dünyayı değiştiren en etkin 100 kişi

 • diğer adı : dünya tarihine yön veren en etkin 100 kişi
  yazar : micheal h. hart
  tür : felsefe - kişisel - psikoloji - kişisel gelişim
  konusu : micheal h. hart'ın kendince en etkili bulduğu kişilerin etki derecesine göre listesini yapmıştır. eleştirmenler tarafından hala daha tartışılmaktadır. ilk baskısı 1978 yılında yayımlanmıştır.
  bilgi : yeni baskısı yapılmaya başlandı. çoğu rafta görebileceğiniz bir kitap.
  fiyatı : ortalama 40tl

  bu kitabı ilk önce tedx konuşmacısı emin çapa'dan* duydum. daha sonra araştırmaya başladım ve araştırmalarım sırasında kitaptan gerçekten etkilendim diyebilirim. bu tarz bir kitabı uzun zamandır aradığımı fark ettim. benim gibi arayanlara da yardımcı olmak istedim. dr.com.tr üzerinden %50 indirimle siparişimi verdim. eğer sizde düşünürseniz acele edin derim. neden olduğunu bilmiyorum ama özellikle kitabın ilk 3 sırası beni çok meraklandırdı.

  1) hz. muhammed (s.a.v.)
  2) isaac newton
  3) hz. isa

  bilgi : isaac asimov derki; "bilim dünyasında kimin 2 numaralı bilim adamı olduğunu sorarsanız, bunun cevabı yoktur ve çok tartışılır. ama kimin 1 numaralı bilim adamı olduğunu soruyorsanız soru gayet nettir, cevabı da nettir. tartışmasız dünyanın 1 numaralı bilim adamı isaac newton'dur."

  ilginizi çekebilecek diğer sıralar :
  29) cengiz han
  39) adolf hitler

  edit : imla
  edit 2 : ekleme
 • Nikola tesla, elon musk mark zuckerberg diye de devam edilebilir listedir :D
 • 18. yüzyılda afrikadan daha fazla adam getirelim bedavaya çalıştıralım diyip kölelik kavramını afrikaya halkına iliklerine kadar yaşatan insan evladı.
  sonuçta nemi oldu. sömürgeci, köleliği yasallaştıran ülkeler ucuz iş gücüyle sanayisini, tarımını kısaca ekonomisini geliştirdi dünyaya hükmetti ve hükmetmeye devam ediyorlar.
 • bu kitabın ünlenmesini sağlayan emin çapa'nın türk hamamlarında suyun kaldırma kuvveti neden yok isimli konferansını kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.
 • bence bunlardan birisi (bkz: anthony robbins) tir.