çocuğa çift isim koymak

 • Şiddetle karşı olduğum, etrafımdakilerde rastlayınca engel olmaya çalıştığım durum. Hele de çocuk kız ise, aman ya rabbi!
  Bir kere o iki isimden birini hiç kullanmayacak. Siz çocuğa doruk izzet ismi koydunuz diyelim(*:Kusma emojisi) o çocuğa kayınpederinizin adı olan İzzet demeyeceksiniz, kimseyi kandırmayın şimdi şurda biz bizeyiz. Doruk ismini kullandınız; çocuk okula başlayacak listede adı D. İzzet. Arkadaşları, öğretmenleri bu çocuğa İzzet diyecek. E ne oldu?!*
  Sınavlarda kodlama yapmak mesele. İmza mesele. Kız çocuk ise ikinci soy isim mesele. Bilim insanı olacak diyelim; adı Pelinsu Emine Yılmaz Kara mı olacak. (bkz: Ay ben gülerim)
  Umarım bu isimlerde birileri yoktur bu arada.(*:Swh)
  Koymayın işte özet olarak. Ya da koyun hadi, ama kimliğe yazdırmayın.
 • iki ismininde uzun olup üstüne birde uzun soyismin denk gelmesi başıma gelen durumdur.
 • Genelde ilk isim aile büyüğü baskisiyla konur. Ilk ismini unutup,seslenildiginde cevap vermeyen kac kisi vardir acaba ? Benimle kim aynui kaderi paylasiyor?
 • Annemin babamin zamaninda yaptigi eylemdir. İki ismim var, ikisini de cok seviyorum ama bilin bakalim kimin arkadaslari bu iki ismin yerine angrybird demeyi tercih ediyor. *
 • Çift ismi bile kısa olması şartıyla bir yere kadar kabullenebilirken özbeöz kuzenime 4 sene evvel ali İlhami ozan cem dediler... Tek gerekçeleri ise soyadlarının kısa olması, allah sabır versin o çocukçağıza, sınavıydı optiğiydi...
 • günümüzde çoğu ebeveynin tercih ettiğidir, bir isim genelde dede ve nene ismidir
 • Çoğu yazarın nefret kustuğu eylem, şahsen benim de seçme hakkım olsa güzel olurdu. Tek isim bazen de en iyisi olmayabilir.
 • Saçmalıktır bence..inş ilerde çocugum olursa tek isim koyacagim. Ne bu telefon rehberi mi. Yazıktır çocuga efendim.
 • Çocuğun istediği ismi kullanma hakkı tanınması sayesinde benim de çocuğuma uygulayacağım eylem.
 • Adım optik formlara sığmadında gözümden süzülen yaşın sorumlusu olan eylem. Anadolu çocuğu babam ile batılı akımların etkisi altında kalan annem muhteşem bir isim kombinasyonuna imza atmışlar. Her 10 kişiden 15'inde bulunan, kısaltmalara yapmaya, lakap takmaya müsait fakir ama gururlu bir isim + pek kimsede bulunmayan, babasının ceza olarak amerika'ya yollamasına sinirlenen zengin çocuğu ismi + akıllara osmanlı padişahını getiren soyad. Ne kadar kimlik karmaşası yaşasan az kalır bu isimle. neyse ki herkes lakaplarla hitap etti de psikolojik olarak yıpranmadan atlattım.
 • Az sayıda çocuk sahibi olunca ortaya çıkan isim fazlalığından ötürü meydana gelen durum.şöyle ki : her anne- babanın gönlünde bir iki isim varken işin içine anneanne, babaanne, dedeler ve bazen komşu, arkadaş, alakalı alakasız kimseler katılıp isim tavsiyesinde bulunuyor; yetmiyor ısrar edenler , işi abartıp küsenler derken bir tanecik bebek için bir A4 dolusu isim seçeneği çıkıyor ortaya. Bendeniz (inanamayanlar olacaktır) 4 isimli bebek gördüm. Zevkine ezberlemiştim de unutmuşum.çok hatırlamıyorum ama türkiye nüfusuna kayıtlı değildi, isimler de türkçe idi.
 • Saçma bulduğum olay. Ne demek çift isim? Bir tanesi neyimize yetmiyor. Nesnelerin, hayvanların, bitkilerin de tek ismi var değil mi? İnsanların niye çift ismi olmak zorunda. hayır sınavlarda kodlamak da zor onu. hele ki ''bilmemneoğulları'' şeklinde soyadı olan bir insanın iki isminin olması... yorumsuz.
 • (bkz: amma gömdünüz)
  Genelde olduğu gibi abartıyorsunuz sevgili blogcular. İki isim ne gorgusuzluktur, ne luzumsuzluktur, ne isim karmaşası yaratır ne de ismin biri fazlaliktir. Aile büyükleri ve olmuş akrabaların isimleri olmadığı sürece ve iki isim arasında ne alaka dedirtmedikce (bkz: murtaza berke) gayet munasiptir. Hatta çocuğa yaşamı boyunca kullanacağı ismi seçmek için seçenek sunar. Ha hangi ismi kullanacağı konusunda sürekli kafa karışıklığı yaşıyorsa sebep ailenin isim seçimi değil genetik yapısıdır.
 • Gerçekten lüzumsuz bir şey. Yıllarca nefret ettim. Asla kullanmadım. Uyuzluğuna söyleyenlerle kavga ettim.
  Evet çocukluk tabi ama ne gereği var çirkin bir isim vermeye. *
  lise sınavlarına gireceğim tabi o zamanlar sistem yok bir form var dolduruyorsunuz ve formu okula teslim ediyorsunuz.
  Ben o kadar çıkarmışım ki ilk ismimi hayatımdan forma yazmayı unuttum. Fark ettik tabi durumu ama son gün apar topar okuldan yeni form iste yeniden düzenle falan stresli ve yorucuydu.
  Bir kez daha nefret ettim. 18'i geçince kesin sildireceğim dedim. Ama sildiremedim. Aileme dava açmam gerekiyordu falan filan uzun iş yani.
  Velhasılıkelam hala daha iki ismim var. Elbette belli bir yaştan sonra takmıyor insan ama yinede gereksiz. Banka arıyor, telefon operatörü arıyor sürekli ilk ismimi soruyor inatla kullanıdığım asim ile değiştiriyorum.
  Ahh bu yaşlılar ne gerek vardı çocukluğumu işkenceye çevirecek.
  İlla torun benim ismimi taşıyacak diye. İlla babanenem tutturmuş annemde istememişim başka isim istemiş olmuş sana iki isim, bir soyad evlen bir ikinci soyad derken 4 kelime. Ne gereksiz.


 • Bana göre lüzumsuz bir eylemdir. İlk entryde söylendiği gibi çoğu kişi iki ismi birden kullanmıyor. Kullanması da pek mümkün değil zaten. Elbette insanların tercihlerine saygı duymak lazım. İstiyorlarsa üç tane koysunlar . Acaba yasal bir sınırlama var mı? En çok kaç isim koyulabiliyor?
 • sonra yazılırken karakter sınırı problemleri yaşanıyor. Hamza Uğur Sallabaşoğulları
 • Lanet bir durumdur. Aileniz farklı bir isim kullanır. Arkadaşlarınız farklı bir isim kullanır. Yeni girdiğiniz ortamda hangisini kullansam diye düşünürsünüz. Bir de yeni nesil çift isimli çocukların ailelerinin kızdıkları zaman iki ismiyle çağırdıklarını görüyorum.
  - mert odana.
  - mert odana.
  - Ali mert sana odana dedim*
 • vallahi beni örnek verdin sandım sezer. tam adımı gördüğünü biliyorum, radyo yayınında skype adresimde belli oluyordu. aman diyeyim totemi bozmayalım. ahmet kaan olmasada a. kaan 'ım bende. kaan ismini sosyal medyada ve iş hayatımda müşterilerime karşı kullanıyorum. a ile başlayan ilk ismimi ise yaşamımda.

  ayrıca babaannem hep iki ismimi kullanır.

  (bkz: sezer'in bizi her zaman izlediği gerçeği)
 • Bu duruma istinaden çok ilginç isim kombinasyonları görüyoruz. Kimlikte tek ismim var. Çift ismim olsun ister miydim bilmiyorum. Ama kuzen çocuklarında bu tip olaylar yaşandığında amaç büyüklerin kalbinin kırılmaması için çocuğu bu isimlerle çağırmak.
 • görmemişliktir.
  bir isim yerine 2 isim koyacaksak neden 3 yada 4 isim koymuyoruz ?
/ 2 »