interstellar

 • 2014 yapımı bilim kurgu film. Akşam can sıkıntısından izledim. 2 saat 49 dakika biraz uzun lakin bilim kurgu sevenlerdenseniz sorun teşkil edeceğini zannetmiyorum.
 • (bkz: christopher nolan filmleri)
 • son zamanlarda izlediğim en iyi bilim kurgu filmlerinden biri. - imdb

  (bkz: yıldızlararası)
  (bkz: christopher nolan)
 • sadece bilim kurgu (özellikle de filmde geçen teorilere dayalı bol fizikli bilim kurgu) sevdiğim için mi hayran kaldım bilmiyorum ama sinemada izlememiş olsaydım çok pişman olurdum diyeceğim film.
 • --- spoiler ---
  murphy'nin babasına gönderdiği video mesaj ile ağlatan film.
  --- spoiler ---
 • Zamanı 3 boyutlu gösteren film.. En sevdiğim hatta o sahnesine ağladığım film...
 • çekilen en iyi bilim-kurgu filmlerinden. güzelliğinin yanında sürükleyiciydi de, o kadar saat nasıl geçti hiç anlamamıştım. ince noktalarıyla insana dokunmuştu.

  --- spoiler ---
  ''selam baba. bugün benim doğum günüm. bir zamanlar bana aynı yaşta olabileceğimizi söylemiştin ve bugün senin gittiğin gündeki yaşınla aynı yaştayım. ''
  --- spoiler ---
 • 2014 yılına ait bir Christopher Nolan filmi. Bilim kurgu türünde olan bu film izafiyet teorisini,Uzaydaki yeni yerler keşfetme serüvenine kendi tarzında cevaplar veriyor. Fiziğin özellikle modern fiziğin açıklarına kendi düşünce şekliyle yanıt verirken size izlediğinizde gerçekten böyle bir şey olabilir mi diye düşündürtüyor.
  Filmin görsel efektleri şahane zaten bu sebeple de 2015'te oscar ödülünün sahibi olmuş.
  Biraz uzay ya da zaman kavramının değişkenliğine ilginiz varsa tavsiye ederim. Zamanınızdan harcayacağınız 2 saat 49 dakikaya değer.
 • (bkz: izafiyet teorisi)

  (bkz: solucan deliği)

  (bkz: kara delik)

  boyutlar arası mantığın anlaşılması için carl sagan'ın dilinden güzel bir anlatı - 4. boyut

  neil degrasse tyson (sagan'ın öğrencisi astrofizikçi) filmin başarılı olduğunu söylüyor

  adam guy riess akıl dışı birkaç nokta harici gerçeğe yakın buluyor - https://qz.com/299334/shut-up-about-the-inaccuracies-of-interstellar

  film için bilim insanlarıyla iletişime geçilip tonlarca fikir alış-verişi yapılıyor fakat internet denen ortam o kadar rahat ki birisi çıkıp "bilimsel açıdan geçerliliği olmayan" film tanımı yapabiliyor.

  adı üstünde bilim kurgu. elbette abartı olacak lakin bilimsel açıdan geçerliliği yok derseniz aynştayn mezarında ters döner.
 • ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listesindedir, ilk çıktığında izledikten sonra geçen gün izlemem ile birlikte ikinci kez seyretmiş oldum. üç saate yakın sürse de, bitmelere yaklaştıkça "biraz daha uzasın, bitmesin" hissi kaplıyor insanı. grafik olarak hiç yapay durmuyor, oyunculuklar o kadar güzel oturmuş ve oynanmış ki bilim-kurgu filminde ağlanır mı? insanın gözleri doluyor. müziğinde ise hans zimmer sanatını konuşturmuş, gün içinde açıp piyano versiyonunu dinliyorum ve ayaklarım yerden kesiliyor adeta, filmin her bir yapıtaşını yapboz parçası olarak tahayyül etsek; resmin bütünü harika.
  biraz bile uzaya ve/veya izafiyete merakınız varsa, beğenmeme ihtimaliniz olduğunu sanmıyorum. filmin ilk 2 saati bilim ile ilgili, sonraki kısmı kurgu; bütünüyle gayet yerinde b1r christopher nolan filmi. son kısım kurgu zira bu kısımlar kağıt üstünde düşünülen şeyler, gerçekte ispatı henüz mümkün değil, özellikle kara delik konusunda da araştırma yaptıysanız filmin bu bölümü sadece insanlığın düşündüğü kısım. filmde ise teorinin pratiğe yansıması insanı elbette cezbediyor, insan sever milyonlarca ihtimalde birlik işlerin gerçekleştiğini görmeyi.*
  imdb: 8.6
  zenco: 9.5

  --- spoiler ---
  don't let me leave, murph, don't-let-me-leave.
  --- spoiler ---