 • Allah’ın, olacak şeylerin zamanını, yerini vb. özelliklerini bilmesidir. Bu şeylerin zamanı gelince Allah tarafından yaratılmasına ise kaza denir.
  Peki sizce kader nedir ?Var mıdır ? Herkesin kaderi kendi elinde midir ?
 • kader, hayatımızdaki yol ayrımlarıdır. yolun sonunun nereye gideceği bellidir fakat hangi yoldan gideceğimize biz karar veririz. kader bir şekilde yine bizim elimizdedir.
  (bkz: i think like that at least)
 • seçeneklerini sunar sen seçersin. asansör gibi kat sayısı bellidir hangi kata çıkacağını sen seçersin.
 • 2006 yapımıZeki demirkubuz filmidir.

  " Herkesin inandığı bir şey vardır bu amına koduğumun hayatında. Benimkisi de sensin. Ne yapayım?
 • Kader; teslimiyettir, uretmemektir.olanlari kabullenmeyin.
 • bu konu bütün dinlerde olduğu gibi islam'da da farklı şekillerde savunulmuş ve tartışılmıştır. ayetlerin literal manaları dikkate alındığında gayet açık bir şekilde insan iradesini devre dışı bırakacak şekilde allah'ın bilmesi ve dilemesine vurgu yapılmasına rağmen, bu ayetlerin iniş ortamında kastettikleri mana çoğunlukla literal olarak anlaşılandan çok farklıdır.

  islam düşünce tarihi boyunca cebir/kadercilik anlayışını, yani insan eylemlerinin allah tarafından belirlendiğini, insanın bunda pek dahli olmadığını söyleyen gruplar baştan beri olmuşsa da bu gruplar hep azınlık olarak kalmışlardır. kaderci anlayışa yöneltilen eleştirilerin en önemlisi, "mükellefiyet, yani mükafat ve cezaya muhatap olma" ile "fiillerde seçme özgürlüğünün olmaması"nın bir arada bulunamayacağı; bu durumun ilahi adalete ters düşeceği şeklindeki eleştiridir.

  müslümanların genel kabulü, bir "kader"in, yani "olacak şeylerin öncesinden allah'ın bilgisi dahilinde bulunduğu, ancak allah'ın bilmesinin insanların seçme özgürlüğünü ortadan kaldırmayacağı şeklindedir. bugün izafiyet teorisi ile birlikte biz bu tarz paradoksal görünen durumları daha kolay açıklayabilme imkanına sahibiz. zamanın ve mekanın yaratıcısı olarak kabul ettiğimiz allah'ın, kendi yarattığı zamanın kurallarına bağlı olması beklenemez, özellikle de bizimki gibi lineer/çizgisel bir zamana tâbi olduğunu iddia etmek düpedüz safdillik olur. bu konular fizikçi ve felsefeciler tarafından daha da detaylandırılabilir, belki yapılmıştır da, bilmiyorum.

  sonuç olarak; "kader" ile "allah'ın ilmi"ni kastediyorsak şayet, bu gerçektir. ancak allah'ın bu ilmi, insanın kendi fiillerini seçme ve yapma kudretini elinden alan bir ilim değildir. zaten eğer öyle olsaydı, imtihanın bir manası olmazdı.
 • bir kız ismi
 • "kaderin ne olduğunu anlatamam" dedi şems. "ama ne olmadığını anlatabilirim. kader, hayatımızın önceden çizilmiş olması demek değildir. bu sebepten, "ne yapalım kaderimiz böyle" deyip boyun bükmek cehalet göstergesidir. kader yolun tamamını değil, sadece yol ayrımlarını verir. güzergah bellidir ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir. öyleyse ne hayatınının hakimisin, ne de hayat karşısında çaresizsin."

  (bkz: elif şafak-aşk )
 • Genel olarak sınırlı seçenekler arasından seçim yaparak kendini irade sahibi sanma durumuna verilen addır.

  Misal kat sayisi belli olan bir binada asansörden hangi katta ineceğini seçme ozgurlugunu özgür irade olarak görenler var.
  Arkadaşlar sinirli seçenekler arasından secim yapma durumu bizim yarattığımız bir özgürlük yanılsamasıdır. Başka seçeneğimiz olmadığı için buna özgürlük deriz.

  9 katli bir binada olmak kaderse ve ben hangi katta inecegimi seçebiliyor fakat o binada olmak isteyip istemediğimi secemiyorsam rica ederim özgür iradeden bahsetmeyin. Her şeyi bir kenara bırak, dini inanca gore bu dünyadaki tüm seçimlerimin bizzat özgürlük olduğunu kanıtlasanız bile dünyaya gelme ya da gelmeme durumunu belirleyen ben olmadiktan sonra her şey yerle bir olur.
 • masumiyet filminin ilk bölümü niteliğinde çekilmiş zeki demirkubuz filmi. izlemeye kıyamadığım filmler arasında.
 • Allah, kaderi insana haddini bildirmesi için yaratmıştır. Yani insana der ki; haddini bil. kontrol benim elimde. ilmim sınırsız ve kudretim sonsuz...
  sonra insan tam da "oh be rahatladım, her şey Allah'ın ilmi ve kudreti dahilinde ise bana bir şey düşmez" derken,
  Allah insana Cüz-i İrâde verdiğini hatırlatır. Ki o da insana sorumlu olduğunu hatırlatır.
 • sen seversin,vs sonra o gider başkası ile evlenir. düz mantık kader anlatımı.
 • kutsal yazgı.
 • Dinsel kesimler tarafından kabullenilen olacak olanın önüne geçilmesine inanılmayan
 • (bkz: mukayese etmek)