gaslighting

 • Adını bir tiyatro oyunundan alan manipülasyona dayalı bir istismar yöntemidir.
 • Amaç karşı tarafı şüpheyi düşürerek onu kendine bağımlı hale getirmek. Narsistik bozuklukları olan ve psikopatlar kullanır.
  1.Örneğin bir ilişki de bir problemi söylüyorsanız, konuşmak ve çözmek istiyorsanız şöyle diyeceklerdir; sen benim hakkımı yiyorsun, ben sana şöyle yaptım böyle fedakarlık ettim, haksızlık yapıyorsun vs diyerek kendi kendinizi şüpheye düşürürler.
  2. Bu durumda karşı taraf sana sürekli hakaret eder, aşağılar. Örneğin sismansin, cildin bozuk oylesin böylesin. Sen de onlara karşılık verirsen özür dilemek yerine iste ben seni düşünüyorum sağlığını düşünüyorum sen ne düşüncesizsin falan diye devam ederler.
  3.Aldatmaya şahit oldun mesela, derler ki iste sen beni aldatıyorsun asıl, sen yapmasan bunu bana sormazdın falan
  4.Bir takım eski mevzular açıldığında senin elinde kanıtın bile olsa karşı taraf kendinden emin bir şekilde bunu kabul etmez. Iste sen yanlış hatırlıyorsun bilmem ne falan diyip kendini savunurlar. 
  5.Söyledikleri ile yaptıkları birbirini tutmaz. Is davranışa geldiği zaman söylediğinin tam tersini bile yapabilir.
  6.Eğer kendilerini savunacak bir şey bulamazlarsa, arkadaşlarında  senin sıkıntılı olduğunu düşünüyor, ailende senin sorunlu olduğunu falan söylüyor derler.
  7.Bu insanlar insanı kendinden şüpheye düşürmek için koyduğu basit eşyaların yerlerini degistirirler veya saklarlar sonra kişi onu lazim olduğunda bulamaz iste hic görmedim falan derler, sonra onu sabah sakladiysa aksam, aksam sakladiysa sabah yerine koyup, yoo ordaydi falan diyerek kendinden şüphe ettirirler.
  7.Bu insanlar bi anda sinirlenir mesela bi anda bağırır çağırır sover sayar sana hic cevap hakki tanimazlar ve 2 3 dakika sonra hic bir sey olmamis gibi sevgili sefkatli davranirlar.
  [  ] Amaçları
  [  ] kişinin kendinden şüphe etmesi.
  [  ] Karşı tarafı sorgusuz sualsiz kendine bağlamak.
  [  ] Delirtmek ve delilikle, sacmalamakla suçlamak.
  [  ] Onlarin yaptıklarını onlara kondurmamızı istemediklerinden yaparlar.