iz

 • gizem/polisiye/psikoloji/dram türünde yerli sinema filmidir..

  filmin yönetmeni yeşim ustaoğlu'dur..

  başrolde aytaç arman oynuyor. diğer önemli rollerde derya alabora, nur sürer, meral çetinkaya, kutay köktürk ve daha pek çok değerli sanatçı oynuyor..

  emekliliği yaklaşmış olan kemal komiser gizemli bir ölüm vakasıyla karşılaşır. komiserin bu vakayı çözmeye çalışırken yaşadıkları anlatılıyor filmde..

  oyunculara değinmek istiyorum. filmin oyuncu kadrosu şampiyonlar ligi gibiydi. türk sinemasının en değerli oyuncularından bazıları filmde oynuyor. başrol aytaç arman'ın dışındaki herkesin oyunculuğu iyiydi. aytaç arman'ın oyunculuğunu öteden beri beğenmem. ancak diğer filmlerinde çoğunlukla iyi dublajları olduğu için bu kadar gözüme batmıyordu başarısız oyunculuğu. bu filmde kötü oyunculuğunun yanı sıra kendi kötü sesiyle de dayanılmaz bir his veriyordu izlerken. necati şaşmaz'ın sesi ne kadar rahatsız ediciyse bu da öyleydi. başrol olmasına rağmen onun sahneleri hemen geçsin diye bekledim film boyunca. o kadar rahatsız ediciydi..

  müzikleri gizemli polisiye filmlerine uygundu..

  film polisiye romanlarına benziyordu. gizemli, gelirimli, heyecanlı..

  iz, film istanbul film şenliği'nde en iyi film ödülünü kazanmış. bence vasat bir filmdi. bu ödülü hak ettiğini düşünmüyorum..

  filmle ilgili bazı mecralarda mükemmeldi, çığır açan filmdi, psikolojik gerilim filmlerinde öncüydü gibi abartılı yorumlar gördüm. bu yorumların hiçbirine katılmıyorum..

  filmle ilgili beğendiğim şey, doksanların istanbul'undan nostaljik güzel görüntüler olmasıydı..

  yeşim ustaoğlu'nun filmleriyle ilgili düşüncemi de belirtmek istiyorum. ilk filmlerine kıyasla ileriki dönemde çektiği filmleri daha başarılı buluyorum. filmlerini izlediğim yönetmenlerin çoğunda ilk filmlerini daha çok beğenmişimdir. bu bakımdan yeşim ustaoğlu diğer yönetmenlerden ayrılıyor..

  filmi genel olarak iyi bulmadım. izlemeye değer mi buna siz karar verin..