friends

 • 1994-2004 arası yayınlanmış new york'ta yaşayan altı arkadaşı konu edinen bir komedi dizisi. bu efsane Diziyi izleyenler central perk kafeyi iyi bilirler.
 • Bir arkadaşımın dizi başladığında CEp telefonu yoktu sonradan cep telefonu çıktı diye anlattığı ve cok samimi ve güzel olduğunu söylediği ve hala izleme fırsatı bulamadığım amerikan dizisi
 • İngilizce öğrenmeye başlayanlara tavsiye edilen dizidir. replikleri devamlı tekrar niteliğinde olduğundan, dinleme pratiği yapmak için uygunudur.
 • şu anki sitcomların babası olarak gördüğüm, 10 kere falan baştan izlediğim için artık bütün repliklerini ezberlediğim dizidir. seinfeld de büyük baba tarzı bir şey olabilir ama friends'in yeri ayrıdır.
 • Her karakterini ayrı ayrı sevip,aileden biriymiş gibi görmeye başladığın harika bir dizi.
  Bazı karakterlerin yeri ise apayrı
  (bkz: Chandler-Joe)
 • Şu aralar, günde 1 sezona yakın izliyorum ama çabuk bitecek diye de üzülüyorum bir yandan. Çok sıcak, samimi geliyor. Böyle 90'lardan komedi dizisi bilen özelden mesaj atsın lütfen.
 • Her seferinde bir bölüm izleyip kalkarım deyip en az 3 bölüm izlemeden kalkmadığım izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamadığım dizi. Favori karakterim Phoebe Buffay.
 • 3yıl önce tüm yıla dağıtarak bitirdiğim sitcom gibi sitcom canımın içi dizidir.

  kendisine how I met your motherdizisinin (o zamanlar ) yayınlanmış son bölümünü izledikten sonra başlamıştım. hımym ı o kadar benimsemiştim ki insanlar friendsin çakması olduğunu söylediklerinde hışımla öyle bir şey olmadığını kendime kanıtlamak için ilk birkaç bölüm izledim. karakter sayıları aynı değil, çok eski film diyerek kafamda nedensizce koruma altına aldığım hımym son sezonunda iyice batırması ve zamanla koruma kalkanının kırılması ile friends ile gerçek anlamda tanışmış bulundum.

  ikinci sezonuna geçtiğimde emin olduğum birkaç şey vardı, hımym ın friends boşluğunu tamamlaması için iyi bir pazarlama yöntemi ile ekranlarla buluşturulduğu, friends i birçok konuda taklit ettikleri (mimikler dahil) vesaire bir sürü şey.

  birbirinden efsane birbirinden farklı altı karakter , altı canımın içi karakter olmaya başladı. hala sıkıldığımda rastgele bir bölümünü açar ve izlerim her defasında bol bol gülerek.
  bir aile gibi sahiplendiğim ve sevdiğim chandler bing , Phoebe Buffay , rachel green , ross geller , monica geller ve joey tribbiani . hepsi benim bebeklerim ^^
 • ilk sezonlarıyla son sezonları arasında her açıdan dağlar kadar fark olan dizi. gerek espri anlayışı gerek karakterlerin davranışları yer yer geçmiş sezonlara ihanet etse de hala gönlümün bir numaralı efendisidir friends. hatta bir ara türkçe içerik bulamadığım için bir friends blogu açmıştım ama dersler falan pek yürütemedim, yazın devam ederim umarım. çok seviyorum friends hakkında sohbet etmeyi, alternatif sonlar üretmeyi, karakterlerin her birini en yakın "arkadaşım" görmeyi. devamlı yeni bir haber almak istiyorum friendsten. hoş gerçi instagram sağolsun devamlı güncel kalıyor gözbebeğim. her neyse arada doldururum burada bir şeyler, anılar, en komikli sahneler falan. yeni katıldım sözlüğe ve ilk girdimin friends olmasını istedim her ne kadar layık bir entry olmasa da. iyi ki vardınız be dostlarım, i'll be there for you always and forever.
 • jeneriği kime uyarlanırsa uyarlansın çok sevimli olan dizi.

  https://www.youtube.com/watch?v=XZP5RsaRg6k

  adolf hitler'de bile sevimli durmuş siz düşünün.
 • Arkadaşlık her şeyden daha değerlidir. insan hayatının doğasında olan ve kendimizi daha güçlü sağlamımıza sağlayan kişilerdir. Kötü günde bize destek olan iyi günde ise sevincimizi paylaşan insanlardır. Peki arkadaşlığın zevkini bir komedi dizisin görsek nasıl olur? Bu sorunun cevabını çok güzel bir şekilde vermiş olan efsane dizi Friends ile karşınızdayız. David Crane ve Marta Kauffman tarafından yaratılan 1994-2004 yılları arasında arkadaşlık ve komedi türlerini kasıp kavuran Friends, final bölümüyle tam 51,1 milyon izlenerek kırılmadık reyting rekoru bırakmamış oldu. Ayrıca dizi canlı seyirci önünde çekilen diziler akımını başlatan önemli dizilerden bir tanesi. Ayrıca Jennifer Aniston, Courtney Cox gibi çok önemli aktörler de dizinin başrolünde bulunuyor.

  Friends’in konusu ne kadar açık olsa da biraz bahsedelim. Dizi New Yorkta üçü erkek üçü kadın bireyin toplam altı kişilik bir grubun yaşayışları üzerine konu alınmış. Bu grubun içerisinde bulunan Monica ve Ross kardeştir. Monica nın mesleği aşçılık, Rossi nin ise ve akademisyenliktir. Rachel ise Monica'nın eski okul arkadaşı ve Ross'un çocukluğundan beri aşık olduğu kızdır. Ralph Lauren'de çalışmaktadır. Chandler ve Ross okul arkadaşıdır ve bir şirkette veri analiz uzmanı olarak birlikte çalışmaktadırlar. Joey, Chandler'ın ev arkadaşıdır ve oyuncudur. Phoebe, büyükannesi ile yaşamaktadır (büyükannesi ölene kadar) ardından bazı olaylar sonucunda Rachel ile yaşamaya başlarlar. Masözlük ve sokaklarda çalgıcılık yapmaktadır. Ve olaylar bu şekilde gelişip bir kemik grubun oluşmasına sebep olur.

  Rachel Green: Jennifer Aniston’ın canlandırdığı Rachel karaktreri hem dizinin boşrolü hemde farklı bir şekilde dört ayak üstüne düşen birini oynuyor. Kendi düğününden kaçıp eski dostu ve New York’ta tanıdığı tek kişi olan Monica’ya gider ve bir süre onda kalır. Kendi hayatını düzene sokabilmek için Central Park’da kötü bir yerde garson olarak bir süre çalışır.

  Monica Geller: Courtney Cox’un canlandırdığı Monica karakteri ise iyi bir aşçı, yetenekli bir çalışandır. Chandler’ın kendine tavsiye etmesi sonucu aşçı olmaya karar veren ve yine Chandler’ın alay etmesinden dolayı tüm fazla kilolarını veren Monica ayrıca Ross’ın kız kardeşidir.

  Phoebe Buffay: Dizinin en sıradışı karakteri olan Phoebe geçmişte yaşadıklarından dolayı tam olarak kafasını toparlayamayan birisidir. Geçmişinde babasının aileyi terkedip ardından annesinin intihar etmesiyle büyük sarsıntılar yaşayıp sokaklarda yaşamak zorunda bırakılan Phoebe, zaman içerisinde kendini toparlamaya çalışısa da pek bşarılı olamamıştır.

  Joey Tribbiani: Matt LeBlanc’ın canlandırdığı Joey karakteri ise ünlü olmak isteyen ama bunu hiçbir şekilde başaramayan bir aktörü anlatıyor. Birçok dizi reklam ve figüranlıktan sonra bir diziye adımını atsa da senaristlerini kızdırarak bu prodejede de başarısız olur.

  Chandler Bing: Farklı bir karakter olan Chandler ise eşcinsel bir baba ve ünlü bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Joey’nin ev arkadaşı olan Chandler ayrıca Ross’un da üniversitede oda arkadaşlığını yapmıştır. Saçma espirileriyle bilinen Chandler’ın mesleği de çok bilinmese de iyi bir durumu olduğunu görüyoruz.

  Ross Geller: Rachel’a liseden beri aşık olan Ross Geller, bir paleontolojisttir. Ayrıca Monica’nın ağabeyini canlandıran Ross’un hikayesi ise Hamile eşi Carol’un lezbiyen olması sonucu boşanmalarıyla başlar.Ardından New York’a Rachel’ın gelmesiyle hayatı değişen Ross sonunda hayatının kadınına kavuşma şansını yakalar.
 • hızlıca bitirdiğim için kendime bolca sövmeme, önümüzdeki yıllarda da büyük ihtimalle sövmeye devam etmeme sebep olacak dizidir.

  sizi şimdiden özledim çocuklar... özellikle de seni,

  (bkz: chandler bing)
 • rachel ablamızın saçlarına bayıldığım dizidir.
  (bkz: jennifer aniston)
  (bkz: bradley cooper)
 • komedi dizilerinin sümme haşa, ilahıdır. komedi dizilerindeki en büyük gelişmeyi göstermişlerdir. diğer diziler friends'ten esinlenerek yahut faydalanarak yapılmıştır.
 • (bkz: Joey: how you doin')
 • Defalarca izlemekten bıkmayacağım tek dizi de denebilir.
 • Sözlükteki bir arkadaşımın önerisi ile yakın zamanda başlayacağım dizidir

 • Bir kaç sene önce izlemeye başladığım ama devam etmediğim bi diziydi. Geçen ay yeniden başladım ve son iki sezonu kaldı. Acayip derecede güzel.
  (bkz: Courteney Cox)
  (bkz: Matthew Perry)
  (bkz: Jennifer Aniston)
  (bkz: Lisa Kudrow)
  (bkz: Matt LeBlanc)
  (bkz: David Schwimmer)
 • türkçesi arkadaşlar olan ingilizce kelime.
 • spoiler yemesi çok kolay olan sitcom
/ 2