ekşi sözlük

116 entry daha

 • Tahminimce yaklaşık 4 ay sonra yazar olacağım sözlüktür.
 • türkiye'nin ilk gerçek özgür düşünce platformudur. binlerce insanı iş, eş, aş sahibi yapmıştır, kendisini yalnız hisseden birçok insana aslında yalnız olmadığını ve kendisi gibi birçok insanın aynı sorunlarla uğraştığını ve bu sorunları oydaşarak çözebileceklerini göstermiş , çeşitli kampanyalarla kamuoyu oluşmasını sağlamıştır. halihazırda da yurt gündemini takip etmek için iyi bir kaynaktır. son yıllarda kalitesinin bozulduğu doğrudur, daha fazla trafik ve para girişi sağlamak adına yazar kalitesinden ciddi ödünler verilmiştir, içerik ve üretilen bilginin kalitesi nicelikle birlikte artmamıştır.

  aynı zamanda çeşitli ajansların içine nüfuz ederek reklam kampanyası oluşturmasına alet olmuştur. sadece aktroll değil, sözümona muhalif geçinen ama aslında malum zihniyetin daha eğitimli ve modern görünüşlü varyantlarının militanlarının da yine toplu linç girişimlerine de sahne olmuştur. bütün bunlar olmuştur, fakat yine de bir efsane olduğu gerçeğini değiştirmiyor. 17 ağustos depremine de, 17 mayıs'taki futbol alanındaki tek avrupa zaferimize de, ülkenin kaderinin çizildiği 3 kasım seçimlerine de, ve burada adını sayamayacağım binlerce tarihi olaya tanıklık etmiştir, o dönemlerin tanıklarının daha ilk anda yaptıkları yorumlarını içinde barındırıyor. keza hakkında pek bir fikrim olmadığı, master'a kabul edildiğim 'supply chain management' bölümü hakkında ilk bilgiyi edindiğim yerdi.

  elbette ki blog sözlük üyesiyim, burada yazmaktan mutluluk duyuyorum, üstte yazdıklarımı da kesinlikle ekşi sözlüğün reklamını yapmak veya üye toplamak amacıyla yazmadım, zaten halihazırda ekşi sözlükle hiçbir organik bağım yok. ama şu çok net ki ekşi sözlük olmasaydı inci sözlük de olmazdı, burası da olmazdı, format da olmazdı, biz de olmazdık.

  girilen entrylerin çoğunda bir türlü yazar olamadıklarından şikayet ederek geçici olarak burada takılacaklarını söylemişler. arkadaşlar, tabii ki burada yazdığınız gibi yazarsanız yıllarca yazar olamazsınız. formata uygun, tanım içeren, sözlüğün ilk zamanlarındaki tarzda entry girerseniz birkaç ay içinde yazar olabilirsiniz, eğer istediğiniz buysa. ama burada her ne kadar çok daha azsak da ve dışarıya etkimiz 0'a yakın da olsa birebir ilişkiler kurabiliyoruz, birbirimizi gıyaben ya da şahsen tanıdığımız için de seviyeyi düşürmüyoruz. ekşi'de ise mesaj kutunuz bir anda onlarca küfür ve had bildirmeyle doluyor, sinirinizi yıprattığınızla kalıyorsunuz.

  edit: birtakım kimseler buranın ekşi ve inci sözlüğün yan sanayisi olduğunu söylemiş. başlığın ilk entry'sinde sezer'in kendisi bu sözlüğün ve diğer bütün sözlüklerin klonu olarak belirtmiş ekşiyi yani böyle bir tartışma yok. içerik kalitesi ile ilgili eleştiri kısmen doğrudur, buradaki dostlarımızın birçoğu 18 yaş civarında insanlar. geneli basit, popüler gündelik konular hakkındaki birkaç kelimelik fikir beyanından ibaret yazılanlar. bu eleştirinin yerini bulması için yazarlar münferit olarak kaliteli içerikler üreterek bilgilerini paylaşırlarsa ortalama kalite de yükselmiş olur, safi boklayarak değil.
 • Sanırım geçtiğimiz aylarda açılmış vasat sözlük.

  Tokyo'da çin dilinde kodlama yaparak hayatını idame ettiren bir yazar olarak sıkıldım artık.

  Arkadaş şu sözlükspot klonlarıda bir bıkmadı yeter artık ya, 4 senedir buradayız ekşi sözlük nereden çıktı? Kimmiş bunu açan? Yazan eden var mı?
 • Buraya kaydoldum moderatorler ilgili ekside muhattap olmuyor çaylak sistemi olmaması çok büyük avantaj ama format ekşiden araklama gibi. Inci sözlüğün biraz daha farklı bir formatı var Burada kullanilan tabirlerden tutun da açılan başlık benzerliklerine kadar baya bir taklit sayabilirim. Basliklara yazan da çok az ve her ne kadar ekşiyi sevmesemde kalite olarak geride.Cem uzanın reklamları gibi sürekli ekşi sözlüğü kotulemekten her yerde karşılastirmaktan ne fayda sağlar bu forum. Beko, arçelik ülker bifa gibi ekşi sözlükte bitmek bilmeyen caylaklarin gazını almak icin ekşinin kurduğu yan sanayi ekşi olduğunu düşünmeye başladım.
 • ekşi sözlüğü iki döneme ayıracak olursak;
  1. ssg dönemi (yükseliş)
  2. ssg'nin sözlüğü kanzuk dayıya teslim etmesi (büyük sızış)

  kanzuk dayının sözlüğe yenilik diye dinamikleriyle oynayarak resmen ticarethaneye dökmesi yeter de artar bile. tanıdığı birkaç yazar dışında tanıyıp mesaj atmadığı yazarların kaliteli yazılarından telif ödemeden para kazanması (bkz: ekşi şeyler), (kendisi de avukat) ne derece hukuki ve etik kendisi ne diyor bilmiyorum. bilmiyoruz aslında çünkü dürüm yemekle meşgul. "sözlük inciye benzeyecek" diye çaylak alımlarında erkek çaylakların direkt reddedilip yazarlığa alınmaması zaten başlı başına bir haksızlık. lakin çaylakların bu konuda yazabileceği başlık açabileceği kendilerini gösterebileceği bir platform da yok öyle.

  hele ki kendi hakkında eleştiriyi hiç kaldıramayan dayımız kafasına göre (gerçekten kafasına göre) yazar alıp, atayıp, uçurması ekşiyi bildiğin bizim ülkeye çevirdi. ortamlarda "yok düşünce özgülüğü yok hukuk..." hatta "çok muhalifiz sosyalistiz ooh süper sosyalistiz..." diyerek sözlüğe kapitalizmi getirmiştir. evet.

  velhasıl ekşinin bu hali bildiğin "the wolf of wall street" i canlandırıyor gözümde. leo nun yanında duran klasik korku filmlerinde ilk ölen karakter tiplemesi arkadaşı nasıl her şeyin içine ediyorsa, kanzuk dayımız da ssg nin yaptığı güzelim kutsal bilgi kaynağını nasıl hacet yerine çeviriyor aklım almıyor. utanmasa siteye her girenden 1 lira alacak. kolonya peçete falan da vermez öyle yani.

  bu arada arkadaşlar ben dahi anlamındaki d'eyi ayırmayı unutmuşum, siz anlarsınız artık :)
 • Kutsal bilgi kaynağıyken her geçen gün kıraathane ortamına benzemiştir. Blog sözlüğün aksine orada yazarların üzerinde ciddi bir ego problemi olduğunu sanıyorum. Ülkenin bölünmüşlüğünü orada çok rahat gözlemleyebilirsiniz herkes fikrini beyan etmeden önce not şeklinde kimliğini açıklama ve kanıtlama ihtiyacı hissediyor ve bu cidden rahatsız edici bir durum.
  Ayrıca cinsiyetçi başlıklar da rahatsız edici boyuta ulaşmış. Kafadaki belli kalıplar ile herkes birbirine sallıyor oysa kimse kimseden farklı değil.
 • yıllar sonra giriş yapayım dedim, sevmedim valla. herkesin bir sürü feyk yazarlığı var, kimin ne yazdığı belli değil. lakin tabi halen en güçlü gündem yaratan site. orası ayrı bir konu, satacaktım vazgeçtim, yedekte dursun öyle.
 • bana zarar veren bir bağımlılık.
  çok zarar gördüm burada.
 • 493 entry ile hâlâ çaylak olduğum sözlüktür. Cehaletin, seviyesizliğin üst düzeyde olduğu bir platformdur. 5 yıldır çaylak olanlar da vardır bu mekanda.
  Şimdilerde ise yeni maceralara yelken açtım. Buralardayım.
 • İnsanın tamamıyla sabrını sınayan, adeta çaylakları yazar yapmamak için ant içmiş bir sözlük. Farklı düşüncelerin ve etkileşimin yüksek olması harici pek bir albenisi yok. Ben burayı daha çok beğendim :))
 • 6.1.2018 tarihiyle kendisine ulaşılamayan sözlüktür. Benim için çoğu zaman bir app'in çöküp çökmediğini sorgulayacağım mecraydı. Şimdi bu durumu nasıl sorgularım kafam karışık.
 • Daha önce rakibi olan inci için de söyledim, bir kez daha tekrarlıyorum;

  Hayatta hiçbir b*k olamamış insanların, saygı gördüğü internet sitesidir.
 • günümün yaklaşık olarak 1 saatini geçirdiğim sosyal platform.
 • istisnasız her gün türk kadınlarının yerin dibine sokulduğu ortama dönüştü. bu yüzden yazmak eskisi kadar keyif vermiyor.

  - türk kadınlarının blablablası
  - kısa boylu kadınlara tavsiyeler
  - türk kadınlarının şöyle böyle olması
  - zıttirik diyen beyaz tenli kırmızı rujlu türk kadını
  - falan filan yapan türk kadını

  kutsal bilgi kaynağı denen mecra cayır cayır otuzbirci kaynağı oldu. yazık lan.
 • için de çok kaliteli yararlı konuların da bulunduğu ama bir o kadar da akla zarar konuların daha doğrusu entrylerin olduğu sözlük şeysi severim ben ekşi ama çok da şey yapmamak lazım.bu arada ekşiden blogsözlüğe gelen tayfanın içerisinde ben de varım
 • yüzde 80'i boş adam.'*'
 • üyelik için yıllarca bekleyenlerin olduğu rivayeti dolaşır ortalıkta. essah mı yalan mı bilemiyorum.
 • son olaylardan dolayı Yeni sözlük arayışı içinde olan yazarlara ev sahipliği yapıyor. hesabım olsa hemen davet kodumu paylaşır. Oradaki yazarları buraya transfer ederdim.'*'
 • genel olarak islam düşmanı şeytan dostu bir kavmin yuvalandığı alan , işimiz şeytanla savaşmak
 • ekşi sözlük kim? blog sözlük yazarı mı?'*'
116 entry daha
/ 2