e-devlet

  • postaneden şifresi alınır, bireyin internet üzerinden, dosya takip işlemleri, sigorta ödemesi vs. gibi konularda kullanım sağlar.
  • resmi geçerliliği ile kullanabileceğiniz çoğu belgeye kaydet, yazdır şeklinde ulaşabileceğiniz sistem. ama öncesinden e-devlet şifresi almanız gerekiyor unutmazsanız o şifre 3tl idi en son ben aldığımda. bir kez şifremi unuttum fakat para ödemeden (tabi o zaman babanın çetelesini filan istiyorlar) yeni şifre alabildim. özellikle öğrenci işleri soygunundan ve sırasından kurtulup çok kez öğrenci belgesi aldığım olmuştur. ayrıca askerlik durum belgesi almak istiyorsanız askeriyeye diplomanın noter onaylı fotokopisini götürmeniz ve hem noterde hem askeriyede sıra beklemeniz gerekiyor (onu da noter 30tl gibi bir miktara hallediyor tanesini) ama buradan askeriyeye gitmeden belgeyi çıkarabiliyorsunuz.
  • Devletin insanlara guvenmeyip birag mk sen yine gidip 1234 yapacan diyerekten parayla sattigi sifredir.
    Seri sekilde sabika kaydi aldirir.
  • Sadece sürücü kursuna verilmek üzere istenen sabıka kaydını almama yardımcı olan, bütün devlet üniversiteleri elektronik kayıt yapabilir yazısıyla Mutlu olduğum fakat ilerideki adımında yerleştiğiniz bölüm elektronik kayıt kabul etmemektedir diyerek beni hüzne sevk eden, heveslendirip de kursakta bırakan sistem.
  • Üniversite e kayıt için gerekli olan şifresini cuma günü sistemin yok denecek kadar yavaş olması yüzünden ancak bugün alabildiğim, şimdi hemen kaydımı hallederim diye düşünürken; üniversite e kayıt yaparken e posta eklenmesini isteyen lakin "Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı." yazısını sürekli karşıma getiren ve e posta ekleyemememe neden olan bir sistemdir.

    Edit:evde wifidan sonra internet kafedeki iki farklı bilgisayardan ve tekrar evde wifidan denedikten sonra üniversiteme kaydoldum saat üç civarında.bu gurur bunu başarmaya çalışan herkesin.