eşcinsel olmayan birinin eşcinselleri savunması

12 entry daha

 • edit: başlık bana kalmış.

  empati yapan, insanları sınıflandırmadan yaşadıkları zorlukları anlayan kişilerin yaptığı eylem.

  beyaz bir insanın siyahi insanlara karşı yapılan ırkçılığa susması, dolgun maaşla çalışan birinin haksız bir şekilde işsiz kalan insanları savunmaması, hristiyanın müslümanı veya bir yahudinin hristiyanı korumaması, insanların sırf hayvan olamadığı için hayvan haklarını savunmaması, rahat bir ülkede yaşayanın gereksiz yere savaşta ölen insanlara üç maymunu oynaması mı doğru olan?

  ''canım kedi değilim şu anlık kusura bakma. bir daha ki reenkarnasyon gerçekleştiğinde omuz omuza haklarımızı ararız, sana işkence edenleri tırmalarız.'' bu mudur yani? bu ne sığ düşünce lan?

  gerçi doğru. bu ülkede bir şeyi savunuyorsan o taraftan olmak zorundasın. sağcıysan solcuyu savunamazsın mesela. toplum buna ters. hemen damgayı yapıştırırlar alnına ve her gördüklerinde papağan gibi tekrarlarlar. dansöz olursun mesela, ikili oynuyor rant peşinde derler, dün böyle diyordu bugün böyle diyor kaypak bu derler, derler anam derler. o yüzden sene 2017'de, millet mars'ta oksijen üretme teknolojisine eriştiği halde biz halen 2+2'den öteye gidemiyoruz. daha bizden olmayanı, sırf bizden olmadığı için savunamıyorken ülkenin refah seviyesinin yükseleceğini uman birisi yoktur umarım.

  o değil de nereden nereye bağladım. daldan dala sıçrıyorum maşallah.
 • eşcinselliğin hastalık mı, dürtü mü yoksa sadece zevk mi olduğunu bilmiyorum. bu hususta çok düşündüm, okudum fakat tamamıyla hiçbirini sindiremedim. yine de bu benim için hiçbir zaman bir eksiklik olmadı. çok yakın bir arkadaşım utanarak ve istersem yüzüne bakmayacağım korkusuyla bana bu yönelimini itiraf ettiğinde kırıldım. nasıl olur da böyle bir tepki vereceğimi düşünürdü, beni hiç mi tanımamıştı?
  tabi bu olayın üstünden yıllar geçti. biz asla yadırgamadık, yapma bunu yahut tedavi ol kendini değiştir demek gibi bir hadsizlikte bulunmadık.
  bildiğim şudur ki eğer bu bir tercihse saygı duyarım, eğer bu bir hastalıksa ateşi çıktığında doktora gidip tedavi olmayı akıl eden insan bu durumda da destek almayı akıl eder ve ben yine saygı duyarım.
  sadece arkadaş boyutundan değil genel olarak kimsenin tercihi beni ilgilendirmez. fakat bulunduğum yerde nasıl ki yaşlı birine bağıran bir terbiyesiz gördüğümde hayırdır diyorsam aynı şekilde bir homoseksüelin haklarını ihlal eden kişiye de tavrımı koyarım.
  insanlara sadece saygı duyulması gereken varlıklar olarak baktığınızda savunduğunuz kişinin cinsel tercihi, dini, kıyafeti, mesleği ve aklınıza gelebilecek her türlü özelliğini kollamak istiyorsunuz.
  başlık eşcinsel olmayan birinin eşcinseli savunması. gel gelelim şortlu kadına şiddet uygulandığında nice kapalılar tepki gösterdi çünkü kıyafet özgürlüğü, dinini yaşamak isteyen alevilere ateistler destek çıktı çünkü din ve vicdan özgürlüğü var. kendisinden olmayanı sevmeyen, saymayan, hor gören sınıflandırıcı ve sınırlandırıcı zihniyete karşı etiket taşımak istemeyen insanlar sayesinde yüzümüz gülebilir ancak. aksi halde hep cinayet, tecavüz, yağma, hakaret haberleriyle dolacak gazetelerimiz.
 • Başına bir iş gelmediği ya da gelmeyeceğini bildiği sürece elini hiçbir konuda taşın altına koymayan insanların anlaması zor olan durumdur. Bunlar, tecavüze uğramış bir kadının yaşadığı zor süreçle ilgili açıklama yapana ' senin de mi başına geldi nereden biliyorsun ehuehu' diyen tiplerdir. Buzullar eriyorsa onları ne ilgilendirir, hayat pahalıysa da onlar hep bir şeyleri 10 liralık aldığından yine ilgilendirmemektedir. Dünya yansa onları yakmadığı sürece dert değildir, diğerleri allahlarından bulmuşlardır. Tuhaftır ki bu tipler, ne kendisine ne de başkasına zararı olmayan iki insanın arasındaki ilişkinin türünü dert edinip bir de başkalarına hedef gösterebilir, üstüne üstlük bu durumla bir derdi olmayanları suçlama hakkını kendinde bulabilir, insan hayret ediyor gerçekten.
 • kadın olmayan birinin kadına şiddete karşı gelmesi veya çocuk olmayan birinin çocuk istismarına karşı gelmesi kadar normal bir şeydir. bir fikri savunmak için o fikre mensup olmanız gerekmez. farklı bakış açılarından bakamayan, empati kuramayan insanlar yapamaz bu dediklerimi.
 • modaya uymuş insandır. medyanın insanlar üzerindeki etkisini gösterir (özellikle batı medyası) . 10 yıl önce eşcinselliğe karşı olanlar bugün en büyük savunucusu olmuş. bugün avrupa'da ensestliğin aslında normal olduğunu yavaş yavaş ima etmeye başladılar. belli ki yakında nekrofili ve zoofili vs gibi tiksinç şeyleri de normalleştirecekler.

  canlıların iki temel görevi vardır: hayatta kalmak ve üremek. eşcinseller de sporla çoğalamayacaklarına göre burada bir anormallik vardır. hastalık, dürtü veya zevk ...
 • homofobik olmayan bir Sosyal hizmet uzmanı ise ve o kişi mesleğini seviyor ise eşcinselleri savunması doğaldır ki savunuculuk sosyal hizmet mesleğinin rollerinden sadece biridir.
 • Herkesin eşit şartlarda yaşamaya hakkı olduğunu bilen kişidir. Siyahi değiliz ama ezilmelerine karşıyız ve savunuyoruz.doğuştan gelen hiçbir durum ayrım unsuru olmamalı.
 • O kişinin özgürlükleri savunduğu anlamına gelen eylemdir.

  Toplumsal hareketler dayanışma ve iletişim gerektirir. Eğer toplumun farklı grupları arasında dayanışma tesis edilemezse, sivil toplum adini verdiğimiz yapılar herhangi bir basari elde edemezler. Bizim gibi örgütlü olma konusunda sıkıntı yasayan ortadoğu toplumlarında devlet mekanizması özgürlükler konusunda adim atmaz. Dahası dayatmacı bir gelenek oluştururlar. Eğer örgütlenmezsek, birilerinin ben yaptım oldu seklindeki tavırlarına boyun eğmek zorunda kalırız. O sebeple medeni toplum olmanın gereklerini yerine getirmeliyiz. Şucu, bucu diye insanları ayırmadan önce kafanızı bir çalıştırın.

  Ne diyordu kemal sunal sendika ve grevlerle ilgili?
  "Şehirde işçiler birleşiy, grev yapiy, hakkını tastamam aliy"

  Doğal içgüdülerinizi ve bencilliginizi yenin. Bir adamın ya da kadının eşcinsel olması sana ne gibi bir zarar verir? Ama onu eşcinsel diye toplumdan dışlamak, seni bölmek için hazırda bekleyen idarecilerin ekmeğine yağ sürer.

  İnsanlar ağaç dediler, gelmedin.
  İnsanlar akm dediler, gelmedin.
  Park elden gidiyor dediler, gelmedin.
  Validebağ korusu yok ediliyor dediler, gelmedin.
  Yırca köyüne gelmedin.
  Hes projelerine engel olmadin.
  Özgürlüklerimiz elden gidiyor dediler, gelmedin.

  Hepsine bir bahanen vardı. Eşcinseller var dedin, pkk'lılar var dedin, beşiktaşlılar var dedin, laikler var dedin, bunlar bizim kalkinmamizi istemiyor dedin. Hiçbirine katılmadın.

  Simdi de kalkmış sana eşcinsellerin haklarını neden savunman gerektiğini anlatmaya çalışıyorum. Neden bir kere de atik davranıp şunları kendi kendine anlamaya çalışmıyorsun?
 • (bkz: hayvan haklarını savununca hayvan olmak )
 • Normal olandır.
  Bakınız bir şeyi ayıplayıp, yaftalamadan önce hep yaptığım ritüelimsi bir şey vardır. Kafamda bir çocuk doğurur, düzgünce yetiştiririm ve aynısını onun yaptığını düşünürüm. Bakın arkadaş değil, kuzen değil, kardeş değil. Evladınızın eşcinsel olduğunu düşünün bir de. Ne yapacaksınız? Evlat bu atsan atılmaz, satsan satılmaz. Hoşunuza gitmeyebilir. İslam dini lanetlemiştir evet. Ama bu modern toplumda birilerine alenen zarar vermeyen herkese saygı duyulmalı ve gerekiyorsa da bu kişileri savunmalı. Benim düşüncelerim de bu şekilde.
 • Savunduğu escinselligin bir seçme hakkı, hayatı özgürce yaşama hakkı kısacasi insan haklarının her şeyden önemli olduğu düşüncesidir. Yıllar önce üniversitedeki görevime yeni başladığım zamanlarda, öğrencilerimle neredeyse aynı yaştayım, içlerinden bir kız ogrencim bana lezbiyen olduğunu ve toplumda çok zorlandığını açıklamıştı. Sadece dinlemiştim ve asla onu diğerlerinden ayırt etmemiştim. Sonrasında arkadaşları arasında bu durum duyuldu ve türkiyenin en köklü üniversitesinde olmamıza rağmen sanki bir skandalmis gibi yankılandı. Ama ne var ki bu insan müsveddeleri, o güzelim kızın geçen seneki cenazesinde maskeli baloyu oynadılar. İşte biz bu kadar iki yüzlü bir milletiz , yaşarken hiçbir insanın hak ve özgürlüklerine saygı duymayız. Öldüğünde kör öldü badem gözlüydü deriz.
 • İnsanlıktan nasibini almış kişidir.
 • eşcinsellerin savunulmasının ya da eleştirilmesinin yersizliğine inanan kişiye anlamsız gelen başlıktır.
  ama diyelim ki bir sebepten savunma alanı doğdu, çocukları savunmak için çocuk olmak mı gerekir? tek kolu olmayan bir adamı savunabilmek için kolumuzu mu keselim? eşcinselleri savunabilmek için kiminle yatmamız gerekiyor?
 • eşcinsel olmadığı halde lgbt haklarını savunan, kürt olmadığı halde kürt haklarını savunan, ermeni olmadığı halde ermenilere yönelik ırkçılığa karşı duran, her türlü totaliter baskı argümanı ve aracına, her türlü lince, her türlü oligarşiye karşı durmayı kendine görev edinmiş şahsımın içinde bulunduğu kümede yer alan gerçek insanlardır.

  edit: geçmişte siyasal islamcıları da savunuyordum gerçekten mağdur oldukları zamanlar ama şimdi şeddeli zalim oldukları için onların karşısındayım.
 • Eşcinsel denmesi bile bireyler üzerinde bir etiketlenme yaratıyor. Nasıl ki karşı cinse ilgi duyan bir birey normal olarak değerlendiriliyorsa hem cinsine ilgi duyan bireyler de bir o kadar normaldir. Ben topluma tek bir zararı dokunmuş hemcinslerinden hoşlanan bir kişi bile görmedim. ancak toplum, yönelimi eş olan olan bireylerE azımsanmayacak kadar zarar vermektedir. Nefreti perçinleyen ayrıştırmalardır. Sonsuz desteklerimle.
 • eşcinsel değilim ama kimin kimi sevdiğinden, kiminle birlikte olacağından bana ne, bize ne, kime ne? bırakın insanlar istediğini, istediği gibi yaşasın. şurda yaşayacağımız en fazla 60 - 70 sene (ortalama). yazık değil mi, birbirimizi üzüyoruz? daha kötüsü işkenceler çektiriyoruz, canından ediyoruz. bırakın doğrusu yanlışı yaşayanın sorunu olsun. dört dörtlük değilseniz ki, hiçbir insan dört dörtlük olamaz, insanları yargılamayın. üzmeyelim birbirimizi. mutlu mesut yaşayalım, sakince ölelim işte. daha ne istiyorsunuz kazık çakamadığınız şu dünyadan?
 • Hayvan da değilim ancak haklarını savunurum. Bu yaşam hakkı, özgürlük, düşünce vb kavram ve durumlara saygıyla alakalı.
 • hayvan olmayan birisinin hayvan haklarını savunması gibi gayet normaldir.hayvan kelimesi hakaret anlamında değildir bu arada,benim için insanlardan daha değerlerdir.
 • özünde ve esasında, savunduğu eşcinseller değil, herhangi bir eşcinsel değil, eşcinsel yönelime'*' sahip kimselerin, bu yönelimlerinden ötürü ayrımcılığa, ötekileştirmeye, aşağılamaya, yaftalamaya ve sair muhtelif haksızlık ve adaletsizliklere uğramadan özgür ve saygın bireyler olarak toplum içinde insan gibi yaşama haklarıdır.

  bunun aksi son derece salakça olurdu zaten, olmaz mıydı? bunun aksinin söz konusu tutum, hal ve hadiseler son derece salakça, tahammül edilemezce can sıkıcı ve hayret verici ölçüde ilkel, geri ve gerici değil mi?

  tabii, bu noktada, akla morgan freeman'ın parodi hesabının "i hate the word homophobia. it's not a phobia. you are not scared. you are an asshole"'*''*''*''*' şeklindeki meşhur tweet'i hatırlanmadan olmaz:
  https://www.snopes.com/tachyon/2013/11/freeman2.jpg
 • Hastalık mı ajsjshshs arkadaş kopartmayın bizi burada.

  Öncelikle empati yapan insanların yapabileceği durumdur.

  Peki o dininiz size insanlara açıkça saldırmayı mı öğütlüyor? internette atıp tutmak kolay, bir eşcinsele "kardeş siz hastasınız" demeyi denesenize bir ajdndndhdjdjd
12 entry daha
/ 2