google'ın telefonları dinlemesi

 • son zamanlarda gittikçe inanmaya başladığım iddiadır. bir yandan güzel diğer yandan ise kötüdür. bugün yaşadığım bir örnek vermek istiyorum. hastanede odada bir gebeye rutin usg muayenesini yapmaktayız. bebeğin ense pilisi olarak bahsettiğimiz ense kalınlığı normal aralığın üzerinde çıkıyor. yandalcı abimiz bana bunun nedenlerini soruyor. benim de aklıma ilk başta "kistik higroma" olarak adlandırılan hastalık geliyor. bir kaç dakika içerisinde odadaki diğer doktorlar ile birlikte kistik higroma konusunu konuşuyoruz. hastaya gerekli açıklamalar yapılıyor falan, neyse hastalığı hatırlamak ve daha fazlasını öğrenmek için google üzerinden arama yapmaya yelteniyorum. henüz daha iki harfe basıp "ki" yazmış olmama rağmen google arama önerisi olarak "kistik higroma"yı getiriyor en başta. vay be güzel hizmet, yazmaktan kurtuluyorum diyorum; ama bir yandan da yahu daha önce aramış olduğum bir terim değil* bunu nasıl tutup da en öne getirdi diye hayretlerimi yaşıyorum. bu olaydan daha önceleri de bu tarz şeyler yaşamıştım ama onlar klasik google arama kelimeleri olduğu veya daha öncesinde aramış olduğum kelimeler olduğu için çok da şey yapmamıştım. ama bu resmen dinlediklerine kat'i suretle inanmama neden olan olaydır. Artık rüzgar ne yönden eserse essin, google'dan kurtuluş yok!

  *daha önce aranan terimleri mor renkli gösteriyor, o yüzden öyle düşündüm. kaldı ki, henüz ki yazmış iken en başta arama önerisi olarak kistik higromayı getirmesi istatiski olarak saçma. sonuçta ki ile başlayıp daha sık kullanılan arama kelimeleri bulunmakta: kiler, kir gibi!
 • (bkz: google bizi dinliyor mu)
 • instagramın yaptığına inandığım çakallık. adını hiçbir türlü aratmadığım, sadece arkadaşlarla aramızda konuştuğumuz bir markanın reklamını instagramda görüyorum sürekli. mikrofon iznini engelledim, bu defa hikaye paylaşımına müsaade etmiyor. ama buna kızmak için de epey geç kaldığımızı düşünüyorum. anasını satim 50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerini torrente sığdırdı elin gavuru. instagramsa bizi safi reklam amaçlı dinliyor. canı sağolsun diyip geçiyorum artık ortam dinlemesi yaptığını farkettiğim bi uygulama vs. olduğunda.
 • bugün arkadaşla yaşadık. bir oyunun fragmanını gösteriyordu. başka bir oyunun ismini konuşuyorduk. youtube'da. aramaya eur- yazdım ve hakkında konuştuğumuz oyunla ilgili 4 5 satır sonuç geldi. sonra dedim ki bana bir müzik grubu ismi söyle. onun da ilk birkaç harf sonra listede çıktığını gördük ki yani çıkması için önceden aratılmış olması lazım, öyle az bilinen bir grup.

  tehlikeli.
 • big brother is watching you.
 • Evinin adresine ailene kadar herşeyi bilirken seni dinlemesi çok sıradan bir olay
 • eyer beni dinliyosa her akşam eve giderken sürekli anneme sorduğum ekmeklen yoğurdu duyarlar.
  adamların işi gücü yok beni mi dinlicek dedirten şeydir.