hüseyin nihal atsız

 • koyu bir türk milliyetçisi, yazar.
 • bu sene lys 3 edebiyat sınavında soru beklediğim banko yazarlardan.
 • Türk Edebiyatı tarihi açısından çalışmaları ve incelemeleri göz ardı edinilemez bir yazardır. siyasi görüşü bir tarafa bırakırsak türk edebiyatını ve türk tarihini romanlarında konu olarak görmem mümkün. tarihi konu olan romanlara / romancılara baktığımızda atsız farklı bir yerde durur. Çünkü konuyu anlatırken okuyucuyu sıkmaz , bilgi verirken ayrıntıda boğmaz. kitapları ötüken yayınlarından çıkar. bozkurtlar ve türk edebiyatı tarihi okunması gereken kitaplardandır.
  siyasi görüşümüz taban tabana zıt olmasına rağmen edebiyatta akademik bazı konularda görüşüne danışmadan edemiyorum.
 • koyu türk milliyetçisi turancı yazardır; bozkurtlar kitabıyla ünlüdür. din konusunda o kadar cahil ve kör bir yazar ki besmeleden bile rahatsız olan birisi, dergilerde yazdığı makalelerde islam dinine onlarca hakaret edecek kadar nasipsiz ve cahil biridir. oğlu babasının biyografisinde müslüman olmadığını söylüyor. kadir mısıroğlu bi ara nihal atsız ile olan dini tartışmalarını ve hatıratlarını paylaşmıştı gerçekten bu adam dine hucum etmişti diye dergilerdeki yazılarını okudum baktım adam gerçekten dinsizmiş peygamberimize hakaret ediyor. oğlunun biyografisinde konuyla ilgili bilgiler edinebilirsiniz ...
 • (bkz: Kahramanların ölümü)
  Gerilir zorlu bir yay
  Oku fırlatmak için;
  Gece gökte doğar ay
  Yükselip batmak için.
  Mecnun inler, kanını
  Leyla’ya katmak için.
  Cilve yapar sevgili
  Gönül kanatmak için.
  Şair neden gam çeker?
  Şiir yaratmak için.
  Dağda niçin bağırılır?
  Feleğe çatmak için.
  Açılır tatlı güller
  Arılar tatmak için.
  Tanrı kızlar yaratmış
  Erlere satmak için.
  İnsan büyür beşikte
  Mezarda yatmak için.
  ve
  Kahramanlar can verir
  Yurdu yaşatmak için...
 • 3 mayıs 1944 Türkçülük ve Turancılık davasında yargılanmıştır.
  Hüseyin Nihâl Atsız (12 Ocak 1905, Kadıköy, İstanbul – 11 Aralık 1975, İstanbul), Türk yazar, şair, düşünür ve öğretmen. Türklerin tarihini konu edindiği edebî eserleri, tarih araştırmaları vardır. Turancı dünya görüşüne sahiptir.

  (bkz: bozkurtların ölümü )
  (bkz: bozkurtlar diriliyor)
  (bkz: ruh adam)
  (bkz: z vitamini)
  (bkz: dalkavuklar gecesi)
  (bkz: deli kurt)

  Atsız, parti fanatizmine karşı çıkmıştır. Ona göre, bir ülkü sahibi olmayan siyasi partiler Türkçülüğe hizmet etmeyeceklerdir çünkü siyasi partilerin varlığı kalıcı değildir. Fanatiği olunabilecek şey, fikirlerdir; partiler değildir. Bunu Türkçülük ve Siyaset adlı makalesine açıklamıştır.
 • Bozkurtlar serisi ile ozellikle (bkz: sançar) karakteri ile büyülemiş yazardır.
 • türkçülükle dinciliğin aynı çizgide olmadığını savunan yazar.

  (bkz: gerilir zorlu bir yay oku fırlatmak için)
  (bkz: gece gökte doğar ay yükselip batmak için)
  (bkz: dağda niçin bağırılır feleğe çatmak için)
 • Mezarı karacaahmet'tedir.
 • "Ben yabancı kaynaklı hiçbir fikri benimsemeye tenezzül etmeyecek kadar milli şuur ve gurura malik bir TÜRK'üm. Siyasi, içtimai mezhebim Türkçülük'tür."
 • şairliği de oldukça güçlü olan fikir adamı, türkolog.
 • bugün aramızdan ayrılışının 42. yıl dönümü olan ölmez yazardır.

  atsız kimdir?

  "hüseyin nihâl atsız (12 ocak 1905, kadıköy, istanbul – 11 aralık 1975, istanbul), türk yazar, şair, düşünür ve öğretmen. türklerin tarihini konu edindiği edebî eserleri, tarih araştırmaları vardır. türkçü-turancı dünya görüşüne sahiptir."

  pekala atsız budur. ama sadece bu değildir. atsız aynı zamanda ziya gökalpin cenazesinde saygısızlık yapan rum öğrencilerdan dayak yiyen türktür.

  atsız, aynı gün arap teğmene selam durmayan ve askeri tıbbiyeden atılan türktür.

  atsız, hasan ali yücel tarafından mesleği elinden alınan türktür.

  atsız, binbir emek harcayıp çıkarttığı dergisine son verilen türktür.

  atsız, ismet soysuzu tarafından bir buçuk yıl tabutlukta hapsedilmiş olan türktür.

  atsız, mahkumiyeti sonrası iş verilmeyip, aç bırakılan böylece de kitaplarını satmak zorunda kalan türktür.

  atsız, türkiye müdafaasını yaptığı eserini sururi takma adıyla yayınlamak mecburiyetinde kalan türktür.

  atsız, memuriyetinden alındıktan sonra içeri atılıp, kendisine ölümü getirecek hastalığa yakalanan türktür.

  atsız ne faşisttir, ne demokrattır. atsız türktür. atsız ne ruh hastası, ne de bipolar manyaktır. atsız türktür. atsız ne gerici ne de kafatasçıdır. atsız türktür.

  tinin şad olsun atsız!
  bengafil de türktür.

  sen ötükensin, sen kögmensin,
  sen kürşadsın, sen orkunsun,
  sen batursun, sen cesursun,


  sen göktürksün atsız. sen göktürksün.

  bengafil de göktürktür.  o sarayda bulunca tanrılaşan erleri
  artık gözüm arkaya bir daha dönmeyecek.
  hepsi sussa da “kür şad” uzatarak elini;
  “hoş geldin oğlum atsız, kutlu olsun! ” diyecek.
 • Her ne kadar adı siyasal olaylar ile anılsa da çok iyi bir şair dir ayrıca geri gelen mektup kitabı ve içindeki şiir romantizmi arşa çıkartmıştır.
 • adına yazılan onca şeye rağmen hala anılan adamdır. o kadar kötü şeyler söylenir ki hakkında şaşar kalırım. neler yaptığına girmeyeceğim. görmek için araştırmak yeter de artar. hala kanayan yaramdır atsızın ırkçı olması. en nefret ettiğim özelliğidir ancak o böyle olmasaydı kesinlikle türkçülük denen şey kalmazdı eminim. ziya gökalp'in yolundan gitmiş ve türkçülüğü devam ettirmiştir.

  bazı konularda ayarı kaçırmıştır atsız ancak bu söylemlerine bakarak yargılarsanız olmaz. çünkü adam sağlam kaya gibi. bugün atsız kalibresinde bir adam dahi yoktur ki düşüncelerini savunabilsin.

  kralcıdır atsız sonuna kadar. bunu kimse inkar edemez. deisttir. birçok dili bilip konuşabilir. bugünkü türk tarihini aydınlatmıştır. süleymaniye kütüphanesindeki kitapları kendisi çevirmiştir.

  bazen bakıyorum da bu adamın hayatına. belki de onca şeyi yaşamasa süleymaniye çevrilmeyecek, öyle kalacaktı sadece. belki de kalemi kağıtla buluşamayacaktı. askeriyeden atılması onun için dönüm noktası olmuştu adeta. yine de kişiliğinden kaleminden taviz vermemiştir atsız. bilgisiz midir? asla. birçok insanın hayran olduğu biridir bilgisi ve kültürüyle atsız. ah ırkçı olmasaydı peki?

  ırkçılık hastalıktır. atsız'ın bir öğrencisi olarak söylüyorum bunu. ancak insanlar ve olaylar yaşadığı dönemle değerlendirilmeli. düşünsenize bir o dönemi. çocukluğunuz ve ergenliğiniz savaşlarla geçiyor. bir imparatorluk yıkılıyor. yepyeni bir devlet kuruluyor. bu devletin size şart koştuğu çok şey var. atsız atatürk'e eleştiri yapabiliyor o dönemde. omurgası dik adam olarak ayarı kaçsa da çoğu sözünde haklı olduğunu görüyoruz. tabi atatürk hakkında söyledikleri sonradan pişmanlıkla değişti ve onun kıymetini bildi o ayrı. geç oldu gerçi.

  neyse atsız'ı araştırırken hep şunu fark ediyorum. adamın bilgili ve kültürlü ve kesinlikle bir lafı bilerek söylediğini görüyorum. bahse konu olan vasiyet ve kafatası muhabbetini ise oğlu yağmur atsız defalarca açıkladı. gerek görmüyorum fazla söze.

  ne diyorduk. atsız o dönemlerde ayakta kalmayı başarabilmiş ve kişilğinden taviz vermemiş bir adamdır. kesinlikle korkusuzca ilerlemiştir düşüncesinde. hayranlık duymaktan öte benim atsızla ilişkim. neyse...

  ama bir konu var ki ırkçılığı dışında atsız karşıma gelse saldırmamak için zor tutarım kendimi. bu konu da evliyken başka biri için şiir yazmasıdır. bak aşık olmasına lafım yok. gönül bu olabilir. ama sen kalkıp o evliliği neden devam ettiriyorsun o zaman lan? karına da yazık değil mi? atsız karşıma çıksa da her şeyi keşke kusabilsem diyorum ama mümkün değil. yine de eleştirilerim hazır ve nazır bekliyorum o günü belki karşılaşırız.

  bu arada şiirleri iyidir ama romanları kadar iyi değildir asla. nedeni de atsız'ın bu konuya çok eğilememiş olmasıdır. yoksa bugün yalnız adam ve bozkurtların üçüncüsünü de okuyabilirdik. son olarak:

  kurdun bastığı yer yurt olsun
  varktiyle bir atsız varmış! var olsun!