çocuğa çift isim koymak

21 entry daha

 • günümüz çiftlerinin, yapmak konusunda birbirleriyle yarıştıkları eylem.

  hepimiz insanız, hepimizin ismi var. bazılarımızın iki ismi var. peki sorarım bu şekilde olup iki ismini de kullanan kaç tane insan var? çocuğun adı ahmet kaan, kendisi dahil herkes ahmet diyor. aynı şekilde zeynep çiğdem koymuş mesela biri. allah aşkına kim bu kıza ikide bir zeynep çiğdem demekle uğraşacak? yunus emre gibi fonetik olarak tek seferde söylenebilecek kıvamdaki birkaç ismi istisna kabul ediyorum.

  sonuç olarak iki isim koyulan çocuklar ömür boyu isimlerinden birini kimliklerinde bir fazlalık olarak tutmakla, sağa sola isim yazarken harfin yanına nokta koymakla uğraşıyorlar. sırf oğluşunuzun ya da kızınızın adı şekil olsun diye gereksiz uzunlukta iki isim koymayın. sadece kişisel bir tavsiye.
 • Şiddetle karşı olduğum, etrafımdakilerde rastlayınca engel olmaya çalıştığım durum. Hele de çocuk kız ise, aman ya rabbi!
  Bir kere o iki isimden birini hiç kullanmayacak. Siz çocuğa doruk izzet ismi koydunuz diyelim(*:Kusma emojisi) o çocuğa kayınpederinizin adı olan İzzet demeyeceksiniz, kimseyi kandırmayın şimdi şurda biz bizeyiz. Doruk ismini kullandınız; çocuk okula başlayacak listede adı D. İzzet. Arkadaşları, öğretmenleri bu çocuğa İzzet diyecek. E ne oldu?!*
  Sınavlarda kodlama yapmak mesele. İmza mesele. Kız çocuk ise ikinci soy isim mesele. Bilim insanı olacak diyelim; adı Pelinsu Emine Yılmaz Kara mı olacak. (bkz: Ay ben gülerim)
  Umarım bu isimlerde birileri yoktur bu arada.(*:Swh)
  Koymayın işte özet olarak. Ya da koyun hadi, ama kimliğe yazdırmayın.
 • (bkz: amma gömdünüz)
  Genelde olduğu gibi abartıyorsunuz sevgili blogcular. İki isim ne gorgusuzluktur, ne luzumsuzluktur, ne isim karmaşası yaratır ne de ismin biri fazlaliktir. Aile büyükleri ve olmuş akrabaların isimleri olmadığı sürece ve iki isim arasında ne alaka dedirtmedikce (bkz: murtaza berke) gayet munasiptir. Hatta çocuğa yaşamı boyunca kullanacağı ismi seçmek için seçenek sunar. Ha hangi ismi kullanacağı konusunda sürekli kafa karışıklığı yaşıyorsa sebep ailenin isim seçimi değil genetik yapısıdır.
 • görmemişliktir.
  bir isim yerine 2 isim koyacaksak neden 3 yada 4 isim koymuyoruz ?
21 entry daha