evrim

 • birdenbire olmayan, zaman içinde ve doğal biçimde, kendiliğinden ve sürekli olarak, evre evre olan gelişim, ağır ağır ve kendiliğinden olan niteliksel ve niceliksel değişme süreci.
 • Darwin'in senelerce kafa patlattığı teorinin adıdır.
  Londra Doğa Tarihi Müzesinde Darwin'in çalışmalarına ait numuneler sergilenmektedir.
 • Evrim bir teori değil bir olaydır. Evrim teorileri ise sıçramalı evrim teorisi yada Doğal Seçilim ile evrim gibi daha spesifik adlara sahiptir ancak bunların hiçbiri insanlar maymunlardan gelir gibi absürd bir cümle kullanmaz insanlar ve maymunların ortak bir atadan geldiğini anlatırlar.

  Toparlamak ve ornek vermek gerekirse
  Evrim insanlar ve maymunların ortak atadan geldiği gerçeğidir
  Evrim teorisi ile insanlar ve maymunlar neden ve Nasıl ortak atadan geldiğini açıklar.
 • hakkında bilgi edinmek isteyen yazarların cosmos: a spacetime odyssey belgesel dizisini izlemelerini şiddetle tavsiye ederim.

 • daha önce de yazıldığı üzere teori değil esasında yerçekimi kanunu gibi bir kanundur. teori kısmı geçmişten günümüze nasıl gerçekleştiğiyle alakalıdır. ayrıca maymundan geldik muhabbetlerini bırakın artık az biraz araştırın cehaletinizi köreltin korkmayın evrime inanarak ateist olmazsınız.
 • Hem bir kuram hem bir olgudur.

  Olgu, herkesin görebileceği, ortak gözleme tabi olan her şey demek. bir yerde bir kaza oldu diyelim ya da savaş, kavga bunlar birer olgudur. Kuram ise bu olguları bir araya getirerek konuyla ilgili genel bir soyutlama ve açıklama getirme çabasıdır.

  Çok Temel olarak Evrim olgusu ile kastedilen canlılarda görülen bilimsel gözlemler ve deneyler ile kanıtlanmış olan değişimlerdir. Örneğin mutasyon, adaptasyon, doğal seçilim. kanıtlanmış olan bu kavramlardan yola çıkan Evrim kuramının genel iddiası ise mutasyon ve doğal seçilim süreçlerinin birikerek, nesiller sonra Yeni türlerin oluşması ve yaşayan tüm organizmaların ortak bir atadan ya da gen havuzundan geldiğidir.

  Sıklıkla "mmeh Evrim bir kuramdır kanıtlanmadı ki"
  cümlesine maruz kalıyorum sağda solda.
  Bu düşünce bilimsel okur yazar olunmadığının net olarak ifadesidir.
  bilim bu şekilde işlemiyor. Bilim, ortaya atılan kuramların yanlışlanma çabasıyla işliyor. İçinde binlerce araştırma, kabul edilmiş veya reddedilmiş hipotez barındırıyor yani.

  Öte yandan Evrim bir olaydır diyen olmuş. Ona enerjim hiç kalmadı. evrimi nerelerden okuyorsunuz siz allasen.
  Sinirlerim kaşınıyor.
 • her ne kadar materyalistlere isnat edilen bir düşünce olsa da evrim diye bir şey vardır.
 • Türkçe Gelişim veya Gelişme olarak bilinen kavramdır. Evrim düşüncesini ortaya ilk atan isim Miladlı Ankasimandros ’tur. M.Ö 600’lü yıllarda yaşamıştır. Canlıların şekil değiştirildiği fikri yıllarca savunulmuş ancak kimse geçerli bir sebep sunamamıştır. Günümüzde ise evrimin bir çok mekanizması bilinmektedir.

  - doğal seçme
  - yapay seçme
  - mutasyon
  - izolasyon
  - genetik sürüklenme
  - polliploidi vb.

  Darwin evrimin mimari değil, doğal seçmenin mimarıdır. Darwin’e bu kadar karşı çıkılmasının sebebi, doğal Seçmenin kutsal kitaplara ters düşmesidir. Yapay seçmede ters düşer ancak insanlar yapay seçme olmadan para kazanamayacakları için buna karşı çıkmamaktadırlar. Şu an tükettiğimiz her ama her ürün yapay seçmenin bir sonucudur.

  Ama evrim bir teori diyenlere sesleniyorum. Sayın Romalılar; Evrim bir teori evet. Ancak teori nedir ? Teori öngörülemez anlamındadır. Kanun ise öngörür. Havaya attığınız her taş yerçekimi etkisine maruz kalır ve yere düşer. Yere düşeceğini hepimiz biliriz. Ama kimyasal bir etki ile DNA’da oluşacak mutasyonu ve bu mutasyonun etkilerini önceden saptamak, öngörmek imkansızdır. Bu tabiki şu değildir. Radyasyonun etkileri önceden saptanamaz. Yanlış. Burda bahsettiğimiz ön görme, daha uyumlu yaşamamız icin neye ihtiyacımız olduğudur ve bu ihtiyaç için ne olması gerektiğidir. Mesela havalar iyice ısındı diyelim, güneşin etkisine daha çok maruz kalıyoruz. Doğal olarak ten rengimizin kararmasını bekleriz, ancak kararmayabilirde kararması için bir zorunluluk yok. Uyum sağlayamaz ve hayatını kaybeder. Belki de bu durum bizim rengimizi karartmakya değilde, geceleri yaşamaya iter. Veya bugün doğa şartlarına en iyi uyun sağlamış bir hayvan, yarın dünya’ya bir Göktaş’ı çarptığında bir anda en güçsüz hayvan olur ve hayatını kaybeder. (bkz: Dinazorlar ). Teori başlıbaşına hiçbirşeydir. Yanı sizde su an bir teori yazabilirsiniz. Mesela (bkz: Kapı kolları canlıdır ) teorisi. Bu teorinizi, millete gülünç duruma düşmemek icin, hipotezlerle desteklemeniz gerekir. Buna artı olarak kapi kollarının canlı olduğunu matematiksel olarak kanıtlarsanız bu bir kanun olur. Evrim su an bilindiği kadarıyla bir kanun olamaz, söyle bir formül düşünün 2 + 2 = Evrim. Size mantılı geliyor mu. Veya a+b= maymun ise a^2+b^2=insan.