eğitim sistemi

16 entry daha

 • kesinlikle türk eğitim sisteminin bütün başımızda mevcut bulunan problemlerin en önemli kaynağı olduğu kanısındayım. Bu eğitim sistemi kaht-ı rical sorununa yol açmış ve şimdi içinde bulunduğumuz "yönetilememe" sorunu doğmuştur.
  Bununla ilgili bir kaç satır karalamıştım, buradan okuyabilirsiniz.
 • "eğitim sistemimizde iki şey eksik biri eğitim diğeri sistem"
 • bildiklerim doğrultusunda bugüne kadar eleştirdiğim, birçok eksiğini gördüğüm ama benim tek başıma düzeltmeye yetkimin olmadığı durum. ayrıca üniversite hocamdan duyduğum bir cümle: ders olmadığı zaman, hoca gelmediği zaman, tatil olduğu zaman sevinen öğretmenler yetişiyor, öğrencileri siz düşünün.
 • Günümüz içinde herhalde durumu en iyi bu cümle ile özetlenir; ''bugün talebelik artık ilim yolculuğu değil, diploma avcılığıdır.''
 • ne kadar kötü olduğunu ve pratiği asla göz önünde bulundurmayan, teori odaklı bir eğitim sistemimiz olduğunu şöyle anlatayım : 280 sayfalık ödev verildi ve onu 3 hafta içinde teslim etmemiz gerektiği söylendi ve ödevin son düzenlemelerini yapıyorum şu an... umarım anlamışsınızdır..
 • yeteri kadar önem verilmeyen aslında ülke refahı ve geleceği için çok önemli olan bir sistemdir.
 • Çok kısa tanımlamak gerekirse;
  Okul öncesi, ilk öğretim, orta öğretim, mesleki ve teknik öğretim, din öğretimi ve yüksek öğretim olarak kollara ayrılan, bu kolların her birinin kendine özel program geliştirme, öğrenci işleri, donatım, yatırım, planlama, personel gibi alt birimlerinin olduğu, tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de eğitim bakanlığı tarafından şekillendirilen ve domine edilen, kişilerin ilgi ve istidatlarına, piyasanın ihtiyaçlarına göre bireylere Bilgi, beceri ve yetkinlik kazandırılması amaçlanan süreçlerin planlı olarak yürütülmesidir.
  Bir öğretmen, mühendis, eğitim yöneticisi ve teknokrat olarak söyleyebilirim ki; eğitim planlaması, yönetmesi, uygulaması oldukça zor bir iştir. Bu işi her kademesinde “hakkıyla” yapmak çok ciddi özveri gerektirir. Genç arkadaşlara tavsiyem bu işi özveriyle yapamayacaklarsa, eğitim sisteminin içinde öğrenen olarak kalsınlar olacaktır.
 • - herkesi birbirinin kopyası yapmaya çalışmayan,
  - çocukları yarış atı gibi hissettirmeyen,
  - farklı olanın içerisindeki cevheri bulmasına yardım eden ve ona da en az diğerleri kadar değer veren,
  - herkese aynı şeyi verip geçmek yerine vereceği şeyi bireye fayda sağlayacak şekilde veren, gerekirse o kişiye uyarlayan ve bu şekilde herkesin eşit olmasını sağlamaya çalışan,
  - şu yılda şu savaş oldu bu yılda bu oldu, şuradaki göller şunlar, şuradaki dağın adı şu, x kere y z yapar şeklinde tamamen ezbere dayanan bilgiler yerine uygulamaya dayanan, neyi neden öğrettiğini açıklayan, doğayı, bitkileri, çiçekleri, ağaçları, hayvanları ve tüm canlıları uygulamalı olarak tanıtan bir sistem hayalimdeki eğitim sistemidir.
16 entry daha