hayko cepkin'in başkanlık yorumu


 • eğlenceli ve düşündürücüdür.
 • sistemin başında hangi parti iktidar olursa olsun Ak parti sözde kendi borusunu öttürür(!) demeye çalışmış. Ama bilmediği çok şey var. daha çok çalışmalısın (bkz: hayko cepkin)

  mesela başkanlık sisteminde, mecliste yeterli sandalye sayısına ulaşamayan partiler de cumhurbaşkanı olabilecek ki bu aslında chp'nin lehine bir durum. şuanki sistemden en bariz farklılığı koalisyon sisteminin(bkz: siyasi iktidarsızlık) ve yasamanın hafif-meşrepliğinin son buluyor olmasıdır.

  Çok kızıyorum ya bilmeden etmeden sırf kinlerinden dolayı incir çekirdeğini doldurmayan laflar sarf ediyorlar.

  dipnot. saygı ve edep çerçevesinde bu konuyu her türlü tartışırım. başkanlık sistemine yorum getirebilecek kadar vatandaşlık bilgisine sahip olduğumu düşünüyorum.
 • Mizah güzel kendi alanıyla anlatıyor bu durumu komik olmuş.Son cümleye kadar herşey doğru ama son cümledeki fes etme olayı yanlış çünkü soruşturma başladığı an Cumhurbaşkanı emir verme yetkisi elinden alınır.
 • kesinlikle bir başka partinin iktidara gelme ihtimalinin artması-azalmasından ziyade bu işin meydana getireceği antidemokratik yapıdan dolayı sorunlar bulunmaktadır. yani banane şu parti artık cumhurbaşkanı çıkarabilir yada bu çıkarabilir? hukuk devleti ve demokrasiyi sarsıyorsunuz. Eğer bu partiler arası bir antlaşmaysa o zaman söyleyin biz de anlayalım. argümanları savunuyorsunuz lakin neye karşı savunuyorsunuz? bu bir parti seçimi mi? cumhurbaşkanlığı seçimi mi? bir insanı mı seçiyoruz? yoksa anayasamızı mı değiştiriyoruz acaba?
  Ayrıca koalisyon ihtimali ortadan kalksın. e kardeşim kalksın tamam da yani demokrasi yoksa ne yapayım koalisyon olmuş olmamış.
  not: kesinlikle polemik, atışma tarzında bir amacım yoktur. herkes okusun ve fikrini oluştursun efenim.
 • Felseğeni saksıya oturtan bi yorumdur.

  "mesela başkanlık sisteminde, mecliste yeterli sandalye sayısına ulaşamayan partiler de cumhurbaşkanı olabilecek" düşüncesine cevaben; teklifin altıncı maddesiyle Meclis’in Bakanlar Kurulunu ve Bakanları denetleme yetkisi yok oluyor. demokratik rejimde olan yasama'nin, yürütme organını denetleme görevi de bu düzenleme ile ortadan kaldırılıp, denetimsiz, keyfi bir yönetim şekli ortaya çıkartılıyor.

  Aynı durum cumhurbaskanini denetlemede de söz konusu 600 kişilik meclisin 360 kişisi imza verirse soru önergesi oluşturuluyor. Bunu 400e tamamlarsan c.baskani yüce divana sevk ediliyor. sen bu yasamayi yürütmeyi meclisi kurmayi hatta yargılanmasını bile ortadan kaldıran düzene evet dedin diyelim bu adam meclisi kendi partisiyle de doldurmadi diyelim sence bu c.baskani meclisi çalışır hale nasıl getirebilir??

  Tamam yargılanmayı herseyi geçtim kendisini denetleyen bi kurum yok istediğini istediği zaman yapabilecek yetkilerden bahsediyoruz bi kanun ile seni savaşa sokabilir bi kanun ile tüm mal varlıklarına el koyabilir bi kanun ile ülkenin çoğunluğunu bi baska ülkeye satadabilir.

  Tamam bunu da geçtim.Bu sistem hsyk'nin 15 üyesinin 12 tanesini c.baskaninin atamasina izin veriyor geriye kalan 3 atamayida yine bu c.başkanının desteklediği partinin çoğunluklu vekilleri atıyor. Bu bağımsız bi yargi kazandirmaz bu kıyım yaptırır bu yolsuzluk yaptırır bu denetimsizlik yaptırır.

  Arkadaşlar,abiler,ablalar,kardesler bi ülkenin yaşama-yürütme-yargi sistemi bağımsız değilse size ne istikrar getirir ne de refahlik.

  Vallahi de billahi de tillahi de bu yetkiler babama verilse hayır derim.

  Edit: başkanlık sistemi hakkında yorum yapabileceğim hatta tartışabileceğimi düşünecek kadar okudum, araştırdım. Akli selim bi şekilde bu maddeleri okuyan araştıran insan var ise evet demesi buna onay vermesi bana sağlıklı gelmiyor.
 • (bkz: pop şarkı dinleyenler teröristtir)