hayata dair bakış açısını değiştiren şeyler

2 entry daha

 • Bir ölü ile yarım saat odada yalnız kalmak. Ölümü sürekli hatırlayıp hayatımı daha güZel ve anlamlı şeyler yaparak yaşamam gerektiğini derinden hissettiğim Olay.
 • Farklı bölgelerden, farklı siyasi ideolojilere sahip, farklı dini tutumları olan insanlarla tanışmak. Kulaktan dolma bilgilerle ayrıştırmak yerine insanlarla oturup dinlemeyi, anlamayı öğrenmek insana çok daha büyük bir bakış açısı kazandırıyor. Hayata en az 2-3 pencere fazladan açmış oluyosunuz.
 • bireyin yaşadığı veya şahit olduğu bir olay sonrası, öncesine göre hayata bakışın değişmesi durumudur.

  (bkz: cinayete şahit olmak)

  (bkz: araba kazası geçirmek)

  (bkz: insanın çocuğu olması)

  vb. örnek verilebilir.
  benim hayata bakışımı değiştiren olaylardan bir tanesi; çok muhtaç ve kötü bir dönemimde tanrının varlığını hissetmiş olmamdır.
  ondan sonra hayata dair bütün bakış açım değişti.
 • Sevdiğin birine ait tabutun, toprakta kaybolmasını izlemek.
 • Kitap okumak ne kadar çok kitap okursanız o kadar çok değişirsiniz. Bunlar matematik ve fizik kitabı değil gerçek anlamda edebi eserler. Bilimle uğraşmayın demiyorum uğraşın ama gerçekten hayatın tadına varmak ve benliğinizi keşfetmek istiyorsanız sanat gerekli. Merak eden olursa kuantum fiziği, sicim teorisi ve multiverse teorisini biliyorum fakat beni değiştirmekten çok bir yere odaklanıp kalmama neden oldu.
 • İslam
 • özür diliyerek ve üzülerek yazıyorum...
  en yakınlarınıdan birilerinin öte aleme göç etmesi...
 • Kısa bir örnek vermek gerekirse; ailenle mus mutlu yaşarken okulun en iyi öğrencisiyken birden aile içi çatışmalar baş gösterir sen duymamak için kendini daha çok drse verirsin . Bir gün annen elinden tutar seni alıp uzaklara götürür on yaşındasındır ,anne hayatla mücadele savaşına girer kimseler destek olmaz ,en yakın akrabaların erkekleri bile anneye yardım ederken amaçları başkadır . İşte çocuk herkesten ,her şeyden nefret eder kimseye güvenmez bambaşka bir insan olur.
 • Yalnız kalmak.
 • Okuma alışkanlığını değiştirmek , yazı yazmak , tartışmak ve kültür atölyelerine katılmak.
  Ya da empati kurabilmek
 • YouTube'daki Barış Özcan adlı kanalın yayınladığı Zinciri Kırma videosu ve diğer videoları.
 • - deyim yerindeyse eşek gibi çalışıp ücretinizi alamamak.
  özellikle işe yeni başladığınızda gelen o idealist duruşunuzu epey buduyor. (nereden geliyorsa o idealist duruş onun da Allah belasını versin.)

  - çok sıkıştım, bir ay sonra vereceğim diye borç alan arkadaşın tekrar aramaması.
  insanlarla ilgili oldukça faydalı ve önemli bir deneyimdir. hayata ve insanlara bakış açınızı etkileyebiliyor. hikayenin sonu: ben de aramadım, kaldı öyle. sağlık olsun.

  - ortaokulda 'sevgilim olsa dokunmaya kıyamam' diye düşündüğüm hatunu lisede bizden on yaş büyük bir serserinin arabasına binerken görmek.
  yorum yapasım gelmiyor şimdi, ama olgunlaşıyor insan yavaş yavaş.

  - yıllar önce telefonunuzu alan sınıf arkadaşınızın 4. sınıf bütlerinde 'naber' diye mesaj atması.
  bu da çok ilginç bir duruma sokuyor insanı. herkesin en az bir kere yaşaması lazım.

  belki sonra yine eklerim..
 • Kaybetmektir.
  Sevdiğin birini, işini, sağlığını ya da malını kaybedersin ve bir daha hiç bir şey eskisi gibi olmaz.
 • Bugün gazetelerde bi haber vardı. 6 yıl boyunca tecavüze uğradım diye.Nurcihan 87 li . 8 yaşındayken babası cinayetten ölünce annesi ile Adanaya geliyor. Depremde evleri yıkılıyor. 11 yaşında tecavüze uğruyor. Destek olması gereken baba yarılarının zoru ile evleniyor. Sonrası her gün dayak , tecavüz ..vs.Benle yaşıt nurcihan ama yaşadıkları 100 ömre bile fazla gelecek kadar acı yüklü . Bazen böyle haberleri okurum derim kendime şikayet etme bak nasıl hayatlar var. 0.5 sn için hayata bakış açım değişir. Ailem hayatta, işim var , kendimi güzel de bulurum , ciddi bi sağlık sorunum da yok . Yaa hayat güzel bea derim .nefes aliorum , gökyüzünü görüyorum , annem hayatta.ama işte sonra ......sonrası o aynı boşluk ......yetmiyor tüm bunlar . Bi söz varya hani .hayat aldığın nefeslerin toplamı değil, nefesini kesen anların toplamı. Çok doğru en azından benim için....
 • lise ikinci sınıftayken, "ben neden buradayım" diye düşünüp, intiharın eşiğine kadar gelip, neden bu dünyada olduğumu din sayesinde çözebilmem ile hayata bakış açım tamamen değişmişti. o boşluk hissini yaşamış biri olarak intihar eden insanların ruh halini her zaman anlayabilmişimdir.
 • genellikle inanç ve ölümle alakalı şeylerdir.
 • başınıza geleceğini düşünmediğiniz şeyleri yaşamak bir kırılma noktası olur.
 • yaşanılan acılar, başınıza gelen güzel şeyler, film izlemek ve aklıma gelmeyen pekçok şey hayatı değiştirmek için kapılar aralar.
 • her şey olabilir. bu tamamen kişiye göre değişir. ama bazı uç örnekler çoğu insan için ortak olabilir.
  -yakınlarını kaybetmek çoğu insanın hayata bakışını değiştirir.
  - en kötü anında hiç ummadığın birinin gelip seninle ilgilenmesi, basit gibi gözükse de senin hayata bakış açını bir anda değiştirebilir.
  - her şeyden çok arzuladığın bir şeyi elde ettiğinde umduğunu yaşayamamak, tatmin olamamak.
 • her şeyi kendimize göre değil de, kendimizi de karşıdaki insanın yerine koyarak yani empati yaparak düşünebilmemiz bence bakış açımızı en güzel şekilde değiştirecektir.
2 entry daha
/ 2