doğu ekspresi

4 entry daha

 • 3 gün önce yolculuk yaptığım ankara-kars arası sefer yapan trendir. Tren yolculuğu yapmanın bu kadar keyifli olduğunu bilmiyordum. Bembeyaz yollar arasından geçen trenden etrafı izlemek her durakta insanların telaşesini görmek çok güzel bir deneyimdi. Bazen yola bağlanınca arabadan el sallayan insanlar bazense yoldan ayrı doğa ve beyaz ile iç içe bir yolculuk. Vagonda edilen samimi sıcak sohbet, yan vagondaki insanlarla tanışıp konuşmak... Çok şey ifade ediyormuş meğer doğu ekspresi.
 • bu aralar suyu fazlaca çıkan, çoğu kişinin instagramlık fotoğraf için yaptığını düşündüğüm olay ya da ankara-kars arası ekspres.
 • yeni moda. bundan 5 ay önce kars’a trenle gidiyorum dediğinizde sen manyak mısaaaaan uçakla giiit diyen güruh şimdi instagram uğruna trenlere biniyor. eyyyy sosyal medya bağımlılığı sen nelere kadirsin.
 • üniversite yıllarımda sıklıkla kullandığım tren seferidir.

  tren garında sabahlamak, yol boyu farklı hayatlara tanıklık etmek ve roman kahramanlarına komşu olmak, birçok yazarın yol notlarında anlattığı insanları bulmaya çalışmak... ve elbette hayatın gerçek yüzüne tanıklık etmek imkanı buluyorsunuz: kendi vatanlardan iş uğruna kopmuş insanların yer yer tekinsiz, yer yer masum bakışları.. tüm evini bir çuvala sığdırmış, sığınacak yeni bir yurt arayan anadolu köylüsü.. tren bağımlısı evsizler vb.

  aslında bir çok şey ifade ediyordu benim için doğu ekspresi fakat bir şey moda olmayagörsün.. sevemiyorum sevgili sözlük sakini moda olan şeyleri: çünkü kirleniyormuş gibi hissediyorum bütün bu güzellikler bir instagram fotoğrafı için. yanlış düşünüyor olabilirim ve bu bir psikolojik rahatsızlık da olabilir; moda olan şeylerden uzaklaşmak.
 • kışın sırf manzarası için özel olarak birgün yapmayı istediğim sefer.
 • yapmayı çok istediğim, ama sırf instagram'a fotoğraf atayım diye giden kitle yüzünden asla bilet bulamadığım tren.

  size bu kitleyi en güzel şu şekilde açıklayabilirim, geçen doğu ekspresi'nden atılan bir fotoğrafın altında ciddi ciddi "led ışıkları trende veriyorlar mı?" yorumunu gördüm. zira ilgili profil sadece doğu ekspresi fotoğrafları paylaşan bir hesaptı ve camına asılı led ışıkları olmayan tek bir fotoğraf bile yoktu.
  tüplü ocak, çaydanlık, tava götürüp sırf instagram'a atmak için trende mükellef kahvaltı sofrası hazırlayanlar gördüm.

  insanların eğlenmesine tabi ki karşı değilim de bundan gerçekten zevk alıyorlar mı şüpheliyim.
 • link bulamadım ama bir tweet vardı ben eğlendim siz de eğlenin: ''arkadaşlar siz kazım karabekir misiniz neden trenle kars'a gidip geliyorsunuz?''
  tanım: gidip özellikle sosyal medyada trende yediği yemeği vb paylaşanların linç yediği seyahat aracı.
4 entry daha