hiçbir şeyi umursamayan insan

19 entry daha

 • alber camus'nün yabancı romanında işlediği meursault karakteri gibi hastalıklı bir bünyeye sahip değilseniz ister istemez hayatta umursadığınız durumlar vardır.

  ben bunu en aza indirgemeye çalışanlardanım. her şey kafaya takılacak kadar önemli değil. yaşadığımız evrenin bir simülasyondan ibaret olma ihtimali bile söz konusuyken, zaman denen kavram aslında döngüye sahipken ve sadece bir histen ibaretken bir şeyleri takıp kısıtlı vaktimizi harcamamız akıl karı değil. öleceğiz ve giden vakit geri gelmeyecek. neden önemseyerek vaktimi ve sağlığımı olumsuz etkilemiş olayım?

  hayat akıyor. hayatınıza girmek isteyenler girer, girmeyi hak etmeyenler dışarıda kalır. sevdiğim sayılı insan harici emin olun umrumda olmaz. evet zaman zaman üzülüp tüh dediğim olaylar olur ama etkisini çabuk yitirir. olması gereken de budur. gece olur, uyumam gerekir, kafamı ne ara yastığa koyup uyuduğumu anlayamam bile. uykuya dalmam saniyeler bile sürmez, mışıl mışıl uyurum. sanırsam iç huzur denen hede bende fazlasıyla var.
 • zamanında gereğinden çok umursamış ve sonucunda bu yük altında ezilip yorulmuş insandır.
  dışarıdan bakınca, herkesten mutluymuş gibi gözükse de aslında herkesten çok çekmiştir. artık taşıyabileceği yükün pik noktasına ulaşmış ve her şeyi bir kenara fırlatıp atmıştır. bundan sonra ne olacaksa olsun artık demiş ve boş vermiştir.

  çok düşünen insanların bu noktaya varması muhtemeldir kanımca. her şeyi, herkesi haddinden fazla düşünmek, önemsemek insanı eni sonu deli eder. sonrasında bir bakarsınız o insan artık o insan değildir.
  (bkz: yaşama isteksizliği)
 • üç çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu. henüz istisna görmedim.
 • doğum günümde mum üflerken dileyeceğim karakterdir. nolur allah'ım beni umursamaz yap.
 • Elbet bir gün dünya omuzlarına ağır gelmeye başlıyor.
 • Başlığı görünce aklıma ünlü düşünür sartre'nin şu cümlesi geldi; benim için hiç bir şeyin öneminin olmayışı çok acayip, korkuyorum bundan.
 • kendisinde kendimi gördüğüm insandır.
  umursanacak şey var, umursanmayacak şey var.
  çoğu insanın umursadığı çoğu şeyi umursamıyorum. ama umursanacak şeyleri umursamayan insanlara inanılmaz sinir oluyorum. mesela bencil bir insan kendisine bencil olmalı, gidip bir köşede sessizce ölmeyi beklemeli. kimseye bulaşmamalı.
  bu arada, kafamı yastığa koyduğum gibi uyumuyorum. çünkü ben yastıkla uyuyamam. yüzümü yatağa gömmem lazım. yatakla aramda hiçbir şey olmaması lazım. ooy canım yatağım. *
 • Bunun bir üst güncellemesi, her şeyin farkında olup haberi yokmuş gibi yapan insandır. İç ses'tir. salmıştır çayıra, kayırırsa mevla kayıradır.

  Ne demişler, (bkz: ağacı kurt insanı dert bitirir).
  Bilmem kaçıncı yaşıma basamak koydum çıkıyor gibi yapıyorum, yılların bana öğrettiği tek şey budur. Çok düşününce filozof olmuyorsun zaten. Mantıklı düşünürsen anca fil olursun o da bir ihtimal. O zaman geriye çayıra salmak ve geviş getirmesini izlemektir.

  (bkz: saldım alp dağlarına yüce tanrı koruya)
 • Belki hiç bir şeyi anlamıyordur... Üstüne gitmeyin, ozenilecek biri değil, mal biraz.
 • Muhtemelen aramızda en uzun yaşayacak olan insandır.

  Ayrıca günümüzde basarmak gerçekten zordur. Hicbir şeyi umursamadan yaşamayı nasıl başarıyorlar anlayamıyorum. İşini, eşini, evliliğini, okulunu, çocuğunu, evini, arabanı, arkadaşlarını, varlığı, yokluğu, oluşu, değişimi, siyaseti, mutluluğu, mutsuzluğu, başarıyı, başarısızlığı, iyiliği, kötülüğü vs. Bak daha yazsam bir sürü şey var umursanma ihtimali olan. Bu kadar çok şeye kayıtsız kalabilmek yemin ederim başarabilen insani nirvanaya götürür. Yani 99 tanesini sallamasan yine en azından 1 tanesini sallamak zorundasın. Nasıl hepsini sallamamayi basarabilirsin ki?

  (bkz: gamsızlık)
 • bir arkadaşım bu. ama böyle altyapısı filan yok, düz gamsız. allah vergisi. 'heh bak güzel bir derdim oldu, bunu kafaya takarım ben' dediği yarım saat dayanıyor bünyede, yürek değil kara delik mübarek.
 • umursamamak iyi değil. sorumsuzluk iyi değil. ha evet arkadaşın belirttiği gibi her şey bir oyunsa, ona göre oynarsın, gereksiz özdeşleşmez, abartmaz, cılkını çıkartmazsın, ama attığın her adımın yankısı tozu dumanı olacağını da bilirsin.

  düşünmeyen, düşünüp durmayan, yaşayan olma hedefi var ok de. henüz aşama kaydedemedik.
 • her şeyde olduğu gibi seviyesinde umursamamazlık hayat kurtarır tanrı hepimize o aydınlanmayı versin
19 entry daha