harry potter

19 entry daha

 • Harry potter her şey demektir. Harry Potter bu dünyadan kaçış kapısı, harry potter ana Kucağı, baba ocağıdır. Çok küçük yaşlarda tanıştığım ve birlikte büyüdüğüm muhteşem karakterleri barındırır harry potter serisi. Teşekkürler j.k. rowling!
 • Tam 20 yıl oldu.
  Ben onlarla beraber büyüdüm.
  Sevginin her türlü kötülüğü alt edebilecek güçte olduğunu, dostluğu, ailenin önemini, birlik ve beraberlikten kuvvet doğduğunu, ırkçılığın ne kadar saçma bir şey olduğunu, her türlü hayvan ve yaratığı sevmeyi, bir şeye tutkuyla bağlanmayı, cesareti, dürüstlüğü ve kendi adıma en önemlisi bitkilere olan ilgi ve sevgimi bu seriye borçluyum. Şuan okullarda bir ders olarak okutulan(?!) değerler eğitimi adına her şeyi ve dahasını bize kattığını düşünüyorum. "Çocuk kitabı ya", "aman bestseller işte", "popüler kültür" vs değil. Önyargılarınızı kırıp okumanızı ve bu güzel dünyayı keşfetmenizi öneririm. Tabi 9 yaşında iken alabileceğiniz hazzı alır mısınız bilemem.


  Filmleri ise kitaplarına nazaran tam bir hayal kırıklığı. Ama yine de o dünyayı beyaz perdede görmek inanılmaz güzeldi.
  Yeni başlayacak olanlar varsa eğer bir kitap bir film şeklinde ilerlemenizi tavsiye edebilirim kendi adıma. Böyle daha anlaşılır olacaktır.

  Ayrıca daha evvel beyaz perdede izleme fırsatı bulamayanlar için amme hizmeti:
  19-20 Mayıs İstanbul Zorlu PSM’de Harry Potter in Concert- Sırlar Odası etkinliği var.
  Felsefe taşı geçtiğimiz Kasım ayında yine aynı yerde yapılmıştı.
  Harry Potter orkestrası önde, sinema perdesi ardında. Film oynarken müzikler canlı çalınıyor.
  Biletimi aldım. Şimdiden çok heyecanlıyım.

  Kitaplara gelirsek; eğer koleksiyonerseniz zaten tüm kapaklar ve yeni çıkan versiyonları kütüphanenizde görmek isteyeceksiniz.
  Yok eğer henüz hiç edinmediyseniz, her yıl bir adet çıkartılan yeni resimli özel baskıları tavsiye ederim. İlk üç kitap çıktı. Devamı senede bir tane olmak üzere gelecek. Jim Kay’in muhteşem illüstrasyonları eşliğinde tabi. Lakin boyutları devasa ve ciltli haberiniz olsun. Orda burda yanımda, gözümün önünde, dizimin dibinde olsun derseniz normal kitaplara yönelebilirsiniz. Eski kapaklar bir harika. Sahaflarda halen var. Yeni kapakları sevemedim gitti. O ruhu yansıtmıyor maalesef.

  Kısacası Harry Potter koca bir Evren. Herşeyden öte benim için sığınılacak bir liman, gizli geçitim, özel dünyam, ne zaman istersem kapıları bana açık olan yuvam...

  İyi ki.
 • you are a wizard Harry!
 • benim en kötü zamanlarımda da en iyi zamanlarımda da yanımda olmuş hayali kitap karakteri.
  Yaz tatillerinde yorganı üstüme çekip el feneriyle okurdum kitaplarını.
  Harry bittiğinde bir dostu özleyecek olmanın acısı çöktü üstüme.
 • okuduğum zamanı hayatımın en güzel zamanı yapan, bir parçam olan kitap...
 • Kesinlikle "çocuk kitabı" gözüyle bakılmaması gereken roman serisidir. Kurgu, karakterler, oluşturulan dünya açısından insanı içine çeken bir yapıdadır. Çevirisi de ayrıca takdire şayandır.
 • efsane film. bittiği için üzülmüşlüğüm bile vardır.
 • Tam adı "harry james potter" olan büyücüdür kendisi.
 • Gecenin bir yarısı delinin dürtmesi ile ilk filmini izlediğim film serisidir. Sanırım bu haftaya yayacağım seriyi. Ne kadar küçüklermiş seri başladığında...
 • Kitaplarını tekrar tekrar bıkmadan okuduğunda şaşırıp, filmlerini defalarca izleyip hala ilk defa izliyormuş gibi tepki verdiren kişidir. Harry Potter özeldir ve öyle kalacaktır.
 • müzikleri muhteşemdir. mesela harry ve sirius’un sahnelerinde çalan parça. harry ailesizliği anlatıyor. sirius onunla yaşamasını istiyor...
  gece gece boğazım düğümlendi yine.
 • adım memnuniyetsize çıkacak yakında ama gerçekten çok sıkıcı bir film serisi. kitapları okumadım belki güzeldir ama film serisi gerçekten sıkıcıydı. herhalde bu tarz yapımlar fazla gerçek dışı kalıyor gözümde, gerçeklikle bağlantı kuramadığımdan sevmiyorum ama sevenler neden seviyor? merak ediyorum. fantastik - kurgu filmlerde ben mi bir şeyi kaçırıyorum acaba?

  sonuç olarak ben sevemedim seriyi. sevenin de vardır elbet bir bildiği.

  zevkler ve renkler tartışılmaz demek istiyorum ama bu entryi kötüleyeceklerini bildiğim için diyemiyorum. çünkü o söz yalan, en azından ülkemiz için...

  çağatay togay'ın tecavüz kaçınılmazsa öldür isimli kitabında da yazdığı gibi, "... türkiye'de zevkler ve renkler her zaman tartışılır ve tartışma sonrasında kurulan cümlelerin sonuna, 'zevkler ve renkler tartışılmaz' sözü eklenirdi."
 • onlar gerçek, biz değiliz
 • çocukluğumdan beri filmlerini defalarca izleyip, kitapları ise daha yeni okuduğum seridir. iyi ki de yeni okumuşum, o ayrıntılar..
  (bkz: expelliarmus)
19 entry daha