dünyanın evrende bir kum tanesi kadar küçük olması

 • 12.700 km çapı, 510.072.000 kilometre kare alanıyla bize devasa gelen dünyamızın gözlemlenebilir evreni düşündüğümüzde ne kadar da az yer kağladığını anlatan başlık
 • hz allah cc ( celle celalühü )'ün büyüklüğünün ispatıdır.
  edit: imla hatası varmış, cnturuncu sağolsun varolsun.
  edit 2: imla gibi bişey.
 • hatalı tespittir.
  dünyanın hacmi yanında kum tanesinin hacmine X diyelim.
  evrenin hacmi yanında dünyanın hacmi x'den milyonlarca belki trilyonlarca kat daha azdır.
  buda bilinen evren,

  evrenin ışığı bize hiç ulaşmayacak, asla bilgi sahibi olamayacağımız bir kısmıda var. bu kısım o kadar hızlı genişliyorki, genişleme hızı ışık hızından daha yüksek. bu yüzden ışığının bize ulaşma şansı yok. bu görünmez evrenin boyutu görünür evrenden kaç kat büyük hesap bile edilemiyor.
 • Dünyanın evrende ne kadar az bir yer kapladığını anlatmak için yapılan benzetmedir. Dünyadaki kum tanelerinin hepsini sayamayacağınız ve evrenin boyutunu tam olarak bilemeyeceğiniz için doğru yada yanlış olduğunu kanıtlayamayız.

  Ayrıca evrenin genişlemesini, bir hız ile kıyaslamak hatalıdır. Evren her yönden genişlemektedir tıpkı bir balonun şişmesi gibi. Hız ise bir objenin birim zamanda yaptığı yöneyli yer değiştirme miktarına verilen isimdir. Dolayısıyla evrenin genişlemesini, ışık hızıyla kıyaslamak; suyun sıcaklığını kg cinsinden ifade etmeye çalışmaktır.

  Ayrıca 2; Evrenin genişlemesinden dolayı ışığın bize ulaşamama sebebi, sadece ışığın bu yolu yeterli sürede kat edemiyor olmasından kaynaklanmayabilir. evren genişlerken, ışığın kırmızıya kayma eğilminde olduğu unutulmamalıdır (bkz: doppler etkisi)
 • (bkz: teşbihte hata olmaz)

  evrenin akla durgunluk veren büyüklüğünü anlatan videoyu destekleyici bir teşbihtir.

  video ise şaşkınlık ve ürkme ile karışık tuhaf bir haz veriyor.
 • (bkz: insanın kendini çok değerli bir varlık olarak görmesi)
 • Evrende dünya konumu dünyada insan konumu
  Ama insana sorsan kendisinden büyük kimse yok
 • (bkz: kafa ütüleyen bilimtapar zırvaları)