deizm

 • Yaratıcı olduğuna inanıp, dinleri yok sayan inanç çeşidi.
 • dinleri ve dinsel ögeleri reddeden görüştür. tanrının varlığına inanılır lakin tanrı hakkında söylenenler spesifiktir.
 • İlahi dinlerde aktarılan ve pekte doyurucu olduğunu düşünmediğim sıfatlara sahip megoloman bir tanrıdan ziyade daha cool ve daha tanrı bir tanrıya inanların oluşturduğu, ayrıca tanrı gibi yüce bir varlığın bizi yakma yada aferin sana diyip cennetinde hurilerin kucağına atma tarzı fani fikirlerin sahibi olamayacağını düşünen kimselerin dahil olduğu, ötekileştirci yada "ben deistim" diyince kişi ortamlarda havalı yapan inanç sitemidir.

  Not: pastafaryanım
 • tanrı'ya sadece akıl yoluyla ulaşılabildiğini savunur.tanrı evrenin ulu mimarıdır.evreni yaratmış ve köşesine çekilmiştir, hiç bir şekilde olaylara müdahale etmez.
 • herkesin bilmese bile yorumda bulunduğu 4 kavramdan biri. diğerleri için :
  (bkz: ateizm)
  (bkz: evrim)
  (bkz: darwin)
  *
 • başka inançlarla savaşmak amaçlı seçilen inanç

  Kendi inançlarıyla alakalı konuşanına hiç denk gelmedim hep şu inanç çok saçma bu inanç çok saçma eeee sen diğer inançlar çok saçma sen eşşeğin z2
 • radikal islamcıların ve radikal atayizlerin zoruna giden güzide, harikulade inanç biçimidir. ayrıca bir yaşam biçimidir. tum dinleri reddeder lakin saygılıdır. daha önce yazmışlar "ara durak" filan. o kendi durağınız olur. deizm ateizme başlangıç değildir. hele hele saygısız hiç değildir.

  açayım biraz..

  peygamberleri veya dinleri reddetmekle birlikte, insanoğlunun yapabildiklerinden daha yüce evrensel yaratıcı bir gücün varlığını, insanın doğuştan gelen aklıyla, doğa ve evrendeki kanun ve tasarımı kişisel gözlemleriyle onaylayarak ebedileştirmektir.

  semavi dinlerde yani musevilik, hıristiyanlık, islam gibi dinlerde insanın, önceden evrim geçirmeksizin yaratıldığına inanılır. bu inanış deizmde yoktur. deistler genelde doğaüstü olayları (kehanet veyahutta mucizeler), yaradanın dinlerle olan bağını, kutsal metinleri ve ortaya çıkmış tüm dinleri reddederler.

  bunun yerine; deistler doğru dini inanışların insan mantığında ve doğal dünya'nın kanunlarında görmeyi tercih ederler. bu doğrultuda da; varolan tek bir tanrının ya da üstün varlığı kabul ederler.

  a) deizm'in kabul etmediği öğeler nelerdir?

  1- tanrı tarafından ilan edilmiş veyahutta yazıldığı iddia edilen kitaplara sahip olan dinlerin reddi.
  2- incil'in tanrı'nın sözü olduğunun reddi.
  3- mucizelerin ve kehanetlerin reddi.
  4- dini bilinmez öğelerin reddi.
  5- incil'deki yaratılış hikayesinin ve insanların doğuşta günahkar olduklarının reddi.
  6- hristiyanlığın reddi.
  7- yahudiliğin reddi.
  8-tevrat'in insanlığa geldiği düşüncesine reddi.
  9-kuran'ı kerim'in reddi
  10-müslümanlığa tıpkı hristiyanlık ve yahudilik gibi tamamen reddi.
  11- ateizm, agnostik ve türevlerine kesin red.  son olarak islamcilara gelsin:

  islam dini açısından deizm'e inananların, islamcıların ne dediğinin pek ilgilendirmediği akım. insan oğlu kitaplara bağılı kalmak, kitaplara inanmak zorunda değildir.

  tanrıyla arasına herhangi bir kitabı koymak zorunda değildir, kitaplarda yazılanlara göre hareket etmek zorunda değildir.

  tanrıya olan sevgisine kimseyi karıştırmak zorunda değildir.

  işte bu noktada siz kitleniyorsunuz arkadaşım, kimse bir ''insan''ın ya da insanların kitaplarda yazdığı şeylere inanmak, onlara güvenmek zorunda değil, tanrıyla arasına herhangi birini koymak zorunda değil, ona olan sevgisi sadece ona özeldir, başkalarına değil, hele hele kitaplara hiç değil.
 • Tanrının üç maymunu oynadığı akımdır. Bilale anlatır gibi anlatmak gerekise, tanrı dünyayı oluşturmuştur ancak bunun dışında herhangi bir müdahalede bulunmamıştır. Deizm'de bir yaratıcının varlığı kabul edilirken, dinlerin ve diğer akımların varlığını reddeder.

  Bazıları için saçma gelse de, deistler genel olarak "dinlerin ve bu eksende ortaya oluşan akımların" yapay olduğunu ve mantık hatalarının olduğunu ileriye sürerler.

  Deizm ile ilgili birçok farklı bakış olsa da, en etkilisi tanrını gücünün sınırlı olmasına dayanır. Tanrı, dünyayı ve evreni yaratacak güçtedir, ancak insanların kaderlerini kontrol edebilecek ve dünyadaki bu kadar acıyı dindirebilecek güçte değildir.
 • şunu da ilave etmek gerekir; deizm fikrine göre kabul gören tanrı dinlerde tasvir edilen tanrılarla pek bağdaşmaz. birçok deist ile bu konuyu konuştum. tanrının antropomorfik özellikler taşıyan bir güç olduğunu düşünmüyorlar, daha yüce ve karmaşık olarak görüyorlar.