depremin bize öğrettikleri

  • Fakirseniz ölürsünüz. Adamlar, milletin vekili dediklerimiz, utanmadan dolaylı yoldan bunu söylediler.
  • acizliğimizi vuruyor yüzümüze.
  • Deprem bize bir şeyler öğretmiyor. Sadece o an orada bulunanlar için yaşamın ne kadar ucuz olduğunu hissettiriyordur. 5 saniye 10 saniye sonrasını görüp göremeyeceğini bilmiyorsun. İçinde olduğun bina yıkılsa sağlam mı kurtulacaksın yoksa ömür boyu yardıma muhtaç mı kalacaksın bilmiyorsun. Ama ölüm ile aranda sadece birkaç parça beton yığını ile birkaç saniye var belki ama bilmiyorsun. Ne olduğunu ne olacağını bilmiyorsun. Hiçbir zaman da bilemeyeceksin. Sadece olan olacak, ölen ölecek. Arkada kalanlar ise bunun edebiyatını yapıp birkaç ay içinde unutacak. Yine hiç kimse bir şey öğrenmeden süreç tamamlanacak. Sonra ülkenin başka bir yerinde aynı senaryo yine oynayacak. Sonunu bildiğin bir filmi tekrar tekrar izliyorsun gibi. Sonucu farklılaştırmak için kimse bir şey yapmayacak. Herkes bir şeyler öğrendiğini iddia edip hiçbir şey öğrenmediğini yaşayarak belki de ölerek kanıtlayacak...
  • Deprem bize birşeyler öğretmiş olsa, büyüklü küçüklü her depremden sonra böyle başlıklar açılmazdı. Bizler maalesef insan canını kurban etmeyi çok seviyoruz. Allah rahmet eylesin.
  • ızmır depremiyle bir kez daha görmüş olduk ki biz depremden hiçbirşey öğrenmiyoruz!
    hepimiz başımıza neler geleceğinin farkındayız ama hiçbirşey yapamadan kurbanlık koyunlar gibi bekliyoruz.ıstanbul'da enkaz altında kalıp, kurtarılmayı beklemek bosa olur. binlerce binanın yıkılacağı söyleniyor, ekipler yetersiz kalacak ve malesef birçok kişi ailesinin ölüsünü bile bulamayacak..99 depreminde yardım etme bahanesiyle birçok yetişkinin, çocuğun kaçırıldığı, altınları için insanların ellerinin kesildiği bilgileri hala aklımda malesef ..99 depreminden sonra eski yapılar 'gerektiği ' şekilde yenilenmeye başlansaydi 21 yılda çok yol kat edebilirdik.olasi bir depremden sağ kurtulsak bile birkaç gün dışarda kalacağımız alan bile yok ! adim başı bina, bir tane boş alan bırakmadılar sağolsunlar.