dgs 2017

 • 2 yıl meslek yüksek okulu okuyup 4 yıllığa geçiş yapmak isteyen öğrencilerin girdiği sınav.
  dikey geçiş sınavı olarak adlandırılıyor.
  toplam 20-25 adet konudan sorumlusunuz ama onlar mantık sormayı tercih ediyor. türkçe sorusunun içinde matematiksel işlem yapmanızı sağlıyorlar.
  öyle üslü sayılar, karekök, bölme bölünebilme falan yok, varsa da nadir. iyi yönden bakarsak havuz sorusu yoktu. ama manavcı amca, pazarcı teyze, misketler, bilyeler baya fena -girdi- sınavdı.
  seveyim böyle sınavı ya :)

  edit : 23 temmuz Pazar günü bende o sınavdaydım. son hafta her gece 2 enerji, 2 kahve, 1 elma formülünü kullanarak ayakta kaldım. sınava 48 saat uykusuz girdim. ki ben hayatında üniversite sınavı bile olsa çalışmamış birisiyim. zaten konuları yetiştirememişim üstüne zaten 1 sene uzatmışım korkusu var... sınava girip soruları gördüğümde sınıfta gülmemek için kendimi zor tuttum diyebilirim. (bkz: sinirden gülmek)
 • ben dgs 2016 sınavına girdim. deneme sınavlarında matematik full yapan biri olarak yine matematik full yaptım fakat zaman kullanma sıkıntım olduğu için başka hiç bir soruya bakamadan sınavdan 35dk kala çıktım :( sonra pişman oldum ama yapacak bir şey yoktu..
  zaten okul kontenjanları şaka gibi 3 5 kişi alıyorlar.
  puanlar da yüksek..
  bir dgs yerine 3 üniversite sınavına girmeyi tercih ederim.