hayata dair gülümseten detaylar

6 entry daha

 • Dalgın bir şekilde yürürken, Tanımadığın, yanından geçen ufaklığın sana tüm içtenliğiyle gülüp el sallamasıdır.
 • * Her gün otobüsle geçerken gördüğüm amca. Yaz-kış yağmur-çamur demeden mahalledeki bayat ekmekleri toplayıp tek tek lokma haline getirerek kuşlara veren amca.

  * rahmetli dedem. Ülker naneli şeker alıp cebine koyardı ve yolda karşılaştığı insanlara, bilhassa çocuklara ikram ederdi.
 • lise sonda iken dershaneye gidiyordum.otobüs beklerken seyyar pilav arabasını * gördüm.şimdi bi yandan açlık var ama bir yandan da cebimde az para var.boşa harcamak istemiyorum yani.sonra bırak oğlum kim bilir içine ne katıyorlar diyerek kendimi kandırdım* ve bindim otobüse.

  geçtim oturdum köşeye ve taktım kulaklığımı.bir yandan müzik dinleyip bir yanda snapchat'te takılıyordum.bi tane dümbük arkadaşım kadıköy'deki bir pilavcıdan -bilenler bilir- bir fotoğraf atmış.şimdi böyle salatalı falan ama canım nasıl çekti.kendimi ulan ne kadar aptalım alsaydım bi tabak ne olacaktı sanki falan diye azarladım.yarın kesin giderim falan diye içten içe kafamda kurdum.yol bitti indim otobüsten eve doğru yürümeye koyuldum.

  eve girdim, tam odama doğru yöneliyordum ki bi koku var evde.sanki böyle içime huzur veren bi koku.koştum mutfağa doğru ve annemin pilav yaptığını gördüm.yemek için sabırsızlanıyordum böyle.o his çok garipti.sonra yumuldum tabi.

  ve param cebimde kaldı.
 • Küçük bir çocuğun yere çöp atan arkadaşına, "yere çöp atma; dünyayı kirletiyorsun" diye kızmasıdır bazen :)
 • - Amca 10 gün sonra benim doğum günüm biliyo musun?
  + İyi hadi bakalım. Pasta alırız sana kutlarız. Ben hiç hatırlamıyorum doğum günü kutladığımı, pastam olduğunu siz şanslısınız haa..
  - O zaman sen 1 yaşında mısın amca?
 • şehiriçi halk otobüsünde yorgunluktan uyumuşum, etrafa saf saf bakınıp nerde olduğumu çözmeye çalışıyorum sersemlikle. yanımdaki hatunun durumu anlayıp "sevgi yolundayız :)" diyip gülümsemesi. eyvallah diyebildim sadece. bu bile yetti.

  tanım: kimi zaman hayata bakış açısını değiştirebilen anılardır.
 • okuduktan sonra dilime melodiler tutturan bir yazı. Bu gülümseten bir detay.
 • bir defterin, kitabın arasında kalmış notlar.
  sokakta yaşayan hayvanlara gösterilen şefkat.
  metroya, tramvaya binerken biletin olmayıp tramvayı kaçırma korkusuyla paniklediğinde size kapıyı açan güvenlik görevlisi.
  toplu taşıma araçlarında ayakta zar zor kitap okuduğun için size birinin yer vermesi.
  yayalar için kırmızı ışık yandığında araba olmamasına rağmen durup yeşil ışığı bekleyen örnek insanlar.
 • çok salakça ama dün yıldızların ne kadar güzel olduğunu fark ettim ve saçma bir şekilde gülümsedim
 • Sahildeki küçücük kız çocuğunun pamuk şekerini saklayarak yeme çabası içine girmesi.
 • Günlük koşuşturma içinde mutlaka minicik bir olay, belki sadece muzip bir bakış, şahit olunan bir diyalog vb durumlar hayatı bir anda güzelleştirip insanı gülümsetebilir. Tam da böyle anların paylaşılarak başkalarını da gülümsetme zamanı geldi.

  Blogda aklıma estikçe yazdığım -hatta yazdığınız- fakat çoğu zaman bloga yazılmayacak kadar kısa süren, tam da sözlük ruhuna uygun şeyler yaşandığı oluyor. O halde buralar hep gülümseten detaylarla dolsun. Hadi bakalım!
 • küçükken bayramın ilk günü , pembe bayramlıklarımla mezarlığın önündeki çamura düşmüştüm güzel kıyafetim mahvolmuştu o an komik değildi ama şuan güldürdü
 • Yıllar önce sizin için içtenlikle yazılmış güzel bir sözle rastgele karşılaşmak.
 • Yaşadığım sokağın hatta mahallenin kedilerinin beni gördüklerinde direk yanıma gelip kendilerini sevdirmeye çalışmaları ve "hani mama nerde" der gibi bakmaları. Her gün evden çıktığım saati ve eve girdiğim saati ezbere biliyor olmaları, bu saatlerde kapının önünde beni beklemeleri. Yani bu anlatılamaz bi mutluluk. Her gördüğümde yüzümü güldüren ve hala bir umut var dedirten bir şey benim için bu. Ve sanırım son bir buçuk ayda başıma gelen tek güzel şey bu kediler. Olsun, her şeye rağmen sevmek lazım.
 • Bir çocuğun benim babam sensin abla demesi. Bu hayatta en çok babamızı severiz çünkü. Bu yüzden en çok o yaralamaz mı zaten. Bir çocuğun babası yerine sizi bırakması dünyanın en büyük ödülüdür gülümsetir. ve en büyük felaketidir ağlatır
 • Dün sabah yürürken hiç tanımadığım küçük bir çocuğun merhaba diyerek gülümsemesi beni de merhaba derken gülümsetti.
 • Yıldızların gerçek olması, ayın bir çeşit peynirden olmadığını kimsenin reel manada ispatlayamamış ve bazı şeylerin halen masum kalabilmesi.
 • annemle telefonda konuşurken babamın arkadan "ben kızımı çok özlediim" diye bağırması. yerim onu ben.
 • geçen sene yağmurlu bir günde dershaneye gidiyordum. otobüse yaşlı bir amca bindi ve yüksek sesle 'hepinizin günü aydın olsun' dedi. hava yağmurlu olsa bile, uykumuzu tam alamamış olsak bile en azından biraz da olsa tebessüm etmeliyiz bence. senin de yüzün hep gülsün be amca.
 • Şu sıralar işe gitmek için karanlıkta kalkıp, günün ilk ışıklarıyla evden çıkarken duyulan kuş cıvıltıları. Sanki güneşli bir ilkbahar sabahıymış gibi hissettiriyor lakin soğuktan bir tarafları donuyor insanın.
6 entry daha
/ 2