idam gelmeli mi sorunsalı

2 entry daha

  • idam kadar ağır bir ceza sistemin varsa eğer bu cezayı verebilecek kadar güçlü ve güvenilir bir yargı sisteminde olmalı diye düşünüyorum.
    peki sizce türkiyedeki yargı sistemi güvenilir mi ? suçsuz olmasına rağmen içerde senelerce kalan 20 yıldan sonra serbest kalan insanlar yok mu ? şimdi diyeceksiniz ki ama idam sadece belli suç işlemiş kişilere gelecek tecavüz , vatan hainliği , teröristlere vb vb.
    peki size soruyorum kimin terörist ya da kimin vatan haini olduğuna karar verecek olan kim ? yine bizim yargı sistemimiz değil mi ? suçsuz olmasına rağmen fetöcü damgası yiyen insanlar yok mu hiç ? eğer idam gibi cezayı onaylarsanız bu yüzlerce masum insanın da öldürebileceği anlamına da gelir tamam suçlular da ölecek ama emin olun sadece suçlu insanlar değil.

    bu tür şeylerin önüne ağır cezalar ile değil eğitim ile geçersiniz. bu tür şeylerin temel sebebi cehalet ve cehaletle de kitaplarla savaşırsıız.
  • İdam gelsin diyenlerden bi tanesinin 7 sülale ötesinde biri haksız yere idam edilsin bakalım bu fikirlerini ne yapıyorlar. Ben eminimki idam çözüm değil caydırıcı gözüküyor ama değil. 4 yaşında öldürülen o minicik tertemiz meleğe kimse yazık değil demiyor zaten. Ailesi her gün ölen o çocuğa bunu yapanları sadece 1 gün öldürmek hak değil reva değil doğru değil. İdam gelmeyecek bitti.. Cenevrede yaşamıyorum ama eğer en yüksek demokrasiyi Cenevre olarak görüyorsan Cenevre olmak için yaşıyorum. Beyaz olmak için yaşıyorum!
  • İdam kurtuluştur. En iyisi ömür boyu tamamen karanlık, kapalı bir hücrede tutmak. Kafayı yer orada. Kendisini öldürmesine de izin verilmiyor.
2 entry daha