eşcinsel olmayan birinin eşcinselleri savunması

 • edit: başlık bana kalmış.

  empati yapan, insanları sınıflandırmadan yaşadıkları zorlukları anlayan kişilerin yaptığı eylem.

  beyaz bir insanın siyahi insanlara karşı yapılan ırkçılığa susması, dolgun maaşla çalışan birinin haksız bir şekilde işsiz kalan insanları savunmaması, hristiyanın müslümanı veya bir yahudinin hristiyanı korumaması, insanların sırf hayvan olamadığı için hayvan haklarını savunmaması, rahat bir ülkede yaşayanın gereksiz yere savaşta ölen insanlara üç maymunu oynaması mı doğru olan?

  ''canım kedi değilim şu anlık kusura bakma. bir daha ki reenkarnasyon gerçekleştiğinde omuz omuza haklarımızı ararız, sana işkence edenleri tırmalarız.'' bu mudur yani? bu ne sığ düşünce lan?

  gerçi doğru. bu ülkede bir şeyi savunuyorsan o taraftan olmak zorundasın. sağcıysan solcuyu savunamazsın mesela. toplum buna ters. hemen damgayı yapıştırırlar alnına ve her gördüklerinde papağan gibi tekrarlarlar. dansöz olursun mesela, ikili oynuyor rant peşinde derler, dün böyle diyordu bugün böyle diyor kaypak bu derler, derler anam derler. o yüzden sene 2017'de, millet mars'ta oksijen üretme teknolojisine eriştiği halde biz halen 2+2'den öteye gidemiyoruz. daha bizden olmayanı, sırf bizden olmadığı için savunamıyorken ülkenin refah seviyesinin yükseleceğini uman birisi yoktur umarım.

  o değil de nereden nereye bağladım. daldan dala sıçrıyorum maşallah.
 • homofobik olmayan bir Sosyal hizmet uzmanı ise ve o kişi mesleğini seviyor ise eşcinselleri savunması doğaldır ki savunuculuk sosyal hizmet mesleğinin rollerinden sadece biridir.
 • Herkesin eşit şartlarda yaşamaya hakkı olduğunu bilen kişidir. Siyahi değiliz ama ezilmelerine karşıyız ve savunuyoruz.doğuştan gelen hiçbir durum ayrım unsuru olmamalı.
 • (bkz: hayvan haklarını savununca hayvan olmak )
 • Bir fikri savunmak için ille de o fikri benimsemek yada o olmak gerekmiyor. Eşcinsel değilim ama onların dışlanmasına yada evlilik yapamamasına üzülüyorum. Çünkü bu sadece kişiyi ilgilendiren bir mevzu. Alan razı veren razı ikisi de mutlu, buna kanunlar yada başka insanlar neden engel olsun ki?
 • (bkz: güzel insan olmak)

  aslında çok normal ve olması gereken bir şey. Fakat insanlık olarak öyle bir yere geldik ki böyle normal şeyler aranan niteliklere dönüştü.

  Şahsen eşcinsel değilim, fakat onların dışlanmalarına vs de kesinlikle razı değilim. Hatta bana göre devlet eliyle kendilerine ayrıcalıklar tanınmalıdır diye düşünüyorum. Çünkü bu ülkede hayat bana üç kere zorsa, onlara otuz kere zor oluyor maalesef.

  Açıkçası evlenmelerine neden engel olunduğunu da anlayabilmiş değilim. Evlilik dediğimiz şey, temelinde basit bir sözleşmedir ve bu sözleşme uyarınca devlet, vatandaşlarına bazı haklar bahşeder. İşin kutsiyetini bir kenara koyarsak konu bundan ibarettir.

  O zaman neden bu insanların bu tip sosyal haklardan yararlanmasına engel olunur ki?

  Ama mesela evlat edinmelerine ya da çocuk büyütmelerine karşıyım. Çünkü çocuğun gelişim sürecinde cinsel hassasiyetinin olumsuz etkilenebileceği bir durumda kalacağını düşünüyorum. Konunun uzmanı değilim fakat böyle bir düşüncem var.

  Herkesin daha güzel yaşayabildiği bir ülke olmak temennisiyle..
 • İnsan niye hasta birini hastalığı devam etmesi için savunur ki "abi adam kanser ama böyle çok iyi bence böyle kalsın" demekle aynı.
 • her dinden,ırktan,inanıştan kısacası bireyi kalıba sokmadan onu öyle kabul edip saygı duyan biridir.
 • aslında savunmuyorum, lakin cinsel kimlikleri sebebiyle insanların öldürülmesini de kabul etmiyorum.
 • Hahha size bi tarafımla gülüyorum şuan yok normal olan seyler aranan nitelige donusmus.insanlik tarihi eşcinselligi ne zaman normal karşılamis açıklayın şuanda yasadigimiz yüzyılda yavas yavas bu psikolojik hastalarin sayısının artması sebebiyle bazı devletler evlilik çocuk sahibi olma gibi konularda serbestlik getirmis olsada toplum tarafından kabul görülmemis biseydir.hasta doğmak ile hasta olmak arasında fark vardır.su anda bu görülen vakaların çoğunluğu fiziksel bir rahatsızlık olmamasına rağmen psikolojik Şartlanılmadan kaynaklı olduğu net bir şekilde ortadadır
 • (bkz: eşcinselliği hastalık olarak görmek)

  Grip gibi bişey mi acaba?
 • saygısızlık da bir nevi hastalıktır.
 • eşcinsellik apaçık sapkınlıktan başka birşey değildir. insanoğlu çift olarak yaratılmıştır. Hayvanlarda bile erkek erkeğe yada kadın kadına ilişkiler gibi sapkınlıklar yer almazken insanoğlu sapıklıkta sınırları aşmıştır.ulan hayvanlardan utanın be, illa edep illa edep,sapkınlığa saygı duymuyorum
 • O kişinin özgürlükleri savunduğu anlamına gelen eylemdir.

  Toplumsal hareketler dayanışma ve iletişim gerektirir. Eğer toplumun farklı grupları arasında dayanışma tesis edilemezse, sivil toplum adini verdiğimiz yapılar herhangi bir basari elde edemezler. Bizim gibi örgütlü olma konusunda sıkıntı yasayan ortadoğu toplumlarında devlet mekanizması özgürlükler konusunda adim atmaz. Dahası dayatmacı bir gelenek oluştururlar. Eğer örgütlenmezsek, birilerinin ben yaptım oldu seklindeki tavırlarına boyun eğmek zorunda kalırız. O sebeple medeni toplum olmanın gereklerini yerine getirmeliyiz. Şucu, bucu diye insanları ayırmadan önce kafanızı bir çalıştırın.

  Ne diyordu kemal sunal sendika ve grevlerle ilgili?
  "Şehirde işçiler birleşiy, grev yapiy, hakkını tastamam aliy"

  Doğal içgüdülerinizi ve bencilliginizi yenin. Bir adamın ya da kadının eşcinsel olması sana ne gibi bir zarar verir? Ama onu eşcinsel diye toplumdan dışlamak, seni bölmek için hazırda bekleyen idarecilerin ekmeğine yağ sürer.

  İnsanlar ağaç dediler, gelmedin.
  İnsanlar akm dediler, gelmedin.
  Park elden gidiyor dediler, gelmedin.
  Validebağ korusu yok ediliyor dediler, gelmedin.
  Yırca köyüne gelmedin.
  Hes projelerine engel olmadin.
  Özgürlüklerimiz elden gidiyor dediler, gelmedin.

  Hepsine bir bahanen vardı. Eşcinseller var dedin, pkk'lılar var dedin, beşiktaşlılar var dedin, laikler var dedin, bunlar bizim kalkinmamizi istemiyor dedin. Hiçbirine katılmadın.

  Simdi de kalkmış sana eşcinsellerin haklarını neden savunman gerektiğini anlatmaya çalışıyorum. Neden bir kere de atik davranıp şunları kendi kendine anlamaya çalışmıyorsun?
 • gayet normal olan olaydır. Bencil olmayan bir insandır okişide.
 • Burada sözlükten gerçekten saygı duyduğum birini üzen cumlelerim vardı. Yanlış düşündüğüm veya yanlış yazdığım konularıni haftalarca tartisiriz önemsiz, ama onu daha çok üzmek istemediğim için entry değişti.
 • eşcinselliğin hastalık mı, dürtü mü yoksa sadece zevk mi olduğunu bilmiyorum. bu hususta çok düşündüm, okudum fakat tamamıyla hiçbirini sindiremedim. yine de bu benim için hiçbir zaman bir eksiklik olmadı. çok yakın bir arkadaşım utanarak ve istersem yüzüne bakmayacağım korkusuyla bana bu yönelimini itiraf ettiğinde kırıldım. nasıl olur da böyle bir tepki vereceğimi düşünürdü, beni hiç mi tanımamıştı?
  tabi bu olayın üstünden yıllar geçti. biz asla yadırgamadık, yapma bunu yahut tedavi ol kendini değiştir demek gibi bir hadsizlikte bulunmadık.
  bildiğim şudur ki eğer bu bir tercihse saygı duyarım, eğer bu bir hastalıksa ateşi çıktığında doktora gidip tedavi olmayı akıl eden insan bu durumda da destek almayı akıl eder ve ben yine saygı duyarım.
  sadece arkadaş boyutundan değil genel olarak kimsenin tercihi beni ilgilendirmez. fakat bulunduğum yerde nasıl ki yaşlı birine bağıran bir terbiyesiz gördüğümde hayırdır diyorsam aynı şekilde bir homoseksüelin haklarını ihlal eden kişiye de tavrımı koyarım.
  insanlara sadece saygı duyulması gereken varlıklar olarak baktığınızda savunduğunuz kişinin cinsel tercihi, dini, kıyafeti, mesleği ve aklınıza gelebilecek her türlü özelliğini kollamak istiyorsunuz.
  başlık eşcinsel olmayan birinin eşcinseli savunması. gel gelelim şortlu kadına şiddet uygulandığında nice kapalılar tepki gösterdi çünkü kıyafet özgürlüğü, dinini yaşamak isteyen alevilere ateistler destek çıktı çünkü din ve vicdan özgürlüğü var. kendisinden olmayanı sevmeyen, saymayan, hor gören sınıflandırıcı ve sınırlandırıcı zihniyete karşı etiket taşımak istemeyen insanlar sayesinde yüzümüz gülebilir ancak. aksi halde hep cinayet, tecavüz, yağma, hakaret haberleriyle dolacak gazetelerimiz.
 • modaya uymuş insandır. medyanın insanlar üzerindeki etkisini gösterir (özellikle batı medyası) . 10 yıl önce eşcinselliğe karşı olanlar bugün en büyük savunucusu olmuş. bugün avrupa'da ensestliğin aslında normal olduğunu yavaş yavaş ima etmeye başladılar. belli ki yakında nekrofili ve zoofili vs gibi tiksinç şeyleri de normalleştirecekler.

  canlıların iki temel görevi vardır: hayatta kalmak ve üremek. eşcinseller de sporla çoğalamayacaklarına göre burada bir anormallik vardır. hastalık, dürtü veya zevk ...
 • Hayvan olmayanların, hayvan haklarını savunması kadar doğaldır. Yukarıdaki yorumlar yüzünden olayı biraz basite indirgeyerek tanımladım. Zaten anlayan da anlamıştır. Eşcinsellerin de her insan gibi sevme, sevilme ve ilişki kurma hakkı var.
 • eğer bu olayın baş karakteri olan savunan kişi islam dini mensubuysa; savunulan kişi bu hastalığa doğuştan sahip değilse, yanlış bir şeydir.

  saygı duymak ile savunmak arasındaki farkı iyi anlamak lazım.

  (bkz: dinin gerekleri)
  (bkz: çağdaş olayım derken dinden çıkmak)
  (bkz: özgürlük bu değil)

  tabi dininiz islam ise geçerli. değilse istediğinizi yapabilirsiniz. savunun, birlik olun, hatta onlardan biri olun. saygı duyarım.
/ 2 »