deprem

19 entry daha

 • Tek katlı bir evde ki etkisi bile çocukluk kabuslarıma , bu yaşta karanlıkta uyuyamama , klostrofobiye neden olmuş korkunç bir afettir. 99 depremi bize çok şey öğretti. Sağ çıkmanıza sevinip karanlıkta insan çığlıklarına şahit olmanız , evinize arkanızı döndüğünüzde üzerine bir binanın yıkılmak üzere olduğunu görmeniz ,aylarca aynı kıyafetlerle bir çadırda yaşamanız , oyun oynarken sallantıdan dolayı ayakta durmamanız,üzerinizden geçen helikopterlerden bugün ne yardımı yaparlar diye beklemeniz,teyzenizin amcanızın ölüm haberlerini almak,misal dayınızın ambulans helikopterle alınıp bu zamana kadar bulunamaması, yerinizi yurdunuzu terkedip mülteci kampında yaşamak zorunda kalmanız sizi o yaşta koskocaman bir çocuk yapıyor.
 • Ufak sarsıntılardan korkacak hâle getirendir. Paranoyaklaştırandır.

  Edit: düzenleme
 • ülkemizde sıkça yaşanan bir doğal afettir. Sonuçları büyük hasarlara ve acılara yol açar.
 • özellikle ülkemizde önlem adına hiçbir şeyin yapılmadığı doğal afet. ülkemizin üst kısmından kuzey anadolu fay hattı geçmesine rağmen önlem almamak için birçok jeoloğun dile getirdiği gibi deli olmak lazım. nedir kuzey anadolu fay hattı? dünyanın en hızlı hareket eden ve en aktif fay hattıdır. milyonlarca insanın yaşadığı istanbul için çok büyük tehdit demektir.

  türkiye daha önce büyük yıkımlar gördü. depremde türlü sebeplerden ölümler olur. sadece yıkım değil yıkım sonrası yapılan geç müdahaleler ve alınmayan önlemler bile büyük kayıplara sebebiyet verdi. mesela deprem anında yere düşen ve kırılan camlar yüzünden vücudu kesilip kan kaybından ölen yüzlerce insan kayıtlara geçti. ülkemizde beklenen bir deprem var ve insanların önlemi bunun için ne yazık ki yok denecek kadar az.

  ilk etapta oturulan binaya karot testi yapılması lazım. sizin sağlam diye aldığınız evler karot testi sonrası geçer rapor almayabilir. özellikle yeni ev alacakların aklında bulunması gereken bilgilerden biridir bu. yeni ve depreme dayanıklı binaların çoğu geçer test alıyor zaten. eski binalar için ise diyebileceğim pek bir şey yok.

  göçük altında kalıp can verenler kadar açlıktan ve özellikle "susuzluktan" ölen bir sürü insan var malumunuz. deprem anında idrarını yapıp içen insanların haberlerini hepiniz duymuşsunuzdur. bu yüzden mümkünse yattığınız yatağın yakınlarında temiz su bulundurmaya bakın.

  önlemi alınmış bir evdeyseniz deprem çantası hayat kurtarır. deprem sonrası dışarıda kalma ihtimalinize karşın yapılması gereken çantayı aşağı yukarı şöyle düşünebilirsiniz; bolca su, mümkünse küçük radyo (telefonlar çekmeyecektir muhtemelen), kullandığınız ilaç (tarihi geçmeyecek ve yenilecek şekilde), konserve yiyecek, ayakkabı, sıcak tutacak kıyafetler, isveç çakısı, yara bandı, sargı bezi, kalem ve not defteri, olur da telefon çekerse diye yedek güç kaynağı, biraz para, düdük, el feneri, kimlik (yedek bulunsun bir tane).

  göçük altında kalanların kolundaki bileziğe yeltenecek kadar şerefsizlerin olduğunu unutmamak lazım. bu yüzden kendimizi müdafaa edebileceğimiz bir bıçağın olması da iş görecektir. makul önlem paranoya değildir. önlem almak lazım.

  deprem mazallah beklendiği kadar büyük gelirse yardımlar aksayacak, askeri müdahale zorlaşacak ve enkazların kaldırılması çok uzun sürecektir. bunu düşünerek bir çanta yapın. bu kadar eşyayı nereye koyacağız diye düşünmeyin, alın büyük bir çanta ve hazırda kalsın. sonradan keşke dememek lazım.
 • şu hayatta gerçekten herşeye karşı cesaretim vardir. yuksekten atlayabilirim, suyun en derinliklerinde yuzebilirim, karanlik kucucuk yerde saatlerce korkmadan durabilirim. ama deprem olunca korkudan aglamaya basliyorum. odum patliyor. ve yine oldu. 8.14 civarinda izmir korfezinde 4.8 buyuklugunde. uyuyan uykumdan uyandim. umarim devami gelmez. haftaya bu sekilde baslamak..
 • Yaşıtlarım hatırlayacaktır. 24 yıl önce 1999 yılında gerçekleşen deprem gayet yıkıcı bir etki ile hayatımızı çok zorlamıştı.
  aradan geçen 24 sene ve bir çok deprem de olmasına rağmen devlet olarak millet olarak hiç bir ders almadığımız ortada. sürekli sınandığımız bir durumda bu kadar hazırlıklıksız olmak artık ihmal değil bir kasıttır. Bu depremde yıkılan evlerin firmaları o firmaların bu inşaatları yapmasına izin veren kurumları, bu sektörde denetleyici olan firmaları artık aklınıza kim geliyorsa bu işlere imza atan her insanın gerçekten ağır bir ceza alması gerekiyor. Bu işin önlem kısmı,
  bu kısım daha içler acısı, işim gereği tüm türkiyeyi gezdim ve bir sürü müşterimiz var bu bölgede ulaşabildiklerim oldu ulaşamadıklarım oldu. deprem üzerinden bu kadar zaman geçmiş ve takdir edersiniz ki hava -4 -5 oldu dün gece göçük altında belki binlerce insan var. hatay antakya merkezlerinde dün konuştuğum bir müşterim henüz herhangi bir devlet görevlisinin gelmediğini kendi başlarına bir şeyler yaptıklarını söylüyor. bu o kadar kötü bir şey ki adam söylerken ağlıyordu resmen.
  tüm devlet kurumları o kadar haysiyetsiz ve liyakat sahibi olmayan insanlarla dolu ki herhangi bir durumda insiyatif alıp iş yapamıyorlar doğru çözümlemeyi yapmaktan da acizler anladığım kadarıyla.

  televizyona çıkıp gitmediğimiz hiç bir nokta yok derken twitter'da bize yardım edin diyen anneler babalar bir kaç fenomen sayesinde sesini duyurmaya çalışıyor. benim takip edebildiğim okuyabildiğim o kadar çok insan var ki afad başkanın yaptığı açıklamaya rasyonel olarak inanamıyorum.

  Bu deprem bir kere daha gösterdi ki bu ülkede zayıf temelli binalar, kokuşmuş bir bürokrasi ve en önemlisi ahlak yoksunu paranın kulu köpeği çok fazla insan var.

  millet olarak ne zaman kendimize geleceğiz gerçekten çok merak ediyorum.
  Tek söyleyebileceğim gözümde yaş kalmadı gerçekten biz belki bi şekilde bunu da atlatacağız ama sonrasında yine unutup hiç bir şey olmamış gibi akrabalarımız dostlarımız arkadaşlarımız ya da onların yakınları ölmemiş, soğuktan donarak ölmemiş gibi yaşamaya devam edeceğiz ya benim en çok korktuğum şey bu gerçekten
 • Bugün İzmir'de meydana gelen doğa olayı.
 • manisa da 5, 4,6, 4.0 şeklinde zuhur eden ve aynı gün içerisinde 30+ artçı eşliğinde devam eden eylemdir.
 • kendisinden çok korktuğum doğal afettir ,
  küçükken beyaz saçlı elinde uzun bir çubuk olan deprem dede vardı bize izletirlerdi , çok etkilenip evde ailecek deprem çantası yapmamıza vesile olmuştu
 • sarsıntı, zelzele, afet kelimeleriyle de tanımlayabiliriz. bir de insanın içinde yaşadığı deprem vardır ki, insanın yenilenmesine yol açar...
 • internet kafede html kodlarıyla uğraşırken şahsımı internet kulaklığıyla beraber dışarı koşturmuş doğal afettir.

  (bkz: van depremi)
 • gerçekten olası bir depreme hazır mıyız ya? günlerdir bunu düşünmekten uyku girmiyor gözüme. ilk yardım çantalarımız hazır mı? deprem anında ne yapacağımızı biliyor muyuz? soru, soru, soru...

  bunlara çözüm bulmalıyız, evlerimiz sağlam değil, depreme karşı bilinçli değiliz. ilk yardım çantası hazırlamaktan bile aciziz. bari dışarıdan temin edelim. depremi ciddiye alalım. önlemleri almaya kolayından başlayın.

  influencerlar gibi link vereceğim ama kusura bakmayın, benim gibi üşengeçlere lazımm ilk yardım çantası
 • " Tamam depremin boyutları devasa ama hasarın, hazırlıksızlığın bu kadarına inanamıyorum. Bir battaniyenin, bir küçük şişe suyun, yardım malzemelerinin fiyatlarındaki ani artışa inanamıyorum. Başkasının acısını kendisine fırsat gören bir anlayışın varlığına inanamıyorum. “İşini bilir” bir zihniyetin bu kadar yaygınlaşıp göz göre göre felakete davetiye çıkardığını, kötücül bir kısır döngü yarattığını kimsenin görmediğine ya da görmezden geldiğine inanamıyorum."

  https://icimdekalacagina.com/inanmak-istiyorum/
19 entry daha