geceye bir mustafa kemal atatürk sözü bırak

8 entry daha

 • "muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur."
 • Aslında atatürk'ü pek de tanımadığımı yüzüme vuran başlıktır.

  Okulda anlatılanlar dışında şahsı, düşünce dünyası hakkında pek de bir şey bilmediğimi fark ettim. Geçenlerde ilk kez okuduğum birkaç sözünü paylaşayım gene de:

  "Geçmişte, özellikle Tanzimat döneminden sonra, ecnebi sermayesi memlekette‚ müstesna bir yere sahip oldu. Ve bilimsel anlamda denilebilir ki, devlet ve hükümet ecnebi sermayesinin jandarmalığından başka bir şey yapmamıştır. Artık her medeni devlet gibi, yeni Türkiye de bunu kabul edemez. Burası esir ülkesi yapılamaz."

  "Tanzimatın açtığı serbest ticaret devri, Avrupa rekabetine karşı kendisini savunamayan ekonomimizi bir de iktisadi kapitülasyon zinciriyle bağladı. Teşkilat ve ferdî kıymet bakımından bizden çok kuvvetli olanlar yurdumuzda bir de fazladan olarak imtiyazlı durumda bulunuyorlardı. Temettü vergisi vermiyorlardı, gümrüklerimizi ellerinde tutuyorlardı, istedikleri zaman eşyayı, istedikleri eşyayı istedikleri şartlar altında memleketimize sokuyorlardı. Bütün iktisat şubelerimize bu sayede mutlak surette hakim olmuşlardı. Efendiler, bize karşı yapılan rekabet hakikaten çok gayri meşru, hakikaten çok kahil idi. Rakiplerimiz, bu suretle, gelişmeye elverişli sanayimizi de mahvettiler, ziraatımıza da zarar verdiler. İnkişaf ve tekamül, İktisadi ve maliyemizin önüne geçtiler."

  "Artık durumu düzeltmek, hayat bulmak, insan olmak için mutlaka avrupa'dan nasihat almak, bütün işleri avrupa'nın emellerine uygun yürütmek, bütün dersleri avrupa'dan almak gibi birtakım zihniyetler ortaya çıktı. Oysa hangi istiklâl vardır ki, yabancıların nasihatleriyle, yabancıların planlarıyla yükselebilsin? Tarih böyle bir olay kaydetmemiştir. Tarihte böyle bir olayı yaratmaya kalkışanlar zehirli sonuçlarla karşılaşmışlardır."

  Kaynak: hulki cevizlioğlu - bütün kaleler zapt edilmedi 22. Baskı sf. 27-28
 • "artık türkiye, din ve şeriat oyunlarına sahne olmaktan çok yüksektir. bu gibi oyuncular varsa, kendilerine başka taraflarda sahne arasınlar."

  bu arada başlığı açan arkadaşa çok teşekkürler, neşem yerine geldi bir anda.
8 entry daha