çocuğa çift isim koymak

11 entry daha

 • Büyüklerinin gönlünü yapmak için bazen anne babaların başvurduğu yöntem. Şöyle ki erkek kardeşime dedemin ismini vereceğiz diye tutturan babama karşı annemin ben şu ismi istiyorum demesiyle bizim evde de vuku bulmuştur. Şimdi biz kardeşime 2. ismiyle (dedemin ismiyle ) sesleniyoruz. Bizim dışımızda herkes ilk ismiyle sesleniyor. Bazen karışıklık oluyor. Artık alıştık. Lise yıllarında kardeşimi arayıp ( o zamanlar insanlar birbirini ev telefonundan arıyorlardı ) ilk ismini söyleyip telefona çağırmamı istediğinde, burada öyle biri yok diyip telefonu kapatmışlığım var. Kapattıktan sonra jetonum düşmüştü ve artık çok geçti.
 • (bkz: amma gömdünüz)
  Genelde olduğu gibi abartıyorsunuz sevgili blogcular. İki isim ne gorgusuzluktur, ne luzumsuzluktur, ne isim karmaşası yaratır ne de ismin biri fazlaliktir. Aile büyükleri ve olmuş akrabaların isimleri olmadığı sürece ve iki isim arasında ne alaka dedirtmedikce (bkz: murtaza berke) gayet munasiptir. Hatta çocuğa yaşamı boyunca kullanacağı ismi seçmek için seçenek sunar. Ha hangi ismi kullanacağı konusunda sürekli kafa karışıklığı yaşıyorsa sebep ailenin isim seçimi değil genetik yapısıdır.
 • Annemin babamin zamaninda yaptigi eylemdir. İki ismim var, ikisini de cok seviyorum ama bilin bakalim kimin arkadaslari bu iki ismin yerine angrybird demeyi tercih ediyor. *
 • görmemişliktir.
  bir isim yerine 2 isim koyacaksak neden 3 yada 4 isim koymuyoruz ?
 • günümüz çiftlerinin, yapmak konusunda birbirleriyle yarıştıkları eylem.

  hepimiz insanız, hepimizin ismi var. bazılarımızın iki ismi var. peki sorarım bu şekilde olup iki ismini de kullanan kaç tane insan var? çocuğun adı ahmet kaan, kendisi dahil herkes ahmet diyor. aynı şekilde zeynep çiğdem koymuş mesela biri. allah aşkına kim bu kıza ikide bir zeynep çiğdem demekle uğraşacak? yunus emre gibi fonetik olarak tek seferde söylenebilecek kıvamdaki birkaç ismi istisna kabul ediyorum.

  sonuç olarak iki isim koyulan çocuklar ömür boyu isimlerinden birini kimliklerinde bir fazlalık olarak tutmakla, sağa sola isim yazarken harfin yanına nokta koymakla uğraşıyorlar. sırf oğluşunuzun ya da kızınızın adı şekil olsun diye gereksiz uzunlukta iki isim koymayın. sadece kişisel bir tavsiye.
 • lisansta son sınıf seçmeli dersi olan etkili konuşma dersinde iki isimli olma hikayemi anlatmıştım. Konuşmamın sonunda 'hangi isminle hitap etmemi istersin' sorusunu sormuştu. klasik cevabım olan 'fark etmez ikisi de benim'i kabul etmemişti. işin kolayını buldum. ailem ilk ismimle hitap ediyor arkadaşlarım da ikinci ismimle.
 • Saçma bulduğum olay. Ne demek çift isim? Bir tanesi neyimize yetmiyor. Nesnelerin, hayvanların, bitkilerin de tek ismi var değil mi? İnsanların niye çift ismi olmak zorunda. hayır sınavlarda kodlamak da zor onu. hele ki ''bilmemneoğulları'' şeklinde soyadı olan bir insanın iki isminin olması... yorumsuz.
 • sonra yazılırken karakter sınırı problemleri yaşanıyor. Hamza Uğur Sallabaşoğulları
 • Çocuğun istediği ismi kullanma hakkı tanınması sayesinde benim de çocuğuma uygulayacağım eylem.
 • İsimlerin kişilikleri etkilediği göz önüne alındığında dikkatle araştırılarak yapılması gereken eylem. Ayrıca da, biz kızlar için evlendiğimizde iki soyadı kullanmayı da zorlaştırır.
 • vallahi beni örnek verdin sandım sezer. tam adımı gördüğünü biliyorum, radyo yayınında skype adresimde belli oluyordu. aman diyeyim totemi bozmayalım. ahmet kaan olmasada a. kaan 'ım bende. kaan ismini sosyal medyada ve iş hayatımda müşterilerime karşı kullanıyorum. a ile başlayan ilk ismimi ise yaşamımda.

  ayrıca babaannem hep iki ismimi kullanır.

  (bkz: sezer'in bizi her zaman izlediği gerçeği)
 • Bana göre lüzumsuz bir eylemdir. İlk entryde söylendiği gibi çoğu kişi iki ismi birden kullanmıyor. Kullanması da pek mümkün değil zaten. Elbette insanların tercihlerine saygı duymak lazım. İstiyorlarsa üç tane koysunlar . Acaba yasal bir sınırlama var mı? En çok kaç isim koyulabiliyor?
 • iki ismininde uzun olup üstüne birde uzun soyismin denk gelmesi başıma gelen durumdur.
 • Şiddetle karşı olduğum, etrafımdakilerde rastlayınca engel olmaya çalıştığım durum. Hele de çocuk kız ise, aman ya rabbi!
  Bir kere o iki isimden birini hiç kullanmayacak. Siz çocuğa doruk izzet ismi koydunuz diyelim(*:Kusma emojisi) o çocuğa kayınpederinizin adı olan İzzet demeyeceksiniz, kimseyi kandırmayın şimdi şurda biz bizeyiz. Doruk ismini kullandınız; çocuk okula başlayacak listede adı D. İzzet. Arkadaşları, öğretmenleri bu çocuğa İzzet diyecek. E ne oldu?!*
  Sınavlarda kodlama yapmak mesele. İmza mesele. Kız çocuk ise ikinci soy isim mesele. Bilim insanı olacak diyelim; adı Pelinsu Emine Yılmaz Kara mı olacak. (bkz: Ay ben gülerim)
  Umarım bu isimlerde birileri yoktur bu arada.(*:Swh)
  Koymayın işte özet olarak. Ya da koyun hadi, ama kimliğe yazdırmayın.
11 entry daha