dave mustaine

  • hakkında söyleyecek çok şeyin olduğu megadeth'in kurucu üyesi. kendisini tanıdıktan sonra bir süre boyunca antipati duysam da, şimdi düşündüğüm zaman bu adama saygı duyulmamasını imkansız görüyorum.

    bir gitarist düşünün; tarzını benimsettiği metallica gruptan onu yersiz sebeplerden dolayı atmış ve kendisinin hiçbir zaman ulaşamayacağı bir şöhret yakalamış. grubu megadeth ile başarıya ulaşsa da, en iyi yaptığı iş olan gitar çalmaya sol kolundaki sinirlerin hasar görmesinden dolayı sıfırdan başlamak zorunda kalmış. vokalist olmasına rağmen boyun sakatlığı geçirmiş. yaşamadığı talihsizlik kalmamış ama adam yılmamış. hala müziğini en iyi şekilde icra ediyor. hala grubuyla birlikte efsane albümler çıkartabiliyor (bkz: dystopia)

    kendisine taparcasına aşığı olan fanlarını sevmem, ama bu adama saygı duymamak elde değil. bana kalsa 2002'deki talihsiz olay olmasa bugün daha güzel eserlere imza atmış olabilirdi, daha fazla klasik parçasını dinleyebilirdik. alternatif tarih saçma fakat ben bunun olabileceğine inanıyorum.
  • Sene 1988. Dave abimizin ciddi sekilde alkol sorunu ile mücadele ettiği yıllar. Grupça toplanıp Kuzey Irlanda'ya konsere gidiyorlar. 11 Mayıs günü Antrim şehrinde sahneye çıkıyorlar. Konserin ortasına doğru seyircilerden biri Mustaine'e bozuk para atıyor. Para önce bizimkinin kafaya sonra da gitara çarpıyor. Mustaine rahatsız tabi, konseri durduruyor ve aşırı talihsiz bir konuşma yapmaya başlıyor. Kuzey Irlanda'da Irlanda'yı öven bu konuşmada "the cause" kelimesini kullanıyor (bilmeden). "The cause" Irlanda'lilarin terörist grup IRA için kullandıkları kelime. Ortalık bir anda geriliyor. Seyirciler arasında bölünmeler oluyor. Protestanlar ile katolikler ikiye ayrılıyorlar. Seyircileri yatıştırmak için özel kuvvetler sahaya geliyor. Ayrıca IRA lafı geçince bomba imha timi ve polis köpekleri de ortamı basıyorlar. Megadeth karga tulumba sahneden alınıyor.
    Ertesi sabah Mustaine kahvaltıda grubun bascısı Ellefson'u görüyor. David abi bakıyor ki Mustaine'in hiç bir şeyden haberi yok, anlatıyor: "Dün otele geldiğimizde sen sızdın. Bizi kurşun geçirmez bir otobüse aldılar ve Irlanda'ya kaçırdılar. Bizden sonra protestanlar ile katolikler birbirine girmiş"
    Dave Mustaine o gece otel odasında grubun en efsane şarkısı olan ve dinler sebebiyle çıkan savaşları anlatan Holy Wars'ı yazıyor. Eee her şerde bir hayır vardır :)