gereksizistatistiklersilsilesi

29 entry daha

 • Genç arkadaşımız bize blogunda önemsiz gibi görünen fakat zihnimizi uyanık tutan nümerik verileri kodlama alışkanlığını öğretiyor.

  Yani günlük hayatta attığımız adım, uyduğumuz uyku gibi önemsiz görünen hadiseleri sayıya vurduğumuzda olayın nasıl akıl almaz bir hâl aldığını yazdığı yazılarla oldukça güzel kanıtlamış.

  Tek kelimeyle Helal olsun diyorum.
 • bu kez sevdim yazıyı :) çok hoşuma gitti, sindire sindire okudum, benzerini yaşadım mı diye düşündüm.. yani tanımadığım birilerinin hayatına saniyelik de olsa dokundun mu diye.. hala da düşünüyorum.. arka arkaya sıkça gelen rakamların olduğu, 3 günde olan değişiklikleri atladım itiraf edeyim..
 • (bkz: https://blogsozluk.com/entry/178708)
  üstte ki arkadaşın entry'sine binaen yazıyorum. Yazı son olarak editörden geçiyor sosyal medya ekleri bkz gibi durumlar editör arkadaş tarafından ekleniyor. gözden kaçma durumu söz konusu olabilir. kimseyide kandırıp oraya emek vermeden 'sallama' sayılar yazma gibi bir durumumuz söz konusu olamaz. kimsenin Okb sini tetikleme gibi bir derdimiz yok. yapılan hataları bilinçli olarak yapmadığımızı da belirtmek isterim. bilinçli olarak her yazıda 3 istatistik zaten hatalı veriliyor. kontrol sağlarsanız bulabilirsiniz. bu, sayan, okuyanımız olacak, yakalayacak mı? analizini yapabilmemiz için . ancak bu hatalı istatistiğe A harf sayı toplamı dahil değildi. ve kontrol sağladığımızda site içi font düşmesinden kaynaklı 'birçok' sayılarda karışıklık gözlenmiştir. Ayrıca yukarda ki yazar a harfi sayısını da yanlış hesaplamış. 814 adet a mevcut. düzeltilip tekrar irdelendi. uyarıdan dolayı teşekkürler.

  not: Yazar entrysini güncellemiş. ilk entrysinde istatistiklerin 'sallama' olduğundan gerçeği yansıtmadığından söz etmiştir. obsesyonlarından ve bunun tetiklenmesinden yakınmıştır(anlam veremediğim biçimde) kendisiyle özel sohbetimizde bunu anladığını varsayarak entry'sini güncellemiş daha akılcı yaklaşmış. çok teşekkür ediyorum.

  e: amin
 • İsmi gibi yorucu bir blog, güzide internet deryasının içinde kaybolacak türde gibi görünüyor.
29 entry daha