edebiyat blogları

 • kitaplar hakkında yorum paylaşan bloglardır.

  karşılaştığınız her 10 edebiyat blogundan 9'u kitap yorumlamayı beğendim/beğenmedim, akıcıydı, sıkılmadım, çok baydım, devam edemedim ekseninde sürdürür. merak ediyorum, bu kadar çabanın, bu kadar içeriğin bomboş olması sizi de rahatsız etmiyor mu?

  belli ki kitap okumayı ve yazı üretmeyi çok seven bir kitle var. normalde bu harika bir şey. patır patır okuyup yazıyorlar, ne güzel, rüya gibi. ama ne ellerindeki kitapların edebi değeri var (hadi edebi değer konusu tartışılır. dışarıda young adult ya da tarihi aşk romanları ya da romans seven ciddi bir kitle var ve bu da onların kurgu tercihleri. olabilir. onu yermek bana kalmamış), ne de yazdıkları yazılar okuyana bir şey katıyor. bir kitabı analiz etmeyi bilmiyorlar açıkçası, dürüst olalım. yazmış olmak için, yazmayı sevdikleri için yazıyorlar. yazmak istiyorum ama bir malzeme lazım, ne olsun ne olsun, bari kitap yorumlayayım diyerek oturuyorlar klavyelerinin başına. açıp o kitabın gelişim sürecini, yazarını araştırmak yok. yazıldığı coğrafyanın ve dönemin özelliklerini incelemek yok. atıf yaptığı varsa tarihi, sosyolojik, psikolojik fenomenleri incelemek yok. varsa hakkında yazılmış makaleleri okumak yok. beğendim diyor, çok sıkıldım diyor, sonu güzeldi diyor, tamam. e boşa gitti okurken harcadığın 25 saatin? hiç anlamadın ki sen o kitabı.

  güzel seçimler yapıp tırt yorumlara geçiştirenler var bir de. dostoyevski'nin akıcı olduğuna kanaat getirmek sana kalmadı. aç biraz araştır, neden o kitabın bugünlere kadar geldiğine kafa patlat bir zahmet. yok. akıcıydı, güzeldi, sıkıldım, sonunu getiremedim. o kadar. en şaşırdığım şey de bu tip boş beleş yazıların altına onlarca yorum gelmesi. bir dakika, nasıl yani?

  bu tip yorumlar paylaşan blogların edebiyat blogu diye anılmasını son derece rahatsız edici buluyorum. kitlenin kalitesini düşüren bir durum.

  yazma eyleminin kendisini çok sevip içerik üretme heyecanıyla tutuşan hevesli arkadaşlar, size sesleniyorum. çok daha iyisini yapabilirsiniz arkadaşlar. gerçekten madem okumayı da yazmayı da seviyorsunuz, derinlere inmekten korkmayın. daha iddialı yorumlar yazın artık lütfen. beğenip beğenmediğinizle ilgilenmiyorum. bir kitabı okuduktan sonra yorumları google'larken x beğenmiş mi acaba diye merak etmiyorum. lütfen kitleye faydası olabileceğini düşünmediğiniz şeyleri edebiyat başlığıyla sürmeyin piyasaya.

  edebiyat sıkıcı değil, aksine eşeledikçe daha keyifli hale gelen bir alan. lütfen eşelemekten çekinmeyin. başlangıç noktası bulmakta zorlanıyorsanız bana ulaşın. olur öyle, bazen bir alana giriş yapmak istersiniz ama nereden başlayacağınızı bilmezsiniz. yazın bana size rehber olmaya çalışayım. vampirli kitap okuyup çok beğendim düzeyinde yorumlar paylaşarak daha ne kadar sürdürebilirsiniz ki zaten bu işi?

  eğlencesine yapıyorum diyor olabilirsiniz. e edebiyat zaten eğlencelidir, derinleştikçe daha çok eğleneceksiniz. yüzeyde oyalanmak, saatlerce okuduğunuz kitaplardan hiçbir şey anlamayıp raflara kaldırmak niye?
 • çok haklı bir şeyden bahsetmiş. o yazıları yazan benim ayrıca. bundan sonra bunlara dikkat edip yazacağım.