ikinci üniversite

 • üniversitelerin örgün eğitim programlarında okuyan veya bu bölümlerden mezun olmuş kişilerin yararlanabileceği açıköğretim fakültesi kayıt yöntemlerinden biridir.

  lisans mezunuysanız aöf'de; lisans veya önlisans programlarından birini, önlisans mezunuysanız sadece önlisans programlarını tercih edebilirsiniz.

  auzef: iu açık ve uzaktan eğitim fakültesi
  ata aöf: atatürk üniversitesi aöf

  aynı aöf altında birden fazla bölüm okumak mümkün değildir. örneğin anadolu üniversitesi'nde tarih okuyorsanız, aynı üniversitede uluslararası ilişkiler (veya web tasarım ve kodlama) bölümünü okumanız mümkün değildir. ama anadolu üniversitesi'nde tarih okurken, istanbul üniversitesi'nde sosyoloji okuyabilirsiniz. veya anadolu üniversitesi'nde tarih okurken istanbul üniversitesinde adalet (önlisans), atatürk üniversitesi'nde ilahiyat (önlisans) okuyabilirsiniz. tabi böyle yapınca bu üniversitelerin akademik takvimlerinden aöf sınav tarihlerini önceden öğrenmeniz zorunlu. yoksa başvurularınızdan biri veya birkaçı boşa gidebilir. sonuçta ders sınavlarına giremediğiniz bir bölümü okumak mantıklı değil.

  ders muafiyet konusuna gelince. atatürk üniversitesi aöf sadece lisans mezunu adayların muafiyet başvurularını kabul ediyor. bu demektir ki ata aöf'den herhangi bir bölümü 2.üniversite kapsamında okuyacaksanız ve halihazırda bir örgün eğitim programında öğrenci iseniz, türk dili, inkılap tarihi ve yabancı dil derslerinden muaf olmuyorsunuz! istanbul ve anadolu üniversitesi ise, halihazırda okuyan öğrencilerin bilgilerini yöksis'ten alıp, muafiyet işlemini otomatik olarak hallediyorlar. ama herhangi bir örgün lisans programından mezunsanız ata aöf, muafiyet işlemini otomatik hallediyor.

  diplomalarlarda açıköğretim fakültesi yazar mı?

  istanbul ve atatürk üniversitelerinin aöf diplomalarında açıköğretim fakültesi yazıyor. anadolu üniversitesi'nde ise, sadece açıköğretim fakültesi çatısı altındaki programların diplomalarında açıköğretim fakültesi yazıyor. ama diğer diplomalarda iktisat veya işletme fakültesi yazması durumu değiştirmiyor. çünkü bunların yazdığı diplomayı gören biri, bu diplomanın açıköğretim fakültesi'nden alındığını anlayabiliyor.

  açıköğretim diplomasıyla yüksek lisans yapılır mı?

  açıköğretim diplomasının örgün eğitim diplomasından, yasal olarak bir farkı yoktur. ikisi de geçerlidir. dolayısıyla (bkz: açıköğretim fakültesi)nden lisans diploması aldıktan sonra; notlarınızı yüksek tutmuşsanız, (bkz: ales) ve yök dil'den çok yüksek puanlar alabilirseniz ve üniversitelerin bazı bölümler için açtığı bilim sınavlarından gerekli puanları alırsanız tezli yüksek lisans ve ardından doktora yapabilirsiniz. bu iş tamamen size bakıyor. açıköğretim fakültesi lisans mezunu olup tezsiz yüksek lisansa da başvuru yapabilirsiniz.