hayvanlardan tanrılara sapiens

 • yuval noah harari'nin inanılmaz kitabı. paranın evriminden, 2. dünya savaşına kadar geniş bir yelpazede geçmiş tarihin özetini çıkartıyor. okunması keyifli, bir o kadar da akıcı bir dille anlatılmış bu kitabı herkese tavsiye eder, kitap okuma grubunda okunmasını tavsiye ederim.
 • D&R mağazalarında 32 TL ye satılan, internet sitesinde 20,8 TL ye satın alabileceğiniz keyifle okuduğum kitap.
 • Blog sözlük kitap okuma grubunun 11. kitabıdır.
  Bu kitabı etkinlik kapsamında okuyacak olanlar, ben okudum ama yorumumu eksik etmem diyenler, şu aralar çok doluyum ama okuma listeme ekledim diyenler ses verin lütfen.*
 • verdiği doyurucu bilgilerle ve ufkunuzu doruklara ulaştıracak gelecek algısı ile size yeni bakış açıları yaratabilecek bir kapasitede bulunan kitap. yaklaşık 4 senedir kitaplarla uzaktan yakından alakası olmayan bendenizde bile bir kitap aşkı başlatmayı başarmıştır.
  (bkz: homo deus yarının kısa bir tarihi)
 • Okuduğum yorumlar sebebiyle içeriğinin dolu olduğundan emin olduğum, okunmak için kitaplığımda beni bekleyen kitap. Bu defa kitap etkinliğine ben de katılmış olacağım inşallah.
 • Seçilmesine çok sevindiğim kitap tekrar okuyacagim her defasinda tavsiye ediyordum.
 • Bitirmek üzere olduğum kitap.
  --- spoiler ---
  Tarım devrimiyle başımıza nelerin geldiğini çok net ve çarpıcı şekilde ortaya koymuş.
  --- spoiler ---
 • sözlükte var olan okuma etkinliğinin on birinci kitabı olarak seçilmiştir kendileri, umarım bu sayede bir çok sözlük yazarının elinden geçmiş olur şu kitap baştan aşağı. ben ise daha önceden okumuş biri olarak gelecek kişileri aydınlatmayı planlıyorum.

  ilk önce uyarımdır, çocukları pistten alalım; kitabın içerisinde hiç bir ırkı, dini ve kültürel tarihi aşağılar derecede cümle yoktur fakat güzel iğnelemeler vardır. size yaşadığınız hayatı sorgulama şansı tanır. yok efendim benim dinimle, ırkımla, etnik ve fenni* yapımla dalga geçiliyor, alay ediliyor derseniz derhal kitabı hiç açmadan okuyacak birine verin. koskoca bilimsel ve bilişsel tarihi 'ben bu ceketi buraya assam bin sene sonra yine burada olacak, hani evrim nerede?' diyerek çökertmeye çalışmayın yani durduk yere.

  kitaptan güzel şeyler; kitabı türkçe okuduğunuzu varsayıyorum ki kitap içerisinde türk ırkına ait yapı incelenmiştir ve sanırım bu türkçe baskıya özel bir şey. türkiye topraklarından, göçlerden, dünya üzerindeki her baskıda söz ediliyor zaten. as bayrakları as as as. ayrıca kitap bilimsel bir tarih olduğu için gözünüzü korkutmasın. zaten yuval noah harari sıkıcı olmayacak şekilde yazmış.

  kitap genel olarak insanlık tarihi ve milattan önceki döneme dayanana kadar sapiens ve önceki insanlık ırklarının dünyayı nasıl talan ettiğini içeren metinlerden oluşuyor.

  --- spoiler ---
  Ormana melekler ve tek boynuzlular görmeye giden insanların hayatta kalma şansı kesinlikle ormana mantar ve geyik bulmaya giden insanlardan daha az olacaktır. Ayrıca eğer zamanınızı var olmayan koruyucu ruhlara dua etmekle geçirirseniz, gıda toplamak, savaşmak ve üremek gibi bazı şeyler için kullanacağınız değerli vakti boşa harcamış olmaz mısınız?
  --- spoiler ---

  bu beni kesmedi be oktaycan diyenler için size şöyle bir link bırakayım madem: hayvanlardan tanrılara sapiens
 • Okuma listemde bulunan kitap. Finaller, bütler ve yaz okulu bitince okurum sanırım.
 • Hiç bilgisi olmayanlar için güzel bir bilgi kaynağı. Akışı ve bilgilendirmeler başarılı.
  Ama benim gibi Evrim ve genetik dersleri almış ve üzerinde çalışmış bir insan için biraz zaman kaybı.
  Sayfaları atlaya atlaya okudum. Daha felsefik bir anlatım bekliyordum açıkcası ama sade bilgilendirici bir kitap olmuş.
 • kitabı geçtiğimiz hafta kitap yurdundan sipariş ettim ve yanında da ek olarak sipariş verdiğim ben maymun muyum kitabı ile birlikte geldi. şuan okuduğum akl-ı kemal 2 sanırım birkaç güne biter bu iki kitaba ve aynı zamanda ara ara da okuyacağım nutuka başlarım diye ümit ediyorum.
 • Herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm, doğru bildiğimiz yanlışlarla insanı şaşırtan ve sizi bilgi bombardımanına tutan bir kitap. Bunun yanı sıra yazarın ikinci kitabı HomoDeus için aynı şeyi maalesef söyleyemeyeceğim.
 • Blog sözlük kitap okuma grubu nun 11. kitabı olarak seçilmiş, enteresan bilgiler içeren bir kitap.
  spoiler vermeden bir inceleme yazısı yazmayı başardım sanırım.
  inceleme yazısına gider
 • Okumaya devam ettiğim kitaptır. Daha çok başında olmama rağmen akıcılığı verdiği bilgiler ile herkese tavsiye etmeye başladığım kitaptır.
 • o kadar para vermek istemeyen arkadaşların ufak bir google aramasıyla epub formatında edinebileceği kitaptır.
 • kitabı geçen hafta okumuştum. şu kadarını söyleyeyim ki, hayata bakış açımda ciddi değişiklere sebep olmuştur. bu konuda özellikle paranın icadı, kadının daha üstün sosyal becerilere sahip olmasına rağmen toplumda neden erkek egemendir, sapiens potansiyel bir katil mi gibi konular dikkatle okunması ve üzerinde düşünüşmesi gereken konulardır.
 • Kitabı yaklaşık iki aydır okuyup okumama konusunda gidip geldim. İlk başlarda sürekli sıkılıp bir kenarı bırakmama rağmen, sürekli yeniden elime alma hissiyatına büründüm. Ilerleyen bölümlerde bir hayli akıcı olan kitap kişiye gayet güzel bilgiler vermektedir.
  Sanayii ve tarım devrimi, insanın geçmişi ve geleceği hakkında gelen sorular gayet güzeldi.
  Kitaplar birikti hangisinden başlayacağımı bilemedim.
  Elimde bulunan okunacak kitaplar:
  Gogol palto
  Peyami safa dokuzuncu hariciye koğuşu
  Harari yarının kısa bir tarihi
  Kuyucaklı yusuf-kürk mantolu madonna
  Bir psikiyatristin gizli defteri
  Bir idam mahkumunun son günü.
 • harari'nin öküzler de anlasın diye yazdığı popüler tarih/bilim kitabı. yer yer tekrarlamalara düşse de iyi bir giriş kitabıdır efendim.
 • Ufkumu açan güzel kitap. Biyolojik bir içerik bekliyordum ama olmadı. Bu kitapla ilgili tek sorunum beynimin hepsini aklında tutamadığı gerçeği. Yine de epey bilgi edindiğimi düşünüyorum.
 • askerdeyken popülaritesi nedeniyle okuduğum kitaptır. kesinlikle beklediğim gibi bir kitap değil. anlatımlar yavan, geçiştirilmiş ve anlaşılmaz diyebileceğim seviyededir. kitabı ilk aldığımda serinin diğer kitaplarını da okumayı planlamış olsam da kitabı okudukça vazgeçtim. bana kalırsa yılmaz özdil ile yolu bir yerlerde kesişmiş.
/ 2