son 4 günde ekşi sözlük'ten aramıza 247 kişi katıldı, sen de çaylaklıktan kurtulup yazar olarak bize katılmak ister misin?
şimdi üye ol

hiv

 • Açılımı Human Immune Deficiency Virus(İnsan immun yetmezlik virusu) Olan ve Aids(edinsel bağışıklık yetmezliği sendromu)’e yol açan virustur. Bağışıklık sisteminin çökmesini sağlayan bu virus elisa testi ile tespit edilebilir.

  Bir kez bulaştığında virus bir daha yok edilemez. İlaçlar ile çoğalması engellenebilir. Ayni zamanda ilaçlar hastanın yaşamının belli bir süre uzamasını ve daha kaliteli bir yaşam sürmesini sağlamaktadır.

  Mikrobiyoloji laboratuvarlarının korkulur rüyasıdır.
 • Geçenlerde izlediğim bir haberde doktor hiv virüslü gebe hastanın ameliyatına girmeyi gerekli alet edevat olmadığından dolayı reddetmiş. Yanlış hatırlamıyorsam iki asistan hastaya müdahale etmiş. Hastane yönetimi gerekli malzeme olduğunu belirterek doktoru kınamış. Fakat şöyle de bir şey var ki asistanların birinin eline ameliyat sırasında iğne batmış. Ve şu an hiv tedavisi görüyor. Yani saçmalık şurada ki madem gerekli alet edevat vardı bu asistan neden tedavi
  Görüyor? Bence doktor sonuna kadar haklıymış da suçu üstüne yıkıyorlar gibi duruyor. Doğruya doğru konuşayım, kendi kanım olmayan hiçbir can benden önemli değil. Ve aynı şekilde o doktorun hayatı da o hastanın hayatından önemli. Gerekli alet edevat yoksa Adam ne yapsın? Hastane yönetimi suçlu bence.
 • (bkz: Hıv) yazılıp (bkz: hiv) okunur. Başlık (bkz: hıv) olarak açıldı ancak (bkz: Hiv) olarak değiştirildi? Neden? doğru olan yazım, kime göre, neye göre doğru ? Ben yıllarca mikrobiyolji eğitimi aldım hiç bir kitapta bu lanet olası virusun hiv olarak yazıldığını görmedim. Ha sen diyorsan ki büyük ” ı “küçük olunca “ i” yazılır. Yanlış. O İngilizcede olur, Türkçe’de “ı” küçükken de “ı”’dir büyükken de “ı”’dir.
 • insanların bilgi sahibi olmadığı, BİLGİ SAHİBİ OLMAKTAN KORKTUĞU virüs. virüsle enfekte olanların da açıklamaya korktuğu durum.

  ilk posttada dendiği gibi hiv'in açılımı Human immmunodeficiency Virus. yani ingilizce isimli bir virüs. dolayısıyla sözlük formatı gereği bu kelimeler küçük harfle yazıldığında ingilizce olduğu için büyük ı küçük i'ye dönüşecek. böylece büyük harflerle yazıldığında hıv olan kısaltma küçük harflerle yazıldığında hiv olacak. bu arada bilimsel araştırmalarda virüsün kısaltması yani hiv hep büyük harflerle yazılmış.