genç werther'in acıları

 • Goethe tarafından yazılan mektuplardan oluşan romandır.
  Arkadaşına yazdığı mektuplarda Lotte' ye olan aşkını, hislerini ve karşılık bulamamasının acısını okuyana hissettirir hatta yazıldığı dönemde yaşanan intiharlarda bir artış olmuştur ve kitabın buna etkisi olduğu düşünülür.
  Goethe' nin gerçek aşk hikayesi olduğu söylenir.
 • okurken beni çok sıkan bir kitap. belki mutlu dönemimde okuduğum için öyle gelmiştir. depresyona girdiğimde tekrar okuyup begenirim kesin
 • Goethe'nin en meşhur eserlerinden biridir. Aynı zamanda yayınlandığı dönemde bir akım yaratmış, kitabı okuyan bünyelerde çeşitli etkiler bırakmıştır. Kitap her anlamda çok tartışılan, kitabın etkisini kırmak için başka yazarlar tarafından yeni bir eser dahi yazılan bir kitaptır. Severek okumuş, bloğumda bahsetmiştim.
 • blog sözlük kitap okuma grubu'nun 21. kitabı olarak seçilmiş olan johann wolfgang von goethe kitabı.
  okuma grubuna katılan veya kitabı daha önce okuyan yazarlar, kitap hakkındaki düşüncelerini bu başlık altında paylaşabilirler.
  herkese keyifli okumalar.
 • İngilizce çevirisini okurken çok zorlanmış olduğum nadide eserdir efenim. Ha, güzel midir? Kesinlikle.
 • lise de okumuştum, sonuç olarak; bir kız için ölünür mü lan?
 • Çok uzun yıllar önce okumuştum. Sözlükte rast gelmese ismini bile hatırlamayacaktım. Kitaplıkta bulabilirsem yeniden okurum.
 • can yayınları'ndan minikitap hali de yayınlanmış olan, ilk yayınladığı zamanlar avrupa'da bir intihar rüzgarı estirdiği söylenen, yerinde tespitlere ve yoğun duygusal gerilime sahip bir başyapıt. okuyacaklar için sürprizkaçıran(spoiler) olmayacak ölçekte bilgi vermek gerekirse kitap çoğunlukla werther adındaki bir gencin bir wilhelm adındaki bir dostuna mektuplarından oluşmaktadır. bu yönüyle kahramanın bakış açısını ve psikolojisini, olaylar karşısındaki ancak bir mektupta olabilecek nitelikteki saptamalarını (bundan kastım bir kahraman bakış açısıyla aktarılan öyküler/romanlarda kahramanın derinlemesine ve kitabi nitelikteki yorumlarının anlatının samimiyetini zayıflattığı yönündeki kişisel görüşüm) içermektedir. burada goethe'nin alman edebiyatındaki şekilci ekolün eleştirisini hikayenin en can alıcı kısımlarından birinde hikayeyi mektuplardan aktarmayı bırakıp -mektupların burada kesilmesi hikayeye uygun bir biçimde yer almaktadır- bir anda wilhelm'in olaylar hakkında öğrenebildiklerini aktarmaya başlamasıyla yaptığını düşünüyorum. beni böyle bir düşünceye yönelten can yayınları'ndan çıkan minikitap halinde bulunan, çevirmenin önsözü olmuştur. ancak kitabı okuyan herhangi biri bu pencereden baktığında kastımı anlayacaktır. daha detaylı bir inceleme için her kitap için olduğu gibi lütfen kendiniz okuyunuz.
 • Mektup roman türünde bir dünya klasiği. Ön planda kavuşulamayan aşkın acısını ve kavuşma umudunu okursunuz. Ancak satır aralarında çok daha derin konularla ve tespitlerle karşılaşırsınız. Debresifliğinden korkmadan okuyabilirsiniz.
 • yapısından kaynaklı olarak kesinlikle çok güzel benimsenebilen, hissedilebilen bir kitaptır. ama bu kitabı okuduktan sonra depresyona giren, intihar eden kişileri ciddiye alamıyorum. *
 • etkinliğe birkaç gün rötarlı ve bittikten sonra katılmış olsam da hakkında birkaç kelam etmek istediğim kitap.
  kitaptan bahsedilirken hep aşk acısı ve ulaşılamayan aşkın neticesinde intihara sürüklenişten bahsedilir. evet, intiharın sebeplerinden birisi, en çok göze batan da budur ama werther'i asıl intihara götüren şey sadece aşk acısı değildir; hayatın ve insanların sıradanlığına, alışagelmişliğine, gereksiz şeylerin kabullenişine karşı hiçbir şey yapamamış olması ve yapamayacak olması da ruhunu yemiş, bitirmiş ve intihara sürüklemiştir.
 • bana alıp göndermek isteyen olursa adresimi bu kitap uğruna mesaj kutusuna bırakacağım kitaptır. ehehe. (bkz: flower was here)
 • Okuduktan sonra (bkz: izdiham) dergisi yazarlarından (bkz: alper çeker)in "aşkın gerçek kahramanları yaşayan çilekeşlerdir ama modern düşünce intihar ederek kaçanları kutsar." sözlerini görüp bakış açısı farkına şaşırdığım kitaptır.